Nu rata:

WTA Palermo 2019: Irina Begu este prezentă pe tabloul principal, care a fost tras la sorţi

Credit Foto: AGO Vison Production via BRD Bucharest Open

Unul din cele două turnee WTA ale săptămânii viitoare este cel de categoria International, “Palermo Ladies Open”, care se dispută pe zgură şi este dotat cu o contribuţie financiară totală în valoare de 250.000 USD.

Turneul este la cea de-a 27-a ediţie, între 2014 şi 2018 acesta dispărând din calendar, pentru a reveni anul acesta, aşa cum anunţam la momentul cuvenit.

La sfârşitul ştirii, finalele ediţiilor de până acum, cu Irina Spîrlea, campioană la simplu în 1994 şi 1995 şi Ruxandra Dragomir, campioană la dublu (/ Laura Garrone) în 1994 şi vicecampioană în 2000 (/ Virginia Ruano Pascal).

Irina Spîrlea

*

La ediţia actuală, singura jucătoare româncă prezentă pe tabloul de simplu – 32 de jucătoare – este Irina Begu (112 WTA), care a mai participat aici, în 2009 (calificări), 2011 (sferturi), 2012 (semifinale), 2013 (tur 1).

Ea a fost poziţionată în urma tragerii la sorţi pe primul sfert al tabloului, a doua optime şi va întâlni în primul tur o jucătoare promovată din calificări. În optimi este posibil să joace din nou cu Laura Siegemund – cap de serie 6 şi aici – la fel ca la International Bucureşti

Tot legat de Irina, după rezultatele înregistrate de urmăritoarele ei în această săptămână, ea ocupă acum poziţia 100 în clasamentul live – care nu mai este ameninţată de altă jucătoare – conform site-ului live-tennis.eu, rămânând ca socotelile dânşilor să fie confirmate oficial în clasamentul WTA de luni.

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tabloul de la Palermo:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Bertens [1], Siegemund [6] (Begu)

Sfertul 2: Kuzmova [3], Parmentier [5]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Sorribes Tormo [7], Zidansek [4]

Sfertul 4: Teichman [8], Cornet [2]

*

Tablourile turneelor WTA

*

1988 Luxembourg Karin Kschwendt Italy Marzia Grossi 4–6, 6–0, 6–1
1989 Australia Janine Thompson Italy Laura Golarsa 6–2, 6–7, 6–4
↓  Tier V tournament  ↓
1990 Germany Isabel Cueto Austria Barbara Paulus 6–2, 6–3
1991 France Mary Pierce Italy Sandra Cecchini 6–0, 6–3
1992 France Mary Pierce (2) Netherlands Brenda Schultz 6–1, 6–7(3–7), 6–1
↓  Tier IV tournament  ↓
1993 Czech Republic Radka Bobková France Mary Pierce 6–3, 6–2
1994 Romania Irina Spîrlea Netherlands Brenda Schultz 6–4, 1–6, 7–6(7–5)
1995 Romania Irina Spîrlea (2) Germany Sabine Hack 7–6(7–1), 6–2
1996 Austria Barbara Schett Germany Sabine Hack 6–3, 6–3
1997 France Sandrine Testud Russia Elena Makarova 7–5, 6–3
1998 Switzerland Patty Schnyder Austria Barbara Schett 6–1, 5–7, 6–2
1999 Russia Anastasia Myskina Spain Ángeles Montolio 3–6, 7–6(7–4), 6–2
2000 Slovakia Henrieta Nagyová Bulgaria Pavlina Nola 6–3, 7–5
↓  Tier V tournament  ↓
2001 Spain Anabel Medina Garrigues Spain Cristina Torrens Valero 6–4, 6–4
2002 Argentina Mariana Díaz Oliva Russia Vera Zvonareva 6–7(6–8), 6–1, 6–3
2003 Russia Dinara Safina Slovenia Katarina Srebotnik 6–3, 6–4
2004 Spain Anabel Medina Garrigues (2) Italy Flavia Pennetta 6–4, 6–4
↓  Tier IV tournament  ↓
2005 Spain Anabel Medina Garrigues (3) Czech Republic Klára Koukalová 6–4, 6–0
2006 Spain Anabel Medina Garrigues (4) Italy Tathiana Garbin 6–4, 6–4
2007 Hungary Ágnes Szávay Germany Martina Müller 6–0, 6–1
2008 Italy Sara Errani Ukraine Mariya Koryttseva 6–2, 6–3
↓  International tournament  ↓
2009 Italy Flavia Pennetta Italy Sara Errani 6–1, 6–2
2010 Estonia Kaia Kanepi Italy Flavia Pennetta 6–4, 6–3
2011 Spain Anabel Medina Garrigues (5) Slovenia Polona Hercog 6–3, 6–2
2012 Italy Sara Errani (2) Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová 6–1, 6–3
2013 Italy Roberta Vinci Italy Sara Errani 6–3, 3–6, 6–3
2014–18 Not held

