Wimbledon 2016: Sferturile de finală ale turneului masculin.

Astăzi se vor disputa sferturile de finală ale probei de Simplu Masculin la Wimbledon 2016. Toţi jucătorii ajunşi în sferturile de finală sunt cotaţi printre favoriţi, dar doar 3 şi-au respecat statutul corespunzător aceastei faze, adică se numără printre primii 8 capi de serie: numerele 2, 3 şi 6. Franţa este singura ţară cu doi reprezentanţi. Toate meciurile se vor disputa astăzi.

Iată tabloul sferturilor de finală detaliat:

Sam Querrey (SUA, 41) [28] – Milos Raonic (Canada, 7) [6]

Palmares direct: 2-1

În optimile de finală:
Sam Querrey – Nicolas Mahut (Franţa, 51) 6-4, 7-6(5), 6-4 în 1h59′
Querrey este la primul sfert de finală al unui turneu de Grand Slam.

Milos Raonic – David Goffin (Belgia, 11) [11] 4-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-4 în 3h2′

Roger Federer (Elveţia, 3) [3] – Marin Cilic (Croaţia, 13) [9]

Palmares direct: 5-1, dar cu victorie în ultimul meci a lui Cilic, la US Open 2014, când croatul a şi câştigat titlul.

Roger Federer – Steve Johnson (SUA, 29) 6-2, 6-3 , 7-5 în 1h36′
Roger Federer este la cel de-al 14-lea sfert de finală la Wimbledon.

Marin Cilic – Kei Nishikori (Japonia, 6) [5] 6-1, 5-1
Nishikori s-a retras în urma aceloraşi probleme la coaste, care l-au obligat să se retragă şi la Halle.

*

Tomas Berdych (Cehia, 9) [10] – Lucas Pouille (Franţa, 30) [32]

Cei doi jucători nu s-au mai întâlnit până acum.

Tomas Berdych (Cehia, 9) [10] – Jiri Vesely (Cehia, 64) 4-6, 6-3, 7-6(8), 6-7(9), 6-3 în 3h55′
Berdych s-a calificat în două zile în cel de-al patrulea sfert de finală al său la Wimbledon, căci decisivul s-a jucat ieri. În setul 3, câştigat de Berdych, Vesely – la primele sale optimi de Grand Slam –  a ratat o minge de set în tie-break, pierzând astfel ocazia să conducă cu 2-1. În schimb, în setul 4, Berdych  n-a putut să închidă întâlnirea, ratând două mingi de meci şi amânând decizia peste noapte.

Lucas Pouille (Franţa, 30) [32] – Bernard Tomic (Australia, 19) [19] 6-4, 4-6, 3-6, 6-4, 10-8
Pouille nu avea nicio victorie pe iarbă înainte de Wimbledon 2016 şi doar două victorii pe tablourile principale ale celorlalte Grand Slam-uri. De asemenea, el îşi continuă cursă de doborâre a maximelor de clasament din 2016 şi este sigur de locul 21.
În setul decisiv, Tomic a condus tot timpul – chiar cu 4-2, dar de la 8-7, Pouille a făcut primul break al său din set încadrat de două ghemuri de serviciu.

Jo-Wilfrierd Tsonga (Franţa, 12) [12] – Andy Murray (Marea Britanie, 2) [2]

Palmares direct: 2-12

Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, 12) [12] – Richard Gasquet (Franţa, 10) [7] 4-2 retragere

Andy Murray (Marea Britanie, 2) [2] – Nick Kyrgios (Australia, 18) [15] 7-5, 6-1, 6-4 în 1h42′
Murray a marcat a 50-a victorie la Wimbledon – palmares: 50-9. Clasamentul cu numărul victoriilor – în Era Open – la Wimbledon mai jos.