US Open 2017: Mihaela Buzărnescu s-a calificat pe tabloul principal!

Credit Foto: NIM Management

Mihaela Buzărnescu a reuşit o performanţă excepţională confirmând la 29 de ani (n. 4 mai 1988) revenirea ei superbă din a doua jumătate a sezonului 2017!
Patru victorii de turneu consecutive în circuitul ITF, un nou maxim de clasament al carierei după 5 ani, toate acestea au fost rotunjite aseară la capătul unei partide animate, având în faţă o adversară valoroasă, în runda finală a calificărilor turneului de Mare Şlem US Open 2017:

Mihaela Buzărnescu (133) [22] – Mariana Duque Mariño (Columbia, 107) [4] 6-7(4), 6-2, 6-4

Partida a durat 2h50′.
Mihaela a pierdut prima manşă după ce a ratat 5 mingi de set la 6-5, dar nu s-a lăsat copleşită şi şi-a adjudecat categoric manşa a doua.
În setul decisiv, ea a revenit de la 0-2, s-a distanţat cu un nou break în ghemul 5 şi nu a mai cedat avantajul până la sfârşit.

Prima calificare pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem îi aduce Mihaelei 40 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 50.000 USD.

Credit Info: usopen.org