Nu rata:

WTA Nürnberg & Strasbourg 2019: Begu şi Paar nu au jucat ieri. O vor face azi, când intră şi Cîrstea, Mitu, Olaru.

Credit Foto: Jimmie48 Photography / WTA

Nu era suficient că turneele de la Nürnberg şi Strasbourg erau oropsite de programarea în săptămâna premergătoare turneului de Mare Şlem, că ploaia căzută ieri în ambele părţi le-a împins şi mai mult în vecinătatea acestuia:

  • dacă la WTA International “Internationaux de Strasbourg” [câteva date despre acest eveniment, mai jos], turul 1 (R32) e aproape încheiat, o singura partidă fiind întreruptă: cea dintre personajul central al turneului, Caroline Garcia (Franţa, 24) [4] şi Shelby Rogers (SUA, 514) la 4-6, 6-4, iar confruntarea între australience – Ashleigh Barty (8) [1]Daria Gavrilova (63) – este programată pentru astăzi
  • la  WTA International “Nürnberger Versicherungs Cup” vremea a afectat mult mai grav primul tur.
    Doar o partidă s-a încheiat ieri, căreia i se adăugă 3 de alaltăieri, dintre care în două s-au  consemnat abandonuri.

Astfel, cele două jucătoare românce, care au fost programate ieri – Irina Begu şi Laura Ioana Paar – nu au apucat să intre pe teren.

Irina Begu şi Laura Paar joacă astăzi în turul 1. Câteva date despre turneu

Partida Irinei a fost reprogramată astăzi, prima de pe terenul central – cu începere de la ora 11.00, iar cea a Laurei, a doua de pe terenul 4, începând cu ora aproximativă 12.00 (una din cele de dinainte este deja început).

Tot astăzi, vor intra în turneu şi celelalte două jucătoare românce:

  • în meciul 3 de pe terenul 3, cu începere de la ora aproximativă 13.30 (unul din cele de dinainte este deja început), partida din turul 1 (R32) al probei de simplu:

Sorana Cîrstea (93) – Kirsten Flipkens (Belgia, 59, clasament maxim: 13 WTA / august 2013, 33 de ani) [6]

Palmares direct: 1-0

Credit Info: itftennis.com

Kirsten Flipkens ocupă locul 122 în clasamentul sezonului, are un palmares victorii-înfrângeri 7-10, câte două victorii fiind pentru sferturile de la Hobart şi Monterrey. A pierdut în primul tur la ultimele 3 turnee jucate, la International Istanbul, în faţa Anei Bogdan (150).
În Barajul Grupei Mondiale a Fed Cup a învins-o pe Garbiñe Muguruza (19).

  • în meciul 5 de pe terenul 5, cu începere de la ora aproximativă 16.30 (unul din cele de dinainte este deja început), partida din primul tur (R16) al probei de dublu:

Andreea Mitu (85 WTA la dublu) / Alexandra Panova (63) – Sharon Fichman (Canada, 156) / Nicole Melichar (SUA, 16)

*

La WTA International “Internationaux de Strasbourg” partida din primul tur (R16) al probei de dublu:

Darija Jurak (Croaţia, 33 WTA la dublu) / Raluca Olaru (38) [4]Oksana Kalashnikova (Georgia, 73) / Lyudmyla Kichenok (Ucraina, 53)

a fost programată a 5-a de pe terenul 1 – cu începere de la ora aproximativă 17.00.

Turneul de la Strasbourg îşi dispută anul acesta cea de-a 33-a ediţie.

Raluca Olaru este singura dintre cele 3 campioane de anul trecut care este prezentă şi acum. Partenera cu care câştiga titlul la dubluMihaela Buzărnescu nu a venit – şi nici deţinătoarea titlului la simplu, Anastasia Pavlyuchenkova.

Finalele ediţiilor de până acum, la sfârşitul ştirii, unde pe lângă Mihaela şi Raluca, le regăsim pe Irina Spîrlea campioană la simplu în 1998 şi Andreea Ehritt-Vanc, campioană în 2005 (/ Rosa María Andrés Rodríguez) şi vicecampioană în 2006 (/ Martina Müller) la dublu.

