WTA Budapesta 2018: Sorana Cîrstea, înfrângere surprinzătoare în primul tur.

În partida contând pentru primul tur (R32) al turneului WTA International “Hungarian Ladies Open”, care se dispută la Budapesta:

Viktoria Kuzmova (Slovacia, 121, aflată la cel mai bun clasament al carierei, 19 ani) [LL] Sorana Cîrstea (36) [4] 6-4, 6-2

Partida a durat 1h13′.
Niciun joc câştigat de Sorana pe serviciul adversarei, astfel că tinerei slovace i-au fost suficiente un break în primul set şi două în al doilea pentru a se califica în turul 2.

Viktoria Kuzmova pierduse în turul 3 al calificărilor – după ce ratase două mingi de meci la 5-4 în setul 2 – la Ysaline Bonaventure (Belgia, 154): 6-7(8), 7-6(4), 6-3 pentru aceasta din urmă şi promovase pe tabloul principal în urma retragerii Kristynei Pliskova, gripată.