US Open 2017: Rublev şi Del Potro îşi continuă acensiunea pe tablou. Nadal şi Federer continuă fără probleme.

4 Slideshow-uri a câte 5 imagini

Ieri, în optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului masculin la US Open 2017, am consemnat încă o victorie a de-acum revelaţiei turneului, Andrey Rublev (19 ani) , care a trecut de experimentatul David Goffin [9].
În schimb, Juan Martín del Potro a curmat – după o partidă dramatică – veleităţile lui Dominic Thiem [6] la acest turneu. Austriacul împlinise cu o zi înainte 24 de ani.
Rafael Nadal şi Roger Federer au continuat fără probleme.

Rezultatele de ieri au fost:

Rafael Nadal (Spania, 1) [1] – Alexander Dolgopolov (Ucraina, 64) 6-2, 6-4, 6-1

Partida a durat 1h41′.
Rafael Nadal a bifat a 50-a victorie la US Open şi al 7-lea sfert de finală la US Open, dar primul din 2013 încoace, când câştiga titlul.

Andrey Rublev (Rusia, 53) – David Goffin (Belgia, 14) [9] 7-5, 7-6(5), 6-3

Partida a durat 2h5′
Andrey Rublev a revenit de la 0-3 în setul 2 (două break-uri în urmă) şi s-a calificat în sferturi la cea de-a 5-a lui participare la un turneu de Mare Şlem, după ce până acum nu trecuse de turul 2.

Roger Federer (Elveţia, 3) [3] – Philipp Kohlschreiber (Germania, 37) [33] 6-4, 6-2, 7-5

Partida a durat 1h49′
Roger Federer s-a calificat în cel de-al 51-lea sfert de finală la un turneu de Mare Şlem şi la al 12-lea la US Open, din ultimele 13 participări: din 2004 încoace, cu excepţia ediţiei 2012 (anul trecut nu a participat).

Juan Martín del Potro (Argentina, 28) [24] – Dominic Thiem (Austria, 8) [6] 1-6, 2-6, 6-1, 7-6(1), 6-4

Partida a durat 3h35′
La 4-5, 15-40 în setul 4, Del Potro a salvat două mingi de meci. Explicaţia pentru scorurile severe ale primelor două seturi este că Del Potro era răcit bocnă de două zile, cu o stare febrilă, el şi-a intrat în ritm pe măsură ce a jucat, fiind şi puternic susţinut de public.

*

Astfel, cele două sferturi de finală de pe jumătatea superioară vor fi incitante cu un plus evident pentru FedererDel Potro, doi foşti câştigători la US Open, Roger de 5 ori (2004 – 2008) şi Delpo în 2009 (în finală cu Federer).

Rafael Nadal (Spania, 1) [1]Andrey Rublev (Rusia, 53)

*

Astăzi se vor disputa cele două sferturi de finală de pe jumătatea superioară a tabloului.