Nu rata:

Wimbledon 2019: Analiză succintă a tabloului masculin. Campionii şi campioanele din Era Open

Marius Copil

Anul acesta se dispută a 133-a ediţie a turneului de la Wimbledon.
Prima ediţie a turneului masculin s-a disputat în 1877, iar cel feminin a debutat în 1884.
La sfârşitul ştirii, finalele din Era Open – simplu, dublu, masculin, feminin şi mixt – cu:

  • Ilie Năstasevicecampion la simplu în 1972 şi 1976; campion la dublu în 1975 (/ Jimmy Connors); campion la dublu mixt în 1970 şi 1972 (/ Rosemary Casals)
  • Horia Tecăucampion la dublu în 2015 (/ Jean-Julien Rojer) şi vicecampion în 2010, 2011, 2012 (/ Robert Lindstedt)
  • Virginia Ruzici – viceampioană la dublu în 1978 (/ Mima Jausovec)
  • Monica Niculescu – vicecampioană la dublu în 2017 (/ Hao-Ching Chan)

*

Singurul jucător român prezent la ediţia actuală în proba de simplu masculin este Marius Copil, care a fost poziţionat pe al doilea sfert al tabloului – prima optime – şi va disputa în primul tur partida:

Marius Copil (84 ATP) – Guido Pella (Argentina, 26, clasament maxim: 21 ATP / mai 2019, 29 de ani) [26]

Palmares direct: 0-1

Credit Info: itftennis.com

*

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

Sfertul 1

  • optimea 1: Djokovic [1], Lajovic [32], Auger-Aliassime [19], Monfils [16]
  • optimea 2: Medvedev [11], Goffin [21], Edmund [30], Tsitsipas [7]

Sfertul 2

  • optimea 1: Anderson [4], Pella [26] (Copil), Wawrinka [22], Raonic [15]
  • optimea 2: Khachanov [10], Bautista Agut [23], Paire [28], A. Zverev [6]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3

  • optimea 1: Thiem [5], Djere [31], Simon [20], Fognini [12]
  • optimea 2: Cilic [13], Basilashvili [18], Shapovalov [29], Nadal [3]

Sfertul 4

  • optimea 1: Nishikori [8], De Minaur [25], Berrettini [17], Isner [9]
  • optimea 2: Coric [14], Schwartzman [24], Pouille [27], Federer [2]