Ordinea de joc – 21.05 – WTA Nürnberg

Ordine de joc – 21.05 – WTA Strasbourg

Tablourile turneelor WTA

*

1987 Canada Carling Bassett Italy Sandra Cecchini 6–3, 6–4
1988 Italy Sandra Cecchini Austria Judith Wiesner 6–3, 6–0
1989 Czechoslovakia Jana Novotná Argentina Patricia Tarabini 6–1, 6–2
1990 Argentina Mercedes Paz United States Ann Grossman 6–2, 6–3
1991 Czechoslovakia Radka Zrubáková Australia Rachel McQuillan 7–6(7–3), 7–6 (7–3)
1992 Austria Judith Wiesner Japan Naoko Sawamatsu 6–1, 6–3
1993 Japan Naoko Sawamatsu Austria Judith Wiesner 4–6, 6–1, 6–3
1994 United States Mary Joe Fernandez Argentina Gabriela Sabatini 2–6, 6–4, 6–0
1995 United States Lindsay Davenport Japan Kimiko Date 3–6, 6–1, 6–2
1996 United States Lindsay Davenport (2) Austria Barbara Paulus 6–3, 7–6
1997 Germany Steffi Graf Croatia Mirjana Lučić 6–2, 7–5
1998 Romania Irina Spîrlea France Julie Halard-Decugis 7–6(7–5), 6–3
1999 United States Jennifer Capriati Russia Elena Likhovtseva 6–1, 6–3
2000 Croatia Silvija Talaja Hungary Rita Kuti-Kis 7–5, 4–6, 6–3
2001 Italy Silvia Farina Elia Germany Anke Huber 7–5, 0–6, 6–4
2002 Italy Silvia Farina Elia (2) Federal Republic of Yugoslavia Jelena Dokić 6–4, 3–6, 6–3
2003 Italy Silvia Farina Elia (3) Croatia Karolina Šprem 6–3, 4–6, 6–4
2004 Luxembourg Claudine Schaul United States Lindsay Davenport 2–6, 6–0, 6–3
2005 Spain Anabel Medina Garrigues Poland Marta Domachowska 6–4, 6–3
2006 Czech Republic Nicole Vaidišová China Peng Shuai 7–6(9–7), 6–3
2007 Spain Anabel Medina Garrigues (2) France Amélie Mauresmo 6–4, 4–6, 6–4
2008 Spain Anabel Medina Garrigues (3) Slovenia Katarina Srebotnik 4–6, 7–6(7–4), 6–0
2009 France Aravane Rezaï Czech Republic Lucie Hradecká 7–6(7–2), 6–1
2010 Russia Maria Sharapova Germany Kristina Barrois 7–5, 6–1
2011 Germany Andrea Petkovic France Marion Bartoli 6–4, 1–0 ret.
2012 Italy Francesca Schiavone France Alizé Cornet 6–4, 6–4
2013 France Alizé Cornet Czech Republic Lucie Hradecká 7–6(7–4), 6–0
2014 Puerto Rico Monica Puig Spain Sílvia Soler Espinosa 6–4, 6–3
2015 Australia Samantha Stosur France Kristina Mladenovic 3–6, 6–2, 6–3
2016 France Caroline Garcia Croatia Mirjana Lučić-Baroni 6–4, 6–1
2017 Australia Samantha Stosur (2) Australia Daria Gavrilova 5–7, 6–4, 6–3
2018 Russia Anastasia Pavlyuchenkova Slovakia Dominika Cibulková 6–7(5–7), 7–6(7–3), 7–6(8–6)

