WTA Doha 2018: Sorana Cîrstea a câştigat, Irina Begu a pierdut.

Sorana Cîrstea şi Irina Begu şi-au început meciurile din primul tur (R56) al turneului WTA Premier 5 “Qatar Total Open” în acelaşi timp şi le-au terminat cam la fel.  Deznodământul a fost însă diferit:

Sorana Cîrstea (38 WTA) – Maria Sakkari (Grecia, 60) 6-2, 6-3

Partida a durat 1h12′.
Victorie autoritară a Soranei, care s-a desprins 4-0 în primul set (două break-uri şi doar 3 puncte pierdute), a trecut peste momentul pierderii serviciului (singura dată în meci) la acel scor şi şi-a asigurat apoi şi manşa a doua, datorită unicului break, în jocul 6.

Ea acumulează 60 de puncte WTA, va fi recompensată cu un premiu financiar în valoare de 17.325 € şi o va întâlni în turul 2 (R32) pe învingătoarea din partida: Elise Mertens (20) [15] – Timea Babos (35), care tocmai a început.

MS – SC

Credit Info: wtatennis.com

*

Samantha Stosur (Australia, 44) – Irina Begu (37 WTA) 6-4, 6-2

Partida a durat 1h16′.
Irina a fost condusă de la început şi până la sfârşit şi dacă în setul 1 a reuşit să recupereze break-ul pierdut în jocul 2, pentru a se apropia la 4-5, ca apoi să-şi piardă iar serviciul, în manşa a doua, n-a mai reuşit nici asta şi Stosur şi-a dublat break-ul din acelaşi joc 2, în ultimul game al partidei.