Tablourile turneelor de Mare Şlem şi ATP

*

1968  AUS Rod Laver  AUS Tony Roche 6–3, 6–4, 6–2
1969  AUS Rod Laver  AUS John Newcombe 6–4, 5–7, 6–4, 6–4
1970  AUS John Newcombe  AUS Ken Rosewall 5–7, 6–3, 6–2, 3–6, 6–1
1971  AUS John Newcombe  USA Stan Smith 6–3, 5–7, 2–6, 6–4, 6–4
1972  USA Stan Smith  ROM Ilie Năstase 4–6, 6–3, 6–3, 4–6, 7–5
1973  TCH Jan Kodeš  URS Alex Metreveli 6–1, 9–8(7–5), 6–3
1974  USA Jimmy Connors  AUS Ken Rosewall 6–1, 6–1, 6–4
1975  USA Arthur Ashe  USA Jimmy Connors 6–1, 6–1, 5–7, 6–4
1976  SWE Björn Borg  ROM Ilie Năstase 6–4, 6–2, 9–7
1977  SWE Björn Borg  USA Jimmy Connors 3–6, 6–2, 6–1, 5–7, 6–4
1978  SWE Björn Borg  USA Jimmy Connors 6–2, 6–2, 6–3
1979  SWE Björn Borg  USA Roscoe Tanner 6–7(4–7), 6–1, 3–6, 6–3, 6–4
1980  SWE Björn Borg  USA John McEnroe 1–6, 7–5, 6–3, 6–7(16–18), 8–6
1981  USA John McEnroe  SWE Björn Borg 4–6, 7–6(7–1), 7–6(7–4), 6–4
1982  USA Jimmy Connors  USA John McEnroe 3–6, 6–3, 6–7(2–7), 7–6(7–5), 6–4
1983  USA John McEnroe  NZL Chris Lewis 6–2, 6–2, 6–2
1984  USA John McEnroe  USA Jimmy Connors 6–1, 6–1, 6–2
1985  FRG Boris Becker  USA[n] Kevin Curren 6–3, 6–7(4–7), 7–6(7–3), 6–4
1986  FRG Boris Becker  TCH Ivan Lendl 6–4, 6–3, 7–5
1987  AUS Pat Cash  TCH Ivan Lendl 7–6(7–5), 6–2, 7–5
1988  SWE Stefan Edberg  FRG Boris Becker 4–6, 7–6(7–2), 6–4, 6–2
1989  FRG Boris Becker  SWE Stefan Edberg 6–0, 7–6(7–1), 6–4
1990  SWE Stefan Edberg  FRG Boris Becker 6–2, 6–2, 3–6, 3–6, 6–4
1991  GER Michael Stich  GER Boris Becker 6–4, 7–6(7–4), 6–4
1992  USA Andre Agassi  CRO Goran Ivanišević 6–7(8–10), 6–4, 6–4, 1–6, 6–4
1993  USA Pete Sampras  USA Jim Courier 7–6(7–3), 7–6(8–6), 3–6, 6–3
1994  USA Pete Sampras  CRO Goran Ivanišević 7–6(7–2), 7–6(7–5), 6–0
1995  USA Pete Sampras  GER Boris Becker 6–7(5–7), 6–2, 6–4, 6–2
1996  NED Richard Krajicek  USA MaliVai Washington 6–3, 6–4, 6–3
1997  USA Pete Sampras  FRA Cédric Pioline 6–4, 6–2, 6–4
1998  USA Pete Sampras  CRO Goran Ivanišević 6–7(2–7), 7–6(11–9), 6–4, 3–6, 6–2
1999  USA Pete Sampras  USA Andre Agassi 6–3, 6–4, 7–5
2000  USA Pete Sampras  AUS Patrick Rafter 6–7(10–12), 7–6(7–5), 6–4, 6–2
2001  CRO Goran Ivanišević  AUS Patrick Rafter 6–3, 3–6, 6–3, 2–6, 9–7
2002  AUS Lleyton Hewitt  ARG David Nalbandian 6–1, 6–3, 6–2
2003   SUI Roger Federer  AUS Mark Philippoussis 7–6(7–5), 6–2, 7–6(7–3)
2004   SUI Roger Federer  USA Andy Roddick 4–6, 7–5, 7–6(7–3), 6–4
2005   SUI Roger Federer  USA Andy Roddick 6–2, 7–6(7–2), 6–4
2006   SUI Roger Federer  ESP Rafael Nadal 6–0, 7–6(7–5), 6–7(2–7), 6–3
2007   SUI Roger Federer  ESP Rafael Nadal 7–6(9–7), 4–6, 7–6(7–3), 2–6, 6–2
2008  ESP Rafael Nadal   SUI Roger Federer 6–4, 6–4, 6–7(5–7), 6–7(8–10), 9–7
2009   SUI Roger Federer  USA Andy Roddick 5–7, 7–6(8–6), 7–6(7–5), 3–6, 16–14
2010  ESP Rafael Nadal  CZE Tomáš Berdych 6–3, 7–5, 6–4
2011  SRB Novak Djokovic  ESP Rafael Nadal 6–4, 6–1, 1–6, 6–3
2012   SUI Roger Federer  GBR Andy Murray 4–6, 7–5, 6–3, 6–4
2013  GBR Andy Murray  SRB Novak Djokovic 6–4, 7–5, 6–4
2014  SRB Novak Djokovic   SUI Roger Federer 6–7(7–9), 6–4, 7–6(7–4), 5–7, 6–4
2015  SRB Novak Djokovic   SUI Roger Federer 7–6(7–1), 6–7(10–12), 6–4, 6–3
2016  GBR Andy Murray  CAN Milos Raonic 6–4, 7–6(7–3), 7–6(7–2)
2017   SUI Roger Federer  CRO Marin Čilić 6–3, 6–1, 6–4
2018  SRB Novak Djokovic  RSA Kevin Anderson 6–2, 6–2, 7–6(7–3)

