WTA Bogota 2018: Ana Bogdan s-a calificat în optimile de finală, unde va juca astăzi.

Credit Foto: copawtabogota.com

Ana Bogdan a debutat cu o victorie la turneul WTA International “Claro Open Colsanitas”, care se dispută la Bogota, în faţa celei mai bune jucătoare a gazdelor.

În partida contând pentru primul tur (R32), amânată de alaltăieri:

Ana Bogdan (76 WTA) [7] – Mariana Duque-Mariño (Columbia, 123) 6-1, 7-6(2)

Partida a durat 1h34′.
În prima manşă, Ana s-a desprins cu două break-uri la niciunul, situaţie ce era pe cale să repete şi în setul 2, dar jucătoarea din Columbia a revenit de la 2-5 la 6-5, scor la care a avut inclusiv o minge de set, pe serviciul jucătoarei noastre.
Dar Ana şi-a păstrat cumpătul în faţa acestei demonstraţii de forţă şi a dominat categoric tie-break-ul.

MDM – AB

Credit Foto: wtatennis.com

30 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 3.400 USD pentru Ana care astăzi va juca în primul meci de pe terenul 1 (semicentral), de la ora 18.00, partida din optimile de finală:

Ana Bogdan (76 WTA) [7]Anna Blinkova (Rusia, 115, clasament maxim: 114 WTA / iunie 2017, 19 ani)

Palmares direct: 1-1

Credit Foto: itftennis.com

Anna Blinkova a câştigat în primul tur: 6-2, 6-4 în 1h18′ partida cu Maria Camila Osorio Serrano (Columbia, 924) [WC].

Jucătoarea din Rusia – care nu are nicio finală WTA jucată în carieră – ocupă locul 43 în clasamentul sezonului 2018, urmare a turului 3 la WTA Premier 5 Doha – după victorii la Elena Vesnina (23) şi Kristina Mladenovic (13) – a unui tur 2 la WTA International Monterrey.
Pe tablourile principale GS / WTA nu mai are alte victorii, dar a reuşit calificări pe acestea la Asutralian Open, WTA International Shenzhen şi Taipei.
A mai acumulat puncte datorită victoriei de turneu de la ITF 60k Croissy-Beaubourg şi a semifinalei de la ITF 60k Shenzhen.