US Open 2017: Mihaela Mărculescu şi Viktoriia Dema s-au calificat în optimi la Dublu Junioare.

Credit Foto: Mihaela

Într-o partidă contând pentru primul tur (R32) al probei de Dublu Junioare, la US Open 2017:

Viktoriia Dema (Ucraina, 81 ITF) / Mihaela Mărculescu (65) – Charlotte Owensby (831) / Gabriella Price (437) (ambele SUA) [WC] 7-5, 6-3

Partida a durat 1h3′.
În primul set, Dema / Mărculescu au revenit cu 4 jocuri consecutive de la 3-5, salvând şi două mingi de set la acest scor, pe propriul serviciu.
Şi în setul 2 Mihaela şi Viktoriia au pornit greu: 0-2, dar acum au câştigat o serie de 5 jocuri la rând, punând astfel bazele victoriei, împlinită după încă două ghemuri.

Adversarele lor din optimile de finală vor fi decise astăzi.

Mihaela a acumulat pentru acest succes 30 de puncte ITF, din care în clasamentul combinat al junioarelor vor contabilizate un sfert, adică 7,5 puncte.