*

1968  USA Billie Jean King  AUS Judy Tegart 9–7, 7–5
1969  GBR Ann Jones  USA Billie Jean King 3–6, 6–3, 6–2
1970  AUS Margaret Court  USA Billie Jean King 14–12, 11–9
1971  AUS Evonne Goolagong  AUS Margaret Court 6–4, 6–1
1972  USA Billie Jean King  AUS Evonne Goolagong 6–3, 6–3
1973  USA Billie Jean King  USA Chris Evert 6–0, 7–5
1974  USA Chris Evert  URS Olga Morozova 6–0, 6–4
1975  USA Billie Jean King  AUS Evonne Goolagong Cawley 6–0, 6–1
1976  USA Chris Evert  AUS Evonne Goolagong Cawley 6–3, 4–6, 8–6
1977  GBR Virginia Wade  NED Betty Stöve 4–6, 6–3, 6–1
1978  USA Martina Navratilova[i][11]  USA Chris Evert 2–6, 6–4, 7–5
1979  USA Martina Navratilova  USA Chris Evert Lloyd 6–4, 6–4
1980  AUS Evonne Goolagong Cawley  USA Chris Evert Lloyd 6–1, 7–6(7–4)
1981  USA Chris Evert Lloyd  TCH[h] Hana Mandlíková 6–2, 6–2
1982  USA Martina Navratilova  USA Chris Evert Lloyd 6–1, 3–6, 6–2
1983  USA Martina Navratilova  USA Andrea Jaeger 6–0, 6–3
1984  USA Martina Navratilova  USA Chris Evert Lloyd 7–6(7–5), 6–2
1985  USA Martina Navratilova  USA Chris Evert Lloyd 4–6, 6–3, 6–2
1986  USA Martina Navratilova  TCH Hana Mandlíková 7–6(7–1), 6–3
1987  USA Martina Navratilova  FRG[j] Steffi Graf 7–5, 6–3
1988  FRG[j] Steffi Graf  USA Martina Navratilova 5–7, 6–2, 6–1
1989  FRG Steffi Graf  USA Martina Navratilova 6–2, 6–7(1–7), 6–1
1990  USA Martina Navratilova  USA Zina Garrison 6–4, 6–1
1991  GER Steffi Graf  ARG Gabriela Sabatini 6–4, 3–6, 8–6
1992  GER Steffi Graf  YUG Monica Seles 6–2, 6–1
1993  GER Steffi Graf  CZE Jana Novotná 7–6(8–6), 1–6, 6–4
1994  ESP Conchita Martínez  USA Martina Navratilova 6–4, 3–6, 6–3
1995  GER Steffi Graf  ESP Arantxa Sánchez Vicario 4–6, 6–1, 7–5
1996  GER Steffi Graf  ESP Arantxa Sánchez Vicario 6–3, 7–5
1997   SUI Martina Hingis  CZE Jana Novotná 2–6, 6–3, 6–3
1998  CZE Jana Novotná  FRA Nathalie Tauziat 6–4, 7–6(7–2)
1999  USA Lindsay Davenport  GER Steffi Graf 6–4, 7–5
2000  USA Venus Williams  USA Lindsay Davenport 6–3, 7–6(7–3)
2001  USA Venus Williams  BEL Justine Henin 6–1, 3–6, 6–0
2002  USA Serena Williams  USA Venus Williams 7–6(7–4), 6–3
2003  USA Serena Williams  USA Venus Williams 4–6, 6–4, 6–2
2004  RUS Maria Sharapova  USA Serena Williams 6–1, 6–4
2005  USA Venus Williams  USA Lindsay Davenport 4–6, 7–6(7–4), 9–7
2006  FRA Amélie Mauresmo  BEL Justine Henin 2–6, 6–3, 6–4
2007  USA Venus Williams  FRA Marion Bartoli 6–4, 6–1
2008  USA Venus Williams  USA Serena Williams 7–5, 6–4
2009  USA Serena Williams  USA Venus Williams 7–6(7–3), 6–2
2010  USA Serena Williams  RUS Vera Zvonareva 6–3, 6–2
2011  CZE Petra Kvitová  RUS Maria Sharapova 6–3, 6–4
2012  USA Serena Williams  POL Agnieszka Radwańska 6–1, 5–7, 6–2
2013  FRA Marion Bartoli  GER Sabine Lisicki 6–1, 6–4
2014  CZE Petra Kvitová  CAN Eugenie Bouchard 6–3, 6–0
2015  USA Serena Williams  ESP Garbiñe Muguruza 6–4, 6–4
2016  USA Serena Williams  GER Angelique Kerber 7–5, 6–3
2017  ESP Garbiñe Muguruza  USA Venus Williams 7–5, 6–0
2018  GER Angelique Kerber  USA Serena Williams 6–3, 6–3

