Wimbledon 2019: Angelique Kerber, deţinătoarea titlului, a fost eliminată. Kiki Bertens a scăpat cu greu

3 Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul celor două partide
Momentele importante ale partidei Davis – Kerber, la sfârşitul ştirii

Deţinătoarea titlului la Wimbledon, Angelique Kerber, a fost eliminată astăzi în turul 2 (R64) pe jumătatea superioară a tabloului, în partida:

Lauren Davis (SUA, 95 WTA) – Angelique Kerber (Germania, 5) [5] 2-6, 6-2, 6-1

Partida a durat 1h55′.
Kerber şi-a adjudecat primul set după ce a câştigat toate jocurile de retur şi încă două cu serviciul. Dar în următoarele seturi nu a mai făcut decât un break, în timp ce americanca a reuşit câte 3.

Lauren Davis (25 de ani, clasament maxim: 26 WTA / mai 2017) a egalat palmaresul direct cu jucătoarea din Germania – 1-1 – şi cel mai bun rezultat de aici, turul 3 din 2014, fază pe care nu a depăşit-o până acum la vreun alt turneu major.
Aceasta este a 4-a victorie la o jucătoare din top 10 şi a doua la una din top 5, după cea la Victoria Azarenka (4) – tur 2, WTA Premier Mandatory Indian Wells 2014.

Angelique Kerber va pierde 1930 de puncte în linia de clasament şi va coborî în cel mai bun caz pe locul 12.

*

Kiki Bertens (Olanda, 4) [4] – Taylor Townsend (SUA, 123) 3-6, 7-6(5), 6-2

Partida a durat 2h20′.
În setul 2, Bertens a ratat două mingi de a egala situaţia la seturi cu returul, la 5-4, dar peste două jocuri a trebuit să salveze una de meci pentru a continua partida. În tie-break a condus cu 6-3 şi a oprit revenirea lui Townsend la 6-5, pentru ca în setul decisiv să nu mai întâmpine o rezistenţă semnificativă.
Aceasta a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

Kiki Bertens juca anul trecut sferturi de finală aici.