WTA Istanbul 2018: Irina Begu câştigă în două seturi şi se califică în sferturile de finală!

Credit foto: istanbulcup.org

Irina Begu a obţinut a doua victorie la turneul WTA International “TEB BNP Paribas Istanbul Open”:

Irina Begu (37 WTA) [7] Christina McHale (SUA, 88) 6-4, 6-4

Partida a durat 1h46′.
La fel ca ieri, Irina a început mai lent partida, ajungând să fie condusă 0-3 (două break-uri în urmă). În jocul 4 a recuperat un break, pe care l-a pierdut însă imediat. Dar – tot la fel ca ieri – jucătoarea noastră a reuşit o serie de jocuri câştigate consecutiv – astăzi 5 la număr – care i-au asigurat prima manşă.
În setul 2, Irina s-a desprins la 4-2, a fost egalată şi a reuşit să câştige pe serviciul lui McHale în ultimul joc al partidei.

Irina acumulează 60 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 6.175 USD pentru calificarea în sferturile de finală – pentru a doua oară în 2018, după cele de la WTA International Shenzhen – unde o va întâlni pe învingătoarea din partida Donna Vekic (Croaţia, 54) – Ajla Tomljanovic (Australia, 95), care se va disputa mâine.

Credit Info: wtatennis.com