US Open 2017: Primele două sferturi de finală fără Muguruza şi Sharapova, învinse de Kvitova şi Sevastova!

6 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Două rezultate au ţinut ieri capul de afiş în partidele din optimile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului feminin la  US Open 2017:

Petra Kvitova (Cehia, 14) [13] – Garbiñe Muguruza (Spania, 3) [3] 7-6(3), 6-3

Partida a durat 1h46′.
Muguruza s-a distanţat în startul partidei cu un break în jocul 4, dar Kvitova a prins-o din urmă în jocul 7 şi a servit la 6-5 pentru set, datorită unu break la 5-5. N-a reuşit să câştige manşa atunci, dar a făcut-o în tie-break, după un start nefavorabil: 0-2.
În setul 2, tot Muguruza a început cu break – în primul joc –  dar Kvitova a revenit rapid şi a câştigat pe serviciul jucătoarei din Spania în jocurile 2 şi 4, avantaj pe care l-a păstrat până la final.
Deşi nu a putut încheia meciul la 5-2 pe serviciul lui Muguruza, Kvitova a reuşit aceasta în ghemul următor, e adevărat după a 3-a egalitate.

Anastasija Sevastova (Letonia, 17) [16] – Maria Sharapova (Rusia, 146) [WC] 5-7, 6-4, 6-2

Partida a durat 2h16′.
În primul set, Sharapova a făcut break în jocul 4 şi Sevastova în al 7-lea. S-a mers cu serviciul până în ultimul joc, adjudecat de Sharapova pe serviciului letonei.
Manşa a doua a avut un singur ghem câştigat cu returul, cel al Sevastovei din jocul 3.
Letona a dominat clar decisivul unde a ajuns rapid la 3-0 cu două break-uri. Sharapova n-a putut să recupereze decât unul – în ghemul 4 – mai mult, Sevastova încheind meciul pe serviciul rusoaicei.

Cum în celelate două optimi de finală s-au înregistrat rezultatele (acelaşi scor):

Venus Williams (SUA, 9) [9] – Carla Suárez Navarro (Spania, 35) 6-3, 3-6, 6-1 în 1h50′

Sloane Stephens (SUA, 83) – Julia Görges (Germania, 33) [30]  6-3, 3-6, 6-1 în 1h41′

Sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului vor fi:

Venus Williams (SUA, 9) [9] Petra Kvitova (Cehia, 14) [13]

Sloane Stephens (SUA, 83) – Anastasija Sevastova (Letonia, 17) [16]

*

Astăzi se vor disputa optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului.