WTA Bogota 2018: Ana Bogdan domină finalul întâlnirii şi se califică în sferturi!

Ana Bogdan a intrat pe teren pentru a treia rundă a întâlnirii din optimile de finală ale turneului WTA International “Claro Open Colsanitas”, care se dispută la Bogota, exact aşa cum trebuia să o facă: motivată, atentă, concentrată.

Şi rezultatele s-au văzut: fără să-şi asume riscuri inutile în primele 4 jocuri – partida fusese întreruptă la scorul de 2-2 în setul decisiv – care astfel s-au câştigat cu serviciul, Ana a crescut intensitatea în jocul 9, când a reuşit şi break-ul hotărâtor, după ce a trecut şi peste un moment delicat, când arbitrul de linie strigase out un retur al rusoaicei, ceea ce ar fi însemnat break pentru jucătoarea noastră, iar arbitra de scaun a dictat rejucarea.

Scor final:

Ana Bogdan (76) [7] – Anna Blinkova (Rusia, 115) 1-6, 7-6(8), 6-4 în 2h39′

În sferturile de finală, Ana Bogdan o va întâlni pe Daniela Seguel (Chile, 191) [Q].