Nu rata:

WTA Moscova 2019: Aici se va decide ultima calificată la Turneul Final WTA. Olaru / N. Kichenok joacă deja în primul tur

Turneul “VTB Kremlin Cup”, care se dispută la Moscova – pe hard, în sală – şi este dotat cu o contribuţie financiară în valoare de 1.032.000 USD îşi derulează anul acesta cea de-a 24-a ediţie.

Finalele ediţiilor de până acum, la sfârşitul ştirii, cu Simona Halep, campioană în 2013, Irina Begu, vicecampioană în 2014 şi echipele Irina Begu / Monica Niculescu şi Darija Jurak / Raluca Olaru, vicecampioane în 2015, respectiv 2018.

Vicecampioana ediţiei trecute în proba de dublu, Raluca Olaru este prezentă şi anul acesta, alături de altă coechipieră, ele urmând să dispute în primul tur (R16) partida în care surorile Kichenok vor fi adversare:

Nadiia Kichenok (Ucraina, 44 WTA la dublu) / Raluca Olaru (38) – Vitalia Diatchenko (Rusia, 422) / Lyudmyla Kichenok (42)

Meciul a început deja.

Învingătoarele le vor întâlni în sferturile de finală pe favoritele principale Timea Babos (Ungaria, 3) / Kristina Mladenovic (Franţa, 1) [1] – locul 3 în clasamentul perechilor de dublu în 2019 – care au câştigat deja în primul tur.

*

Pe tabloul de simplu sunt prezente atât campioanaDaria Kasatkina -, cât şi finalista – Ons Jabeur – ediţiei trecute.

În afara de miza intrinsecă a turneului, aici va fi decisă a 8-a jucătoare calificată pentru Turneul Final WTA, două din cele 3 jucătoare care luptă pentru această poziţie fiind prezente: Kiki Bertens şi Belinda Bencic

Situaţia în clasamentul WTA “Race to Shenzhen” de astăzi este:

      QF
8 Serena Williams 3935  
9 Kiki Bertens 3870  
10 Belinda Bencic 3705  

 

Cum Serena nu a negat că va participa la Shenzhen – sursă @Christopher Clarey – în cazul în care se califică, pentru a o depăşi, Bertens are nevoie de o victorie în optimi, iar Bencic, de calificare în finală. Rămâne desigur disputa dintre cele două, ele sunt poziţionate pe aceeaşi jumătate a tabloului şi beneficiază de BYE în primul tur.

Tabloul este compus din 28 de jucătoare, capii de serie – primii 4 au BYE în primul tur – fiind distribuiţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

sfertul 1: Svitolina [1], Sakkari [7]

sfertul 2: Vekic [4], Alexandrova [8]

Jumătatea inferioară

sfertul 3: Yastremska [5], Bencic [3 WC]

sfertul 4: Sevastova [6], Bertens [2]

*

Ordinea de joc – 14.10 – WTA Moscova 2019

Tablourile turneelor WTA

*

1996 Spain Conchita Martínez Austria Barbara Paulus 6–1, 4–6, 6–4
↓  Tier I tournament  ↓
1997 Czech Republic Jana Novotná Empire of Japan Ai Sugiyama 6–3, 6–4
1998 France Mary Pierce United States Monica Seles 7–6(7–2), 6–3
1999 France Nathalie Tauziat Austria Barbara Schett 2–6, 6–4, 6–1
2000 Switzerland Martina Hingis Russia Anna Kournikova 6–3, 6–1
2001 Federal Republic of Yugoslavia Jelena Dokić Russia Elena Dementieva 6–3, 6–3
2002 Bulgaria Magdalena Maleeva United States Lindsay Davenport 5–7, 6–3, 7–6(7–4)
2003 Russia Anastasia Myskina France Amélie Mauresmo 6–2, 6–4
2004 Russia Anastasia Myskina (2) Russia Elena Dementieva 7–5, 6–0
2005 France Mary Pierce (2) Italy Francesca Schiavone 6–4, 6–3
2006 Russia Anna Chakvetadze Russia Nadia Petrova 6–4, 6–4
2007 Russia Elena Dementieva United States Serena Williams 5–7, 6–1, 6–1
2008 Serbia Jelena Janković Russia Vera Zvonareva 6–2, 6–4
↓  Premier tournament  ↓
2009 Italy Francesca Schiavone Belarus Olga Govortsova 6–3, 6–0
2010 Belarus Victoria Azarenka Russia Maria Kirilenko 6–3, 6–4
2011 Slovakia Dominika Cibulková Estonia Kaia Kanepi 3–6, 7–6(7–1), 7–5
2012 Denmark Caroline Wozniacki Australia Samantha Stosur 6–2, 4–6, 7–5
2013 Romania Simona Halep Australia Samantha Stosur 7–6(7–1), 6–2
2014 Russia Anastasia Pavlyuchenkova Romania Irina-Camelia Begu 6–4, 5–7, 6–1
2015 Russia Svetlana Kuznetsova Russia Anastasia Pavlyuchenkova 6–2, 6–1
2016 Russia Svetlana Kuznetsova (2) Australia Daria Gavrilova 6–2, 6–1
2017 Germany Julia Görges Russia Daria Kasatkina 6–1, 6–2
2018 Russia Daria Kasatkina Tunisia Ons Jabeur 2–6, 7–6(7–3), 6–4