*

1987 Czechoslovakia Jana Novotná
France Catherine Suire
United States Kathleen Horvath
Netherlands Marcella Mesker
6–0, 6–2
1988 Netherlands Manon Bollegraf
Australia Nicole Provis
Australia Jenny Byrne
Australia Janine Thompson
7–5, 6–7(9–11), 6–3
1989 Argentina Mercedes Paz
Austria Judith Pölzl Wiesner
South Africa Lise Gregory
United States Gretchen Rush Magers
6–3, 6–3
1990 Australia Nicole Provis (2)
South Africa Elna Reinach
United States Kathy Jordan
Australia Elizabeth Sayers Smylie
6–1, 6–4
1991 United States Lori McNeil
United States Stephanie Rehe
Netherlands Manon Bollegraf
Argentina Mercedes Paz
6–7(2–7), 6–4, 6–4
1992 United States Patty Fendick
Czechoslovakia Andrea Strnadová
United States Lori McNeil
Argentina Mercedes Paz
6–3, 6–4
1993 United States Shaun Stafford
Hungary Andrea Temesvári
Canada Jill Hetherington
United States Kathy Rinaldi
6–7(5–7), 6–3, 6–4
1994 United States Lori McNeil (2)
Australia Rennae Stubbs
Argentina Patricia Tarabini
Netherlands Caroline Vis
6–3, 3–6, 6–2
1995 United States Lindsay Davenport
United States Mary Joe Fernández
Belgium Sabine Appelmans
Netherlands Miriam Oremans
6–2, 6–3
1996 Indonesia Yayuk Basuki
Australia Nicole Provis Bradtke (2)
United States Marianne Werdel Witmeyer
United States Tami Whitlinger Jones
5–7, 6–4, 6–4
1997 Czech Republic Helena Suková
Belarus Natasha Zvereva
Russia Elena Likhovtseva
Japan Ai Sugiyama
6–1, 6–1
1998 France Alexandra Fusai
France Nathalie Tauziat
Indonesia Yayuk Basuki
Netherlands Caroline Vis
6–4, 6–3
1999 Russia Elena Likhovtseva
Japan Ai Sugiyama
France Alexandra Fusai
France Nathalie Tauziat
2–6, 7–6(8–6), 6–1
2000 Canada Sonya Jeyaseelan
Argentina Florencia Labat
South Africa Kim Grant
Venezuela María Vento
6–4, 6–3
2001 Italy Silvia Farina Elia
Uzbekistan Iroda Tulyaganova
South Africa Amanda Coetzer
United States Lori McNeil
6–1, 7–6(7–0)
2002 United States Jennifer Hopkins
Croatia Jelena Kostanić
France Caroline Dhenin
Croatia Maja Matevžič
0–6, 6–4, 6–4
2003 Canada Sonya Jeyaseelan (2)
Croatia Maja Matevžič
United States Laura Granville
Croatia Jelena Kostanić
6–4, 6–4
2004 Australia Lisa McShea
Venezuela Milagros Sequera
Slovenia Tina Križan
Slovenia Katarina Srebotnik
6–4, 6–1
2005 Spain Rosa María Andrés Rodríguez
Romania Andreea Ehritt-Vanc
Poland Marta Domachowska
Germany Marlene Weingärtner
6–3, 6–1
2006 South Africa Liezel Huber
United States Martina Navratilova
Germany Martina Müller
Romania Andreea Vanc
6–2, 7–6(7–1)
2007 China Yan Zi
China Zheng Jie
Australia Alicia Molik
China Sun Tiantian
6–3, 6–4
2008 Ukraine Tatiana Perebiynis
China Yan Zi (2)
Chinese Taipei Chan Yung-jan
Chinese Taipei Chuang Chia-jung
6–4, 6–7(3–7), [10–6]
2009 France Nathalie Dechy
Italy Mara Santangelo
France Claire Feuerstein
France Stéphanie Foretz
6–0, 6–1
2010 France Alizé Cornet
United States Vania King
Russia Alla Kudryavtseva
Australia Anastasia Rodionova
3–6, 6–4, [10–7]
2011 Uzbekistan Akgul Amanmuradova
Chinese Taipei Chuang Chia-jung
South Africa Natalie Grandin
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
6–4, 5–7, [10–2]
2012 Belarus Olga Govortsova
Poland Klaudia Jans-Ignacik
South Africa Natalie Grandin
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
6–7(4–7), 6–3, [10–3]
2013 Japan Kimiko Date-Krumm
South Africa Chanelle Scheepers
Zimbabwe Cara Black
New Zealand Marina Erakovic
6–4, 3–6, [14–12]
2014 Australia Ashleigh Barty
Australia Casey Dellacqua
Argentina Tatiana Búa
Chile Daniela Seguel
4–6, 7–5, [10–4]
2015 Chinese Taipei Chuang Chia-jung (2)
China Liang Chen
Ukraine Nadiia Kichenok
China Zheng Saisai
4–6, 6–4, [12–10]
2016 Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Arantxa Parra Santonja
Argentina María Irigoyen
China Liang Chen
6–2, 6–0
2017 Australia Ashleigh Barty (2)
Australia Casey Dellacqua (2)
Chinese Taipei Chan Hao-ching
Chinese Taipei Chan Yung-jan
6–4, 6–2
2018 Romania Mihaela Buzărnescu
Romania Raluca Olaru
Ukraine Nadiia Kichenok
Australia Anastasia Rodionova
7–5, 7–5

Credit Foto: wikipedia.org

 

ComenteazĂ

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com