*

1968 Australia John Newcombe
Australia Tony Roche
Australia Ken Rosewall
Australia Fred Stolle
3–6, 8–6, 5–7, 14–12, 6–3
1969 Australia John Newcombe
Australia Tony Roche
Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
7–5, 11–9, 6–3
1970 Australia John Newcombe
Australia Tony Roche
Australia Ken Rosewall
Australia Fred Stolle
10–8, 6–3, 6–1
1971 Australia Roy Emerson
Australia Rod Laver
United States Arthur Ashe
United States Dennis Ralston
4–6, 9–7, 6–8, 6–4, 6–4
1972 South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
United States Stan Smith
United States Erik Van Dillen
6–2, 6–2, 9–7
1973 United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
Australia John Cooper
Australia Neale Fraser
3–6, 6–3, 6–4, 8–9(3–7), 6–1
1974 Australia John Newcombe
Australia Tony Roche
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
8–6, 6–4, 6–4
1975 United States Vitas Gerulaitis
United States Sandy Mayer
Rhodesia Colin Dowdeswell
Australia Allan Stone
7–5, 8–6, 6–4
1976 United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
3–6, 6–3, 8–6, 2–6, 7–5
1977 Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
Australia John Alexander
Australia Phil Dent
6–3, 6–4, 3–6, 8–9(4–7), 6–4
1978 South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
United States Peter Fleming
United States John McEnroe
6–1, 6–4, 6–2
1979 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
4–6, 6–4, 6–2, 6–2
1980 Australia Peter McNamara
Australia Paul McNamee
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
7–6(7–5), 6–3, 6–7(4–7), 6–4
1981 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
United States Bob Lutz
United States Stan Smith
6–4, 6–4, 6–4
1982 Australia Peter McNamara
Australia Paul McNamee
United States Peter Fleming
United States John McEnroe
6–3, 6–2
1983 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
United States Tim Gullikson
United States Tom Gullikson
6–4, 6–3, 6–4
1984 United States Peter Fleming
United States John McEnroe
Australia Pat Cash
Australia Paul McNamee
6–2, 5–7, 6–2, 3–6, 6–3
1985 Switzerland Heinz Günthardt
Hungary Balázs Taróczy
Australia Patrick Cash
Australia John Fitzgerald
6–4, 6–3, 4–6, 6–3
1986 Sweden Joakim Nyström
Sweden Mats Wilander
United States Gary Donnelly
United States Peter Fleming
7–6(7–4), 6–3, 6–3
1987 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
3–6, 6–7(6–8), 7–6(7–3), 6–1, 6–4
1988 United States Ken Flach
United States Robert Seguso
Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
6–4, 2–6, 6–4, 7–6(7–3)
1989 Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
United States Rick Leach
United States Jim Pugh
3–6, 7–6(7–4), 6–4, 7–6(7–4)
1990 United States Rick Leach
United States Jim Pugh
South Africa Pieter Aldrich
South Africa Danie Visser
7–6(7–5), 7–6(7–4), 7–6(7–5)
1991 Australia John Fitzgerald
Sweden Anders Järryd
Argentina Javier Frana
Mexico Leonardo Lavalle
6–3, 6–4, 6–7(7–9), 6–1
1992 United States John McEnroe
Germany Michael Stich
United States Jim Grabb
United States Richey Reneberg
5–7, 7–6(7–5), 3–6, 7–6(7–5), 19–17
1993 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
7–5, 6–3, 7–6(7–4)
1994 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
7–6(7–3), 6–3, 6–1
1995 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
United States Rick Leach
United States Scott Melville
7–5, 7–6(10–8), 7–6(7–5)
1996 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Zimbabwe Byron Black
Canada Grant Connell
4–6, 6–1, 6–3, 6–2
1997 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
7–6(7–4), 7–6(9–7), 5–7, 6–3
1998 Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
2–6, 6–4, 7–6(7–3), 5–7, 10–8
1999 India Mahesh Bhupathi
India Leander Paes
Netherlands Paul Haarhuis
United States Jared Palmer
6–7(10–12), 6–3, 6–4, 7–6(7–4)
2000 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Netherlands Paul Haarhuis
Australia Sandon Stolle
6–3, 6–4, 6–1
2001 United States Donald Johnson
United States Jared Palmer
Czech Republic Jiří Novák
Czech Republic David Rikl
6–4, 4–6, 6–3, 7–6(8–6)
2002 Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–1, 6–2, 6–7(7–9), 7–5
2003 Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
3–6, 6–3, 7–6(7–4), 6–3
2004 Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
Austria Julian Knowle
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
6–1, 6–4, 4–6, 6–4
2005 Australia Stephen Huss
South Africa Wesley Moodie
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6(7–4), 6–3, 6–7(2–7), 6–3
2006 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
France Fabrice Santoro
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
6–3, 4–6, 6–4, 6–2
2007 France Arnaud Clément
France Michaël Llodra
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
6–7(5–7), 6–3, 6–4, 6–4
2008 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
Sweden Jonas Björkman
Zimbabwe Kevin Ullyett
7–6(14–12), 6-7(3-7), 6–3, 6–3
2009 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6(9–7), 6–7(3–7), 7–6(7–3), 6–3
2010 Austria Jürgen Melzer
Germany Philipp Petzschner
Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
6–1, 7–5, 7–5
2011 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
6–3, 6–4, 7–6(7–2)
2012 United Kingdom Jonathan Marray
Denmark Frederik Nielsen
Sweden Robert Lindstedt
Romania Horia Tecău
4–6, 6–4, 7–6(7–5), 6–7(5–7), 6–3
2013 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Croatia Ivan Dodig
Brazil Marcelo Melo
3–6, 6–3, 6–4, 6–4
2014 Canada Vasek Pospisil
United States Jack Sock
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
7–6(7–5), 6–7(3–7), 6–4, 3–6, 7–5
2015 Netherlands Jean-Julien Rojer
Romania Horia Tecău
United Kingdom Jamie Murray
Australia John Peers
7–6(7–5), 6–4, 6–4
2016 France Pierre-Hugues Herbert
France Nicolas Mahut
France Julien Benneteau
France Édouard Roger-Vasselin
6–4, 7–6(7–1), 6–3
2017 Poland Łukasz Kubot
Brazil Marcelo Melo
Austria Oliver Marach
Croatia Mate Pavić
5–7, 7–5, 7–6(7–2), 3–6, 13–11
2018 United States Mike Bryan
United States Jack Sock
South Africa Raven Klaasen
New Zealand Michael Venus
6–3, 6–7(7–9), 6–3, 5–7, 7–5