*

1996 Ukraine Natalia Medvedeva
Latvia Larisa Savchenko
Italy Silvia Farina Elia
Austria Barbara Schett
7–6, 4–6, 6–1
↓  Tier I tournament  ↓
1997 Spain Arantxa Sánchez
Belarus Natalia Zvereva
Indonesia Yayuk Basuki
Netherlands Caroline Vis
5–3 defaulted
1998 France Mary Pierce
Belarus Natalia Zvereva (2)
United States Lisa Raymond
Australia Rennae Stubbs
6–3, 6–4
1999 United States Lisa Raymond
Australia Rennae Stubbs
France Julie Halard-Decugis
Germany Anke Huber
6–1, 6–0
2000 France Julie Halard-Decugis
Japan Ai Sugiyama
Switzerland Martina Hingis
Russia Anna Kournikova
4–6, 6–4, 7–6(7–5)
2001 Switzerland Martina Hingis
Russia Anna Kournikova
Russia Elena Dementieva
Russia Lina Krasnoroutskaya
7–6(7–1), 6–3
2002 Russia Elena Dementieva
Slovakia Janette Husárová
Serbia and Montenegro Jelena Dokić
Russia Nadia Petrova
2–6, 6–3, 7–6(7–3)
2003 Russia Nadia Petrova
United States Meghann Shaughnessy
Russia Anastasia Myskina
Russia Vera Zvonareva
6–3, 6–4
2004 Russia Anastasia Myskina
Russia Vera Zvonareva
Spain Virginia Ruano
Argentina Paola Suárez
6–3, 4–6, 6–2
2005 United States Lisa Raymond (2)
Australia Samantha Stosur
Zimbabwe Cara Black
Australia Rennae Stubbs
6–2, 6–4
2006 Czech Republic Květa Peschke
Italy Francesca Schiavone
Czech Republic Iveta Benešová
Russia Galina Voskoboeva
6–4, 6–7(4–7), 6–1
2007 Zimbabwe Cara Black
United States Liezel Huber
Belarus Victoria Azarenka
Belarus Tatiana Poutchek
4–6, 6–1, [10–7]
2008 Russia Nadia Petrova (2)
Slovenia Katarina Srebotnik
Zimbabwe Cara Black
United States Liezel Huber
6–4, 6–4
↓  Premier tournament  ↓
2009 Russia Maria Kirilenko
Russia Nadia Petrova (3)
Russia Maria Kondratieva
Czech Republic Klára Zakopalová
6–2, 6–2
2010 Argentina Gisela Dulko
Italy Flavia Pennetta
Italy Sara Errani
Spain María José Martínez Sánchez
6–3, 2–6, [10–6]
2011 United States Vania King
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
Australia Anastasia Rodionova
Kazakhstan Galina Voskoboeva
7–6(7–3), 6–3
2012 Russia Ekaterina Makarova
Russia Elena Vesnina
Russia Maria Kirilenko
Russia Nadia Petrova
6–3, 1–6, [10–8]
2013 Russia Svetlana Kuznetsova
Australia Samantha Stosur (2)
Russia Alla Kudryavtseva
Australia Anastasia Rodionova
6–1, 1–6, [10–8]
2014 Switzerland Martina Hingis (2)
Italy Flavia Pennetta (2)
France Caroline Garcia
Spain Arantxa Parra Santonja
6–3, 7–5
2015 Russia Daria Kasatkina
Russia Elena Vesnina (2)
Romania Irina-Camelia Begu
Romania Monica Niculescu
6–3, 6–7(7–9), [10–5]
2016 Czech Republic Andrea Hlaváčková
Czech Republic Lucie Hradecká
Australia Daria Gavrilova
Russia Daria Kasatkina
4–6, 6–0, [10–7]
2017 Hungary Tímea Babos
Czech Republic Andrea Hlaváčková (2)
United States Nicole Melichar
United Kingdom Anna Smith
6–2, 3–6, [10–3]
2018 Russia Alexandra Panova
Germany Laura Siegemund
Croatia Darija Jurak
Romania Raluca Olaru
6–2, 7–6(7–2)

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com