US Open 2019: Berrettini, pentru prima dată în sferturi la un turneu major, alături de Nadal, Monfils şi Schwartzman

Imagini din timpul celor 4 optimi de finală
Credit Foto: sina.cn

Matteo Berrettini îşi continuă excelentul sezon 2019 – în care a câştigat al doilea şi al 3-lea titlu al carierei, Budapesta şi Stuttgart, a mai jucat o finală la München (toate de categoria 250 Series) şi optimi la Wimbledon – şi se califică în primul sfert de finală la un turneu major.

În partida din optimile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului US Open 2019, italianul a făcut o demonstraţie de tenis spectacol, cu lovituri rafinate şi cu o imaginaţie încântătoare în găsirea soluţiilor potrivite:

Matteo Berrettini (Italia, 25 ATP) [24] – Andrey Rublev (Rusia, 43) 6-1, 6-4, 7-6(6) în 2h11′

Berrettini (23 de ani, clasament maxim: 20 ATP / iunie 2019) a egalat astfel palmaresul direct cu Rublev, 2-2, şi este sigur de un nou maxim al clasamentului, cel puţin locul 19.

Adversar în finala celui de-al 3-lea sfert al tabloului îi va fi – pentru prima dată în carieră – Gaël Monfils (Franţa, 13) [13], care l-a eliminat într-un meci fără istoric pe Pablo Andujar (Spania, 70): 6-1, 6-2, 6-2 după 1h26′.

Gaël Monfils (32 de ani, clasament maxim: 6 ATP/ noiembrie 2011) se califică pentru a 4-a oară în sferturile US Open, ultima dată în 2016, când a ajuns până în semifinale. La celelalte turnee majore mai are 5 prezenţe în sferturi: una la Australian Open şi 4 la Roland Garros, unde la ediţia din 2008 ajungea de asemenea în semifinale.

Finala celui de-al 4-lea sfert al tabloului va fi:

Diego Schwartzman (Argentina, 21) [20]Rafael Nadal (Spania, 2) [2]

Palmares direct: 0-7

Credit Info: itftennis.com

În optimi:

Diego Schwartzman – Alexander Zverev (Germania, 6) [6] 3-6, 6-2, 6-4, 6-3 în 3h8′

Diego a înclinat balanţa palmaresului direct în favoarea lui, 2-1, şi a obţinut a 6-a victorie în faţa unui jucător din top 10 ATP, a 3-a din 2019:

1. Austria Dominic Thiem 7 Montreal, Canada Hard 2R 6–4, 6–7(7–9), 7–5
2. Croatia Marin Čilić 7 US Open, New York, United States Hard 3R 4–6, 7–5, 7–5, 6–4
2018
3. South Africa Kevin Anderson 7 French Open, Paris, France Clay 4R 1–6, 2–6, 7–5, 7–6(7–0), 6–2
2019
4. Austria Dominic Thiem 8 Buenos Aires, Argentina Clay SF 2–6, 6–4, 7–6(7–5)
5. Japan Kei Nishikori 6 Rome, Italy Clay QF 6–4, 6–2
6. Germany Alexander Zverev 6 US Open, New York, United States Hard 4R 3-6, 6-2, 6-4, 6-3

Credit Info: wikipedia.org, linkuri către Teniste.info

Diego Schwartzman (27 de ani, clasament maxim: 11 ATP / iunie 2018) revine în sferturile US Open după ediţia 2017 şi se califică pentru a 3-a oară printre ultimii 8 la un turneu major, el nedepăşind acest tur nici la Roland Garros 2018.
Acest rezultat îi garantează revenirea în top 20 ATP.

Rafael Nadal (33 de ani, clasament maxim: 1 ATP / 18 august 2008, timp de 196 de săptămâni, în 8 serii) îşi continuă ascensiunea la US Open 2019, după ce a pierdut primul set la actuala ediţie, în victoria: 6-3, 3-6, 6-1, 6-2 după 2h49′ cu Marin Cilic (Croaţia, 23) [22].

El va juca în al 40-lea sfert de finală la un turneu major: 11 – Australian Open, 13 – Roland Garros, 7 – Wimbledon şi 9 la US Open, unde s-a oprit în această fază în 2006, a ajuns în semifinale de 3 ori – 2008, 2009 şi 2018 -, a pierdut finala din 2011 şi devenit campion de 3 ori, în 2010, 2013 şi 2017.

Astăzi se vor disputa sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului, în meciurile 2 ale sesiunilor de pe arena Arthur Ashe: în cea de zi, Stan Wawrinka – Daniil Medvedev, cu începere de la ora aproximativă 20.30 şi în cea de seară, Roger Federer – Grigor Dimitrov, de la ora aproximativă 3.30 AM.