*

1968 United States Rosemary Casals
United States Billie Jean King
France Françoise Dürr
United Kingdom Ann Jones
3–6, 6–4, 7–5
1969 Australia Margaret Court
Australia Judy Tegart
United States Patti Hogan
United States Peggy Michel
9–7, 6–2
1970 United States Rosemary Casals
United States Billie Jean King
France Françoise Dürr
United Kingdom Virginia Wade
6–2, 6–3
1971 United States Rosemary Casals
United States Billie Jean King
Australia Margaret Court
Australia Evonne Goolagong
6–3, 6–2
1972 United States Billie Jean King
Netherlands Betty Stöve
Australia Judy Dalton
France Françoise Dürr
6–2, 4–6, 6–3
1973 United States Rosemary Casals
United States Billie Jean King
France Françoise Dürr
Netherlands Betty Stöve
6–1, 4–6, 7–5
1974 Australia Evonne Goolagong
United States Peggy Michel
Australia Helen Gourlay
Australia Karen Krantzcke
2–6, 6–4, 6–3
1975 United States Ann Kiyomura
Japan Kazuko Sawamatsu
France Françoise Dürr
Netherlands Betty Stöve
7–5, 1–6, 7–5
1976 United States Chris Evert
Czechoslovakia Martina Navrátilová
United States Billie Jean King
Netherlands Betty Stöve
6–1, 3–6, 7–5
1977 Australia Helen Gourlay
United States JoAnne Russell
United States Martina Navratilova
Netherlands Betty Stöve
6–3, 6–3
1978 Australia Kerry Reid
Australia Wendy Turnbull
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mima Jaušovec
Romania Virginia Ruzici
4–6, 9–8(12–10), 6–3
1979 United States Billie Jean King
United States Martina Navratilova
Netherlands Betty Stöve
Australia Wendy Turnbull
5–7, 6–3, 6–2
1980 United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
United States Rosemary Casals
Australia Wendy Turnbull
4–6, 7–5, 6–1
1981 United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
6–3, 7–6(8–6)
1982 United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
6–4, 6–1
1983 United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
United States Rosemary Casals
Australia Wendy Turnbull
6–2, 6–2
1984 United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
United States Kathy Jordan
United States Anne Smith
6–3, 6–4
1985 United States Kathy Jordan
Australia Elizabeth Smylie
United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
5–7, 6–3, 6–4
1986 United States Martina Navratilova
United States Pam Shriver
Czechoslovakia Hana Mandlíková
Australia Wendy Turnbull
6–1, 6–3
1987 West Germany Claudia Kohde-Kilsch
Czechoslovakia Helena Suková
United States Betsy Nagelsen
Australia Elizabeth Smylie
7–5, 7–5
1988 West Germany Steffi Graf
Argentina Gabriela Sabatini
Soviet Union Larisa Savchenko
Soviet Union Natasha Zvereva
6–3, 1–6, 12–10
1989 Czechoslovakia Jana Novotná
Czechoslovakia Helena Suková
Soviet Union Larisa Savchenko
Soviet Union Natasha Zvereva
6–1, 6–2
1990 Czechoslovakia Jana Novotná
Czechoslovakia Helena Suková
United States Kathy Jordan
Australia Elizabeth Smylie
6–3, 6–4
1991 Soviet Union Larisa Savchenko Neiland
Soviet Union Natalia Zvereva
United States Gigi Fernández
Czechoslovakia Jana Novotná
6–4, 3–6, 6–4
1992 United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva
Latvia Larisa Savchenko Neiland
Czechoslovakia Jana Novotná
6–4, 6–1
1993 United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva
