WTA Cincinnati 2017: Muguruza salvează trei mingi de meci ca să joace în sferturile de finală, care nu s-au definitivat încă.

Ploaia a împiedicat finalizarea fazei sferturilor de finală la WTA Premier 5 Cincinnati.

Deocamdată cunoaştem doar două din cele patru sferturi de finală. Dacă despre Johanna Konta [7]Simona Halep [2] am vorbit deja, cel de-al doilea va fi:

Garbiñe Muguruza (Spania, 6) [4]Svetlana Kuznetsova (Rusia, 8) [8]

Palmares direct: 4-1

În optimi:

Garbiñe Muguruza – Madison Keys (SUA, 17) [16] 6-3, 4-6, 7-6(3) după 2h18′ şi după ce Muguruza a salvat 3 mingi de meci la 5-6, pe serviciul lui Keys, înainte de a o învinge pentru prima dată pe americancă, la a 4-a lor întâlnire.
Svetlana Kuznetsova – Carla Suárez Navarro (Spania, 32) 6-2, 6-4 după 1h17′

Altfel, s-a mai calificat în sferturi şi Caroline Wozniacki (Danemarca, 5) [6]: 6-4, 6-2 în 1h7′ cu Ashleigh Barty (Australia, 48) [Q].
Ea aşteaptă deznodământul partidei Karolina Pliskova (Cehia, 1) [1]Camila Giorgi (Italia, 82) întrerupt la scorul de 3-0 în prima manşa pentru cehoiacă şi serviciul la Giorgi pentru a-şi afla adversara.

Al 4-lea sfert va fi decis după ce vor fi jucate optimile:

Elina Svitolina (Ucraina, 4) [5]Julia Görges (Germania, 37)
Sloane Stephens (SUA, 151) [WC]Ekaterina Makarova (Rusia, 39)

Învingătoarele vor juca astăzi două partide întregi, căci nu este anunţată ploaie la Cincinnati.