Nu rata:

WTA Elite Trophy Zhuhai 2019: Au fost trase la sorţi grupele celui de-al doilea Turneu Final. Câteva date despre competiţie

Imagini de la tragerea la sorţi, 10 din cele 12 jucătoare la conferinţa de presă şi la antrenamente,
Steffi Graf, ambasadoarea turneului şi baza unde se va desfăşura competiţia
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography & WTA Elite Trophy

Marţi începe la Zhuhai, “Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai”, al doilea Turneu Final WTA, cel rezervat jucătoarelor clasate pe următoarele 11 locuri în clasamentul sezonului 2019 – care pot şi doresc să participe – după cele 8 calificate la Turneul Final de la Shenzhen, care se va disputa săptămâna viitoare. Al 12-lea loc este atribuit de organizatori printr-o invitaţie.
Contribuţia financiară totală este de 2.349.363 USD.

Turneul este găzduit la Hengqin Tennis Center – pe hard, în aer liber – îşi dispută cea de-a 5-a ediţie şi este succesorul Turneului Campioanelor, care s-a desfăşurat între 2009 şi 2014, în primii 4 ani la Bali şi în ultimii 2, la Sofia. Acela era destinat jucătoarelor care câştigaseră un turneu în timpul sezonului, dar nu se calificaseră la Turneul Final WTA.
La sfârşitul ştirii, finalele tuturor ediţiilor, cu Simona Halep, campioană în 2013.

În proba de simplu formatul este de 4 grupe a câte 3 jucătoare, ele urmând să joace în sistem Round Robin  (fiecare cu fiecare). Învingătoarele din grupe vor continua în sistem eliminatoriu, cu semifinale, urmate de finală.

Deţinătoarea titlului, Ashleigh Barty, a ajuns între timp lider WTA, aşadar va participa la Turneul Final principal.

Turneul are şi o probă de dublu, cu participarea a 6 echipe invitate, acestea fiind împărţite în două grupe a câte 3 echipe, care vor juca în sistem Round Robin (fiecare cu fiecare), iar câştigătoarele acestora se vor întâlni în finală.

Punctele WTA se acordă după următorul sistem:

40 de puncte pentru fiecare meci jucat în grupe + 80 de puncte pentru fiecare victorie din grupe + 200 de de puncte pentru victoria în semifinale + 260 de puncte pentru campioană.

Astfel, o câştigătoare neînvinsă în grupe va primi 2*(40+80) (în grupe) = 240 + 200 (victorie în semifinale) = 440 + 260 (victorie în finală) = 700 de puncte

*

Următoarele jucătoare calificate nu vor participa din diverse motive: Serena Williams (9 WTA), Johanna Konta (11), Marketa Vondrousova (16), Angelique Kerber (17), Amanda Anisimova (21), Sloane Stephens (23), Anett Kontaveit (25).

Astfel, ultima admisă este Karolina Muchova (26), iar invitaţia a fost acordată de organizatori lui Saisai Zheng (40).

Tablourile au fost trase la sorţi.

Simplu

Grupa Azaleea

Kiki Bertens (Olanda, 10 WTA) [1]

Donna Vekic (Croaţia, 20) [8]

Dayana Yastremska (Ucraina, 24) [10]

Grupa Camelia

Sofia Kenin (SUA, 12) [2]

Alison Riske (SUA, 19) [7]

Karolina Muchova (Cehia, 26) [11]

Grupa Orhideea

Madison Keys (SUA, 13) [3]

Petra Martic (Croaţia, 15) [5]

Saisai Zheng (China, 40) [12, WC]

Grupa Trandafir

Aryna Sabalenka (Belarus, 14) [4]

Elise Mertens (Belgia, 18) [6]

Maria Sakkari (Grecia, 22) [9]

*

Dublu

Grupa Liliac

Yingying Duan (17 WTA la dublu) / Zhaoxuan Yang (37) (ambele China) [1]

Darija Jurak (Croaţia, 42) / Alicja Rosolska (Polonia, 32) [3]

Xinyu Wang (241) / Lin Zhu (135) (ambele China) [6, WC]

Grupa Bougainvillea

Lyudmyla Kichenok (Ucraina, 41) / Andreja Klepac (Slovenia, 30) [2]

Oksana Kalashnikova (Georgia, 61) / Sofia Kenin (SUA, 39) [4]

Xinyu Jiang (113) / Qianhui Tang (145) (ambele China) [5]

*

Ordinea de joc de marţi este:

  • de la ora 7.30:

Oksana Kalashnikova (Georgia, 61) / Sofia Kenin (SUA, 39) [4]Xinyu Jiang (113) / Qianhui Tang (145) (ambele China) [5]

  • nu mai devreme de ora 9.00:

Aryna Sabalenka (Belarus, 14) [4]Maria Sakkari (Grecia, 22) [9]

  • în continuare:

Kiki Bertens (Olanda, 10 WTA) [1]Donna Vekic (Croaţia, 20) [8]

  • nu mai devreme de 14.30:

Madison Keys (SUA, 13) [3]Saisai Zheng (China, 40) [12, WC] 

Ordinea de joc – 22.10 – WTA Elite Tophy Zhuhai 2019

Tablourile turneelor WTA

*

2009 France Aravane Rezaï France Marion Bartoli 7–5, retired
2010 Serbia Ana Ivanovic Russia Alisa Kleybanova 6–2, 7–6(7–5)
2011 Serbia Ana Ivanovic (2) Spain Anabel Medina Garrigues 6–3, 6–0
2012 Russia Nadia Petrova Denmark Caroline Wozniacki 6–2, 6–1
2013 Romania Simona Halep Australia Samantha Stosur 2–6, 6–2, 6–2
2014 Germany Andrea Petkovic Italy Flavia Pennetta 1–6, 6–4, 6–3

*

2015 United States Venus Williams Czech Republic Karolína Plíšková 7–5, 7–6(8–6)
2016 Czech Republic Petra Kvitová Ukraine Elina Svitolina 6–4, 6–2
2017 Germany Julia Görges United States CoCo Vandeweghe 7–5, 6–1
2018 Australia Ashleigh Barty China Wang Qiang 6–3, 6–4

*

2015 China Liang Chen
China Wang Yafan
Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Arantxa Parra Santonja
6–4, 6–3
2016 Turkey İpek Soylu
China Xu Yifan
China Yang Zhaoxuan
China You Xiaodi
6–4, 3–6, [10–7]
2017 China Duan Yingying
China Han Xinyun
China Lu Jingjing
China Zhang Shuai
6–2, 6–1
2018 Ukraine Lyudmyla Kichenok
Ukraine Nadiia Kichenok
Japan Shuko Aoyama
Belarus Lidziya Marozava
6–4, 3–6, [10–7

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com