US Open 2016: Andy Murray şi Kei Nishikori câşigă în trei seturi şi se vor întâlni în sferturile de finală.

Ultimul sfert de finală al tabloului masculin de la US Open 2016 se va disputa conform aşteptărilor între capii de serie 2 şi 6. Ambii şi-au câştigat în trei seturi partidele din optimi: Andy Murray, foarte clar pe tabelă, dar totuşi după 2h de joc împotriva lui Dimitrov, iar Kei Nishikori a stat cu un minut mai mult pe teren, dar a avut probleme în setul 3, în care a fost nevoit să salveze două mingi de set (la 4-5) pentru a-i refuza revenirea în meci lui Karlovic.

Andy Murray (Marea Britanie, 2) [2] – Grigor Dimitrov (Bulgaria, 24) [22] 6-1, 6-2, 6-2 în 2h’ (30’/39’/41′)

Kei Nishikori (Japonia, 7) [6] – Ivo Karlovic (Croaţia, 23) [21] 6-3, 6-4, 7-6(4) în 2h1′ (25’/40’/56′)