*

1988 Spain Janet Souto
Spain Rosa Bielsa
United States Allison Cooper
United States Mary Norwood
6–3, 2–6, 7–5
1989 Italy Barbara Romanò
Italy Marzia Grossi
Australia Rachel McQuillan
Australia Kristine Radford
6–3, 6–2
1990 Italy Laura Garrone
Austria Karin Kschwendt
Argentina Florencia Labat
Italy Barbara Romanò
6–2, 6–4
1991 France Mary Pierce
Czechoslovakia Petra Langrová
Italy Laura Garrone
Argentina Mercedes Paz
6–3, 6–7(5), 6–3
1992 United States Halle Cioffi
Argentina María José Gaidano
Czechoslovakia Petra Langrová
Spain Ana Segura
6–3, 4–6, 6–3
1993 Austria Karin Kschwendt
Ukraine Natalia Medvedeva
Italy Silvia Farina Elia
Netherlands Brenda Schultz
6–4, 7–6
1994 Romania Ruxandra Dragomir
Italy Laura Garrone (2)
Italy Alice Canepa
Italy Giulia Casoni
6–1, 6–0
1995 Czech Republic Radka Bobková
Czech Republic Petra Langrová (2)
Austria Petra Schwarz
Slovakia Katarína Studeníková
6–4, 6–1
1996 Slovakia Janette Husárová
Austria Barbara Schett
Argentina Florencia Labat
Germany Barbara Rittner
7–6, 6–1
1997 Italy Silvia Farina Elia
Austria Barbara Schett (2)
Argentina Florencia Labat
Argentina Mercedes Paz
2–6, 6–1, 6–4
1998 Bulgaria Pavlina Nola
Germany Elena Wagner
Switzerland Patty Schnyder
Austria Barbara Schett
6–4, 6–2
1999 Slovenia Tina Križan
Slovenia Katarina Srebotnik
Sweden Åsa Svensson
Canada Sonya Jeyaseelan
4–6, 6–3, 6–0
2000 Italy Silvia Farina Elia (2)
Italy Rita Grande
Romania Ruxandra Dragomir
Spain Virginia Ruano Pascual
6–4, 0–6, 7–6
2001 Italy Tathiana Garbin
Slovakia Janette Husárová (2)
Spain María José Martínez Sánchez
Spain Anabel Medina Garrigues
4–6, 6–2, 6–4
2002 Russia Evgenia Kulikovskaya
Russia Ekaterina Sysoeva
Bulgaria Lubomira Bacheva
Germany Angelika Rösch
6–4, 6–3
2003 Italy Adriana Serra Zanetti
Italy Emily Stellato
Spain María José Martínez Sánchez
Spain Arantxa Parra Santonja
6–4, 6–2
2004 Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Arantxa Sánchez-Vicario
Slovakia Ľubomíra Kurhajcová
Slovakia Henrieta Nagyová
6–3, 7–6(4)
2005 Italy Giulia Casoni
Ukraine Mariya Koryttseva
Poland Klaudia Jans
Poland Alicja Rosolska
4–6, 6–3, 7–5
2006 Slovakia Janette Husárová (3)
Netherlands Michaëlla Krajicek
Italy Alice Canepa
Italy Giulia Gabba
6–0, 6–0
2007 Ukraine Mariya Koryttseva
Belarus Darya Kustova
Italy Alice Canepa
Italy Karin Knapp
6–4, 6–1
2008 Italy Sara Errani
Spain Nuria Llagostera Vives
Russia Alla Kudryavtseva
Russia Anastasia Pavlyuchenkova
2–6, 7–6(1), 10–4
2009 Spain Nuria Llagostera Vives (2)
Spain María José Martínez Sánchez
Ukraine Mariya Koryttseva
Belarus Darya Kustova
6–1, 6–2
2010 Italy Alberta Brianti
Italy Sara Errani (2)
United States Jill Craybas
Germany Julia Görges
6–4, 6–1
2011 Italy Sara Errani (3)
Italy Roberta Vinci
Czech Republic Andrea Hlaváčková
Czech Republic Klára Zakopalová
7–5, 6–1
2012 Czech Republic Renata Voráčová
Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová
Croatia Darija Jurak
Hungary Katalin Marosi
7–6(7–5), 6–4
2013 France Kristina Mladenovic
Poland Katarzyna Piter
Czech Republic Karolína Plíšková
Czech Republic Kristýna Plíšková
6–1, 5–7, [10–8]

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com