Latvia Larisa Savchenko Neiland
Czech Republic Jana Novotná
6–4, 6–7(4–7), 6–4
1994 United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva
Czech Republic Jana Novotná
Spain Arantxa Sánchez Vicario
6–4, 6–1
1995 Czech Republic Jana Novotná
Spain Arantxa Sánchez Vicario
United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva
5–7, 7–5, 6–4
1996 Switzerland Martina Hingis
Czech Republic Helena Suková
United States Meredith McGrath
Latvia Larisa Savchenko Neiland
5–7, 7–5, 6–1
1997 United States Gigi Fernández
Belarus Natasha Zvereva
United States Nicole Arendt
Netherlands Manon Bollegraf
7–6(7–4), 6–4
1998 Switzerland Martina Hingis
Czech Republic Jana Novotná
United States Lindsay Davenport
Belarus Natasha Zvereva
6–3, 3–6, 8–6
1999 United States Lindsay Davenport
United States Corina Morariu
South Africa Mariaan de Swardt
Ukraine Elena Tatarkova
6–4, 6–4
2000 United States Serena Williams
United States Venus Williams
France Julie Halard-Decugis
Japan Ai Sugiyama
6–3, 6–2
2001 United States Lisa Raymond
Australia Rennae Stubbs
Belgium Kim Clijsters
Japan Ai Sugiyama
6–4, 6–3
2002 United States Serena Williams
United States Venus Williams
Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
6–2, 7–5
2003 Belgium Kim Clijsters
Japan Ai Sugiyama
Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
6–4, 6–4
2004 Zimbabwe Cara Black
Australia Rennae Stubbs
South Africa Liezel Huber
Japan Ai Sugiyama
6–3, 7–6(7–5)
2005 Zimbabwe Cara Black
South Africa Liezel Huber
Russia Svetlana Kuznetsova
France Amélie Mauresmo
6–2, 6–1
2006 China Yan Zi
China Zheng Jie
Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
6–3, 3–6, 6–2
2007 Zimbabwe Cara Black
South Africa Liezel Huber
Slovenia Katarina Srebotnik
Japan Ai Sugiyama
3–6, 6–3, 6–2
2008 United States Serena Williams
United States Venus Williams
United States Lisa Raymond
Australia Samantha Stosur
6–2, 6–2
2009 United States Serena Williams
United States Venus Williams
Australia Samantha Stosur
Australia Rennae Stubbs
7–6(7–4), 6–4
2010 United States Vania King
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
Russia Elena Vesnina
Russia Vera Zvonareva
7–6(8–6), 6–2
2011 Czech Republic Květa Peschke
Slovenia Katarina Srebotnik
Germany Sabine Lisicki
Australia Samantha Stosur
6–3, 6–1
2012 United States Serena Williams
United States Venus Williams
Czech Republic Andrea Hlaváčková
Czech Republic Lucie Hradecká
7–5, 6–4
2013 Chinese Taipei Hsieh Su-wei
China Peng Shuai
Australia Ashleigh Barty
Australia Casey Dellacqua
7–6(7–1), 6–1
2014 Italy Sara Errani
Italy Roberta Vinci
Hungary Tímea Babos
France Kristina Mladenovic
6–1, 6–3
2015 Switzerland Martina Hingis
India Sania Mirza
Russia Ekaterina Makarova
Russia Elena Vesnina
5–7, 7–6(7–4), 7–5
2016 United States Serena Williams
United States Venus Williams
Hungary Tímea Babos
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
6–3, 6–4
2017 Russia Ekaterina Makarova
Russia Elena Vesnina
Chinese Taipei Chan Hao-ching
Romania Monica Niculescu
6–0, 6–0
2018 Czech Republic Barbora Krejčíková
Czech Republic Kateřina Siniaková
United States Nicole Melichar
Czech Republic Květa Peschke
6–4, 4–6, 6–0

