Nu rata:

WTA Luxemburg 2019: Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu joacă astăzi în primul tur. Avancronicile partidelor. Câteva date despre turneu

Turneul WTA International “BGL BNP Paribas Luxembourg Open” îşi dispută anul acesta ediţia cu numărul 24.
La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu Monica Niculescu campioană la simplu în 2016, vicecampioană în 2011 şi 2012, echipele Irina Spîrlea / Caroline Vis, Sorana Cîrstea / Marina Erakovic, campioane în 1999, respectiv 2008 şi Irina Begu / Monica Niculescu şi Monica / Niculescu / Patricia Ţig, vicecampioane în 2012, respectiv 2016.

*

Astăzi, ambele jucătoare românce prezente pe tabloul principal – Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu – vor evolua după următoarea ordine de joc:

  •  în primul meci de pe terenul 1, de la ora 13.00:

Sorana Cîrstea (76) – Pauline Parmentier (Franţa, 122, clasament maxim: 40 WTA / iulie 2008, 33 de ani)

Palmares direct: 3-2

Credit Info: itftennis.com

Partida din optimile International Shenzhen 2019

Cele mai bune rezultate ale lui Parmentier în acest sezon sunt sferturile de finală jucate la International Budapesta şi Tashkent, singurele evenimente din circuit unde a legat două victorii.
A mai trecut de primul tur la International Shenzhen, Hobart, Premier Mandatory Miami, International Istanbul, Premier Mandatory Madridunde a obţinut cea mai preţioasă victorie a sezonului, la Elina Svitolina (6) – Premier Eastbourne şi Wimbledon.
Nici în circuitele WTA 125k şi ITF nu a trecut de sferturile de finală în acest sezon.

  • în meciul al 3-lea de pe terenul, central, de la ora estimată 16.00:

Monica Niculescu (111 WTA) – Alison Van Uytvanck (Belgia, 48, clasament maxim: 37 WTA / august 2018, 25 de ani) [4]

Palmares direct: 1-2

 Partida din optimile International Tashkent 2019

Despre sezonul 2019 al lui Alison van Uytvanck am vorbit pe larg înaintea finalei International Tashkent, pe care avea să o câştige în faţa Soranei.
De atunci, a mai jucat la International Linz, unde după o victorie în două seturi în faţa lui Ysaline Bonaventure (113), a piedut în optimi la Kiki Bertens (8) în 3 seturi.

Învingătoarea din această partidă o va întâlni în optimi pe Margarita Gasparyan (Rusia, 81), care a trecut în primul tur (R32) de Jil Teichman (Elveţia, 73): 2-6, 7-6(4), 6-3 în 2h11′. Gasparyan este partenera Monicăi în proba de dublu (nu vor juca astăzi).

Capii de serie sunt repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Mertens [1], Giorgi [6]

Sfertul 2: Van Uytvanck [4] (Niculescu), Blinkova [8] (Gauff)

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Kuzmova [5], Rybakina [3]

Sfertul 4: Ferro [7], Görges [2] (Cîrstea)

Ieri, în prima zi, dintre capii de serie a jucat doar Viktoria Kuzmova [5], care s-a calificat în optimi.

După retragerea Katerynei Kozlova – accidentare la gambă – locul ei pe tabloul principal a fost luat de lucky loser-ul Ysaline Bonaventure. Cum şi ea s-a retras – accidentare la umăr – a urmat la rând (în ordinea clasamentului) alt lucky loser – Stefanie Vögele. Doar că nemţoaica nici nu jucase în ultima rundă a calficărilor, ci pierduse prin neprezentare [walk over]. Această situaţie nu este interzisă de regulamentul WTA.
Vögele o întâlneşte astăzi în primul tur pe Elise Mertens [1].

Ordinea de joc – 15.10 – WTA Luxemburg 2019

Tablourile turneelor WTA

*

1996 Germany Anke Huber Slovakia Karina Habšudová 6–3, 6–0
1997 South Africa Amanda Coetzer Austria Barbara Paulus 6–4, 3–6, 7–5
1998 France Mary Pierce Italy Silvia Farina Elia 6–0, 2–0, retired
1999 Belgium Kim Clijsters Belgium Dominique Van Roost 6–2, 6–2
2000 United States Jennifer Capriati Bulgaria Magdalena Maleeva 4–6, 6–1, 6–4
2001 Belgium Kim Clijsters (2) United States Lisa Raymond 6–2, 6–2
2002 Belgium Kim Clijsters (3) Bulgaria Magdalena Maleeva 6–1, 6–2
2003 Belgium Kim Clijsters (4) United States Chanda Rubin 6–2, 7–5
2004 Australia Alicia Molik Russia Dinara Safina 6–3, 6–4
↓  Tier II tournament  ↓
2005 Belgium Kim Clijsters (5) Germany Anna-Lena Grönefeld 6–2, 6–4
2006 Ukraine Alona Bondarenko Italy Francesca Schiavone 6–3, 6–2
2007 Serbia Ana Ivanovic Slovakia Daniela Hantuchová 3–6, 6–4, 6–4
↓  Tier III tournament  ↓
2008 Russia Elena Dementieva Denmark Caroline Wozniacki 2–6, 6–4, 7–6(7–4)
↓  International tournament  ↓
2009 Switzerland Timea Bacsinszky Germany Sabine Lisicki 6–2, 7–5
2010 Italy Roberta Vinci Germany Julia Görges 6–3, 6–4
2011 Belarus Victoria Azarenka Romania Monica Niculescu 6–2, 6–2
2012 United States Venus Williams Romania Monica Niculescu 6–2, 6–3
2013 Denmark Caroline Wozniacki Germany Annika Beck 6–2, 6–2
2014 Germany Annika Beck Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová 6–2, 6–1
2015 Japan Misaki Doi Germany Mona Barthel 6–4, 6–7(7–9), 6–0
2016 Romania Monica Niculescu Czech Republic Petra Kvitová 6–4, 6–0
2017 Germany Carina Witthöft Puerto Rico Monica Puig 6–3, 7–5
2018 Germany Julia Görges Switzerland Belinda Bencic 6–4, 7–5

