WTA Eastbourne 2017: Ploaia a înnămolit turneul. Ordinea de joc. Capii de serie eliminaţi.

Credit Foto: Jimmie48 Photography, Doug Greenwood & Luke Mayes

Avem o nouă ordine de joc la WTA Premier “Aegon International Eastbourne”, aşa că până la noi prognoze şi – mai ales realităţi – meteo să o luăm ca bază în analiza programului zilnic.

Încă nu a fost decisă nici o jucătoarea calificată în sferturi, astfel încât meciurile din optimi vor fi jucate sau – după caz – continuate astăzi. Valabil şi pentru singurul meci din turul 2, care nu s-a încheiat încă: Radwanska [8]  – Davis.

Jucătoarele noastre sunt programate astfel:

• tot pe terenul 4, în a doua partidă a sesiunii ce începe la ora 12.30, după un meci întreg, aşadar în jurul 14.00:

Simona Halep (2 WTA) [2]Tsvetana Pironkova (Bulgaria, 149, clasament maxim: 31 WTA / septembrie 2010, 29 de ani) [LL]

care va fi reluată de la scorul 7-6(6), 2-1 (40-30) pentru vecina de la sudul Dunării.

• pe terenul 5, în al 4-lea meci al sesiunii, la o oră imposibil de determinat, fie şi cu aproximaţie, partida contând pentru primul tur (R16) al probei de dublu:

Hao-Ching Chan (Taipei, 19) / Monica Niculescu (23) – Timea Babos (Ungaria, 11) / Andrea Hlavackova (Cehia, 8) [3]

În cazul unor victorii, jucătoarele noastre vor disputa partidele din sferturi tot astăzi.

*

Altfel – în afara Cibulkovei – alte trei favorite au fost eliminate până acum, în:

Barbora Strycova (Cehia, 23) – Garbiñe Muguruza (Spania, 15) [11] 6-1, 6-0

Partida a durat 1h1′.
Sigur că în condiţiile date ar fi impropriu să mai folosim termene ca “şoc” sau “surpriză”, dar rezultatul va rămâne totuşi ca unul jenant în statisticile Muguruzei.
Primul set a fost unul animat, dacă putem spune aşa, căci 5 jocuri s-au terminat în prelungiri, dar în al doilea Garbiñe nu a mai reuşit să câştige decât 8 puncte.

Shuai Peng (China, 38) – Timea Bacsinskzi (Elveţia, 20) [15] 7-6(7), 2-6, 6-4 în 2h16′

Lara Arruabarrena (Spania, 60) [Q] – Daria Gavrilova (Australia, 21) [16] 2-6, 6-2, 6-3 în 2h8′ într-un meci disputat luni.