*

1968 Australia Ken Fletcher
Australia Margaret Court
Soviet Union Alex Metreveli
Soviet Union Olga Morozova
6–1, 14–12
1969 Australia Fred Stolle
United Kingdom Ann Jones
Australia Tony Roche
Australia Judy Tegart
6–2, 6–3
1970 Romania Ilie Năstase
United States Rosemary Casals
Soviet Union Alex Metreveli
Soviet Union Olga Morozova
6–3, 4–6, 9–7
1971 Australia Owen Davidson
United States Billie Jean King
United States Marty Riessen
Australia Margaret Court
3–6, 6–2, 15–13
1972 Romania Ilie Năstase
United States Rosemary Casals
Australia Kim Warwick
Australia Evonne Goolagong Cawley
6–4, 6–4
1973 Australia Owen Davidson
United States Billie Jean King
Mexico Raúl Ramírez
United States Janet Newberry
6–3, 6–2
1974 Australia Owen Davidson
United States Billie Jean King
United Kingdom Mark Farrell
United Kingdom Lesley Charles
6–3, 9–7
1975 United States Marty Riessen
Australia Margaret Court
Australia Allan Stone
Netherlands Betty Stöve
6–4, 7–5
1976 Australia Tony Roche
France Françoise Dürr
United States Dick Stockton
United States Rosemary Casals
6–3, 2–6, 7–5
1977 South Africa Bob Hewitt
South Africa Greer Stevens
South Africa Frew McMillan
Netherlands Betty Stöve
3–6, 7–5, 6–4
1978 South Africa Frew McMillan
Netherlands Betty Stöve
Australia Ray Ruffels
United States Billie Jean King
6–2, 6–2
1979 South Africa Bob Hewitt
South Africa Greer Stevens
South Africa Frew McMillan
Netherlands Betty Stöve
7–5, 7–6(9–7)
1980 United States John Austin
United States Tracy Austin
Australia Mark Edmondson
Australia Dianne Fromholtz
4–6, 7–6(8–6), 6–3
1981 South Africa Frew McMillan
Netherlands Betty Stöve
United States John Austin
United States Tracy Austin
4–6, 7–6(7–2), 6–3
1982 South Africa Kevin Curren
United States Anne Smith
United Kingdom John Lloyd
Australia Wendy Turnbull
2–6, 6–3, 7–5
1983 United Kingdom John Lloyd
Australia Wendy Turnbull
United States Steve Denton
United States Billie Jean King
6–7(5–7), 7–6(7–5), 7–5
1984 United Kingdom John Lloyd
Australia Wendy Turnbull
United States Steve Denton
United States Kathy Jordan
6–3, 6–3
1985 Australia Paul McNamee
United States Martina Navratilova
Australia John Fitzgerald
Australia Elizabeth Smylie
7–5, 4–6, 6–2
1986 United States Ken Flach
United States Kathy Jordan
Switzerland Heinz Günthardt
United States Martina Navratilova
6–3, 7–6(9–7)
1987 United Kingdom Jeremy Bates
United Kingdom Jo Durie
Australia Darren Cahill
Australia Nicole Provis
7–6(12–10), 6–3
1988 United States Sherwood Stewart
United States Zina Garrison
United States Kelly Jones
United States Gretchen Magers
6–1, 7–6(7–3)
1989 United States Jim Pugh
Czechoslovakia Jana Novotná
Australia Mark Kratzmann
Australia Jenny Byrne
6–4, 5–7, 6–4
1990 United States Rick Leach
United States Zina Garrison
Australia John Fitzgerald
Australia Elizabeth Smylie
7–5, 6–2
1991 Australia John Fitzgerald
Australia Elizabeth Smylie
United States Jim Pugh
Soviet Union Natasha Zvereva
7–6(7–4), 6–2
1992 Czechoslovakia Cyril Suk
Latvia Larisa Savchenko Neiland
Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Miriam Oremans
7–6(7–2), 6–2
1993 Australia Mark Woodforde
