WTA Nurnberg 2018: Sorana Cîrstea s-a retras în timpul partidei din sferturile de finală.

Credit Foto: nuernbergercup.de

În partida din sferturile de finală ale WTA International “NÜRNBERGER Versicherungscup

Alison Riske (SUA, 105 WTA) – Sorana Cîrstea (44) [6] 2-6, 7-5, 1-0 retragere după 1h58′

Sorana s-a retras din cauza unei accidentări la coapsa stângă, care – în pofida îngirjirilor medicale primite – o împiedicau practic să meargă normal.

În primul set, ea s-a impus fără probleme, a condus şi în al doilea: 3-1 şi chiar dacă Riske a egalat la 3, jucătoarea noastră a ţinut în continuare pasul. La 4-3 a ratat o minge de break, apoi la 4 egal a salvat una pentru a prelua din nou conducerea: 5-4, dar de acolo, din cauza accidentării, totul s-a destrămat.

Chiar dacă nu-şi apără semifinala de anul trecut şi pierde astfel 50 de puncte WTA (60 acum, faţă de 110 atunci), Sorana va rămâne în top 50 WTA (locul 49 sau 50, dacă Siniakova ajunge în finală).

Important e să se refacă pentru Roland Garros.

*

În timpul partidei, unui copil de mingi i s-a făcu rău şi Sorana s-a aşezat lângă el să-l consoleze: