WTA Beijing 2018: Qiang Wang continuă să câştige – astăzi la Sabalenka – şi obţine cel mai bun rezultat al carierei.

5 Slideshow-uri a câte 5 imagini
Două videoclipuri la sfârşitul ştirii

Qiang Wang îşi continuă imperturbabilă seria victoriilor de acasă şi astăzi a eliminat-o pe una dintre cele mai în formă jucătoare a sezonului pe hard, Aryna Sabalenka, calificându-se pentru prima dată în semifinalele unui turneu Premier Mandatory şi obţinând astfel cel mai bun rezultat al carierei, în ce priveşte punctele dobândite.

În ultimul sfert de finală al WTA Premier Mandatory “China Open“:

Qiang Wang (China, 28 WTA) [WC] – Aryna Sabalenka (Belarus, 16) 7-5, 7-5

Partida a durat 1h45′.
În primul set, Wang a revenit de la 0-3 – un break în urmă – a egalat la 4 şi de la 5-5 a câştigat ultimele două jocuri la 15.
În al doilea set, s-a câştigat cu serviciul până la 5-5, scor la care Wang a salvat o minge de ghem a adversarei, ca apoi să facă break. Iar în ultimul joc, după ce a condus cu 30-0, chinezoaica a fost nevoită să salveze o minge de break şi apoi a câştigat şi ultimele două puncte.

Qiang Wang este sigură acum de un nou clasament maxim începând de luni, actualul datând de săptămâna trecută.

Înfrângerea jucătoarei din Belarus, îi permite lui Kiki Bertens să intre de luni în top 10 WTA, pe ultimul loc al intervalului.