United States Martina Navratilova
Netherlands Tom Nijssen
Netherlands Manon Bollegraf
6–3, 6–4
1994 Australia Todd Woodbridge
Czech Republic Helena Suková
United States T. J. Middleton
United States Lori McNeil
3–6, 7–5, 6–3
1995 United States Jonathan Stark
United States Martina Navratilova
Czech Republic Cyril Suk
United States Gigi Fernández
6–4, 6–4
1996 Czech Republic Cyril Suk
Czech Republic Helena Suková
Australia Mark Woodforde
Latvia Larisa Savchenko Neiland
1–6, 6–3, 6–2
1997 Czech Republic Cyril Suk
Czech Republic Helena Suková
Russia Andrei Olhovskiy
Latvia Larisa Savchenko Neiland
4–6, 6–3, 6–4
1998 Belarus Max Mirnyi
United States Serena Williams
India Mahesh Bhupathi
Croatia Mirjana Lučić
6–4, 6–4
1999 India Leander Paes
United States Lisa Raymond
Sweden Jonas Björkman
Russia Anna Kournikova
6–4, 3–6, 6–3
2000 United States Donald Johnson
United States Kimberly Po
Australia Lleyton Hewitt
Belgium Kim Clijsters
6–4, 7–6(7–3)
2001 Czech Republic Leoš Friedl
Slovakia Daniela Hantuchová
United States Mike Bryan
South Africa Liezel Huber
4–6, 6–3, 6–2
2002 India Mahesh Bhupathi
Russia Elena Likhovtseva
Zimbabwe Kevin Ullyett
Slovakia Daniela Hantuchová
6–2, 1–6, 6–1
2003 India Leander Paes
United States Martina Navratilova
Israel Andy Ram
Russia Anastasia Rodionova
6–3, 6–3
2004 Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Cara Black
Australia Todd Woodbridge
Australia Alicia Molik
3–6, 7–6(10–8), 6–4
2005 India Mahesh Bhupathi
France Mary Pierce
Australia Paul Hanley
Ukraine Tatiana Perebiynis
6–4, 6–2
2006 Israel Andy Ram
Russia Vera Zvonareva
United States Bob Bryan
United States Venus Williams
6–3, 6–2
2007 United Kingdom Jamie Murray
Serbia Jelena Janković
Sweden Jonas Björkman
Australia Alicia Molik
6–4, 3–6, 6–1
2008 United States Bob Bryan
Australia Samantha Stosur
United States Mike Bryan
Slovenia Katarina Srebotnik
7–5, 6–4
2009 The Bahamas Mark Knowles
Germany Anna-Lena Grönefeld
India Leander Paes
Zimbabwe Cara Black
7–5, 6–3
2010 India Leander Paes
Zimbabwe Cara Black
South Africa Wesley Moodie
United States Lisa Raymond
6–4, 7–6(7–5)
2011 Austria Jürgen Melzer
Czech Republic Iveta Benešová
India Mahesh Bhupathi
Russia Elena Vesnina
6–3, 6–2
2012 United States Mike Bryan
United States Lisa Raymond
India Leander Paes
Russia Elena Vesnina
6–3, 5–7, 6–4
2013 Canada Daniel Nestor
France Kristina Mladenovic
Brazil Bruno Soares
United States Lisa Raymond
5–7, 6–2, 8–6
2014 Serbia Nenad Zimonjić
Australia Samantha Stosur
Belarus Max Mirnyi
Chinese Taipei Chan Hao-ching
6–4, 6–2
2015 India Leander Paes
Switzerland Martina Hingis
Austria Alexander Peya
Hungary Tímea Babos
6–1, 6–1
2016 Finland Henri Kontinen
United Kingdom Heather Watson
Colombia Robert Farah
Germany Anna-Lena Grönefeld
7–6(7–5), 6–4
2017 United Kingdom Jamie Murray
Switzerland Martina Hingis
Finland Henri Kontinen
United Kingdom Heather Watson
6–4, 6–4
2018 Austria Alexander Peya
Czech Republic Nicole Melichar
United Kingdom Jamie Murray
Belarus Victoria Azarenka
7–6(7–1), 6–3

Credit Info: wikipedia.org

 

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com