WTA Praga 2018: Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală!

Mihaela Buzărnescu s-a calificat pentru a treia oară în sferturile de finală ale unui turneu WTA, după Linz 2017 şi Hobart 2018.

Astăzi, în optimile de finală ale WTA International “J&T Banka Prague Open”:

Mihaela Buzărnescu (37 WTA) [7] – Antonia Lottner (Germania, 158) 6-0, 7-6(7)

Partida a durat 1h26′.
După ce a câştigat primul set în 25′, Lottner reuşind să ducă doar două jocuri în prelungiri, Mihaela a întâmpinat o rezistenţă mai consistentă din partea nemţoaicei în setul 2.
Manşa a început cu un schimb de break-uri, iar nemţoaica a mai reuşit să câştige o dată pe serviciul Mihaelei în jocul 7 şi la 5-3 a avut prima minge de set pe propriul serviciu. Şi-a mai procurat două pe cel al Mihaelei la 5-4, dar jucătoarea noastră s-a ţinut tare, a dus manşa într-un tie-break echilibrat unde a fructificat a doua minge de meci.

Mihaela dobândeşte 60 de puncte WTA pentru calificarea în sferturile de finală, unde o va întâlni pe învingătoarea din partida Kristyna Pliskova (Cehia, 74) – Qiang Wang (China, 65), care este programată astăzi, ultima de pe terenul central. Premiul financiar cu care va fi recompensată Mihaela este de 5.900 USD.