*

1996 Netherlands Kristie Boogert
France Nathalie Tauziat
Germany Barbara Rittner
Belgium Dominique Van Roost
2–6, 6–4, 6–2
1997 Latvia Larisa Neiland
Czech Republic Helena Suková
Germany Meike Babel
Belgium Laurence Courtois
6–2, 6–4
1998 Russia Elena Likhovtseva
Japan Ai Sugiyama
Latvia Larisa Neiland
Ukraine Elena Tatarkova
6–7, 6–3, 2–0 ret.
1999 Romania Irina Spîrlea
Netherlands Caroline Vis
Slovenia Tina Križan
Slovenia Katarina Srebotnik
6–1, 6–2
2000 France Alexandra Fusai
France Nathalie Tauziat (2)
Bulgaria Lubomira Bacheva
Spain Cristina Torrens Valero
6–3, 7–6(7–0)
2001 Russia Elena Bovina
Slovakia Daniela Hantuchová
Germany Bianka Lamade
Switzerland Patty Schnyder
6–3 6–3
2002 Belgium Kim Clijsters
Slovakia Janette Husárová
Czech Republic Květa Hrdličková
Germany Barbara Rittner
4–6, 6–3, 7–5
2003 Russia Maria Sharapova
Thailand Tamarine Tanasugarn
Ukraine Elena Tatarkova
Germany Marlene Weingärtner
6–1, 6–4
2004 Spain Virginia Ruano
Argentina Paola Suárez
United States Jill Craybas
Germany Marlene Weingärtner
6–1, 6–7, 6–3
↓  Tier II tournament  ↓
2005 United States Lisa Raymond
Australia Samantha Stosur
Zimbabwe Cara Black
Australia Rennae Stubbs
6–7, 7–5, 6–4
2006 Czech Republic Květa Peschke
Italy Francesca Schiavone
Germany Anna-Lena Grönefeld
South Africa Liezel Huber
2–6, 6–4, 6–1
2007 Czech Republic Iveta Benešová
Slovakia Janette Husárová (2)
Belarus Victoria Azarenka
Israel Shahar Pe’er
6–4, 6–2
↓  Tier III tournament  ↓
2008 Romania Sorana Cîrstea
New Zealand Marina Erakovic
Russia Vera Dushevina
Ukraine Mariya Koryttseva
2–6, 6–3, [10–8]
↓  International tournament  ↓
2009 Czech Republic Iveta Benešová (2)
Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
Czech Republic Renata Voráčová
1–6, 6–0, [10–7]
2010 Switzerland Timea Bacsinszky
Italy Tathiana Garbin
Czech Republic Iveta Benešová
Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová
6–4, 6–4
2011 Czech Republic Iveta Benešová (3)
Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová (2)
Czech Republic Lucie Hradecká
Russia Ekaterina Makarova
7–5, 6–3
2012 Czech Republic Andrea Hlaváčková
Czech Republic Lucie Hradecká
Romania Irina-Camelia Begu
Romania Monica Niculescu
6–3, 6–4
2013 Liechtenstein Stephanie Vogt
Belgium Yanina Wickmayer
Germany Kristina Barrois
France Laura Thorpe
7–6(7–2), 6–4
2014 Switzerland Timea Bacsinszky (2)
Germany Kristina Barrois
Czech Republic Lucie Hradecká
Czech Republic Barbora Krejčíková
3–6, 6–4, [10–4]
2015 Germany Mona Barthel
Germany Laura Siegemund
Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Arantxa Parra Santonja
6–2, 7–6(7–2)
2016 Netherlands Kiki Bertens
Sweden Johanna Larsson
Romania Monica Niculescu
Romania Patricia Maria Țig
4–6, 7–5, [11–9]
2017 Netherlands Lesley Kerkhove
Belarus Lidziya Marozava
Canada Eugenie Bouchard
Belgium Kirsten Flipkens
6–7(4–7), 6–4, [10–6]
2018 Belgium Greet Minnen
Belgium Alison Van Uytvanck
Belarus Vera Lapko
Luxembourg Mandy Minella
7–6(7–3), 6–2

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com