Nu rata:

WTA ‘s-Hertogenbosch 2019: Andreea Mitu, pe tabloul de dublu, în echipă cu Mona Barthel. Câteva date despre turneu.

Embed from Getty Images

Al doilea turneu WTA de săptămâna aceasta este International “Libéma Open”, care se dispută pe iarbă – la ‘s-Hertogenbosch (Rosmalen), Olanda – şi este dotat cu o contribuţie financiară totală de 250.000 USD.
În paralel, se dispută evenimentul ATP 250 Series.

Credit Foto: Libéma Open

Turneul a ajuns la cea de-a 24-a ediţie. La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu Simona Halep, campioană în 2013, Ruxandra Dragomir, campioană în 1997  şi vicecampioană în 2000 – la simplu; Ruxandra Dragomir (/ Nadia Petrova), campioană în 2001, Irina Begu (/ Anabel Medina Garrigues), campioană în 2013 şi Cătălina Cristea (/ Eva Melicharova), vicecampioană în 1998 – la dublu

Simona, campioană în 2013, la ‘s-Hertogenbosch

Deţinătoarea titlului la simpluAleksandra Krunic – este prezentă la actuala ediţie, iar din echipa campioană la dubluElise Mertens / Demi Schuurs – a venit doar jucătoarea olandeză, care este cap de serie 2, alături de compatrioata ei, Kiki Bertens.

*

Dacă pe tabloul de simplu nu avem reprezentante – nu am avut nici în calificări – pe cel de dublu este prezentă Andreea Mitu, care face echipă cu Mona Barthel.

Ele vor disputa în primul tur partida:

Mona Barthel (Germania, 90 WTA la dublu) / Andreea Mitu (83) – Ekaterina Alexandrova (Rusia, 180) / Galina Voskoboeva (Kazahstan, 48)

*

Pe tabloul de simplu, capii de serie au fost repartizaţi astfel:

Jumătatea superioară

sfertul 1: Bertens [1], Anisimova [8]

sfertul 2: Tsurenko [4], Saisai Zheng [6]

*

Jumătatea inferioară

sfertul 3: Martic [3], Mertens [5]

sfertul 4: Kuzmova [7], Sabalenka [2]

Viktoria Kuzmova (Slovacia, 44) [7] a fost deja eliminată astăzi de către Margarita Gasparyan (Rusia, 63): 2-6, 7-6(5), 6-4 în 2h23′, după ce jucătoarea din Rusia a revenit în tie-break-ul setului 2 de la 2-4.

*

Tablourile turneelor WTA

*

1996 Germany Anke Huber Czech Republic Helena Suková 6–4, 7–6(7–2)
1997 Romania Ruxandra Dragomir Netherlands Miriam Oremans 5–7, 6–2, 6–4
1998 France Julie Halard-Decugis Netherlands Miriam Oremans 6–3, 6–4
1999 Puerto Rico Kristina Brandi Croatia Silvija Talaja 6–0, 3–6, 6–1
2000 Switzerland Martina Hingis Romania Ruxandra Dragomir 6–2, 3–0, retired
2001 Belgium Justine Henin Belgium Kim Clijsters 6–4, 3–6, 6–3
2002 Greece Eleni Daniilidou Russia Elena Dementieva 3–6, 6–2, 6–3
2003 Belgium Kim Clijsters Belgium Justine Henin-Hardenne 6–7(4–7), 3–0, retired
2004 France Mary Pierce Czech Republic Klára Koukalová 7–6(8–6), 6–2
2005 Czech Republic Klára Koukalová Czech Republic Lucie Šafářová 3–6, 6–2, 6–2
2006 Netherlands Michaëlla Krajicek Russia Dinara Safina 6–3, 6–4
2007 Russia Anna Chakvetadze Serbia Jelena Janković 7–6(7–2), 3–6, 6–3
2008 Thailand Tamarine Tanasugarn Russia Dinara Safina 7–5, 6–3
2009 Thailand Tamarine Tanasugarn (2) Belgium Yanina Wickmayer 6–3, 7–5
2010 Belgium Justine Henin (2) Germany Andrea Petkovic 3–6, 6–3, 6–4
2011 Italy Roberta Vinci Australia Jelena Dokić 6–7(7–9), 6–3, 7–5
2012 Russia Nadia Petrova Poland Urszula Radwańska 6–4, 6–3
2013 Romania Simona Halep Belgium Kirsten Flipkens 6–4, 6–2
2014 United States Coco Vandeweghe China Zheng Jie 6–2, 6–4
2015 Italy Camila Giorgi Switzerland Belinda Bencic 7–5, 6–3
2016 United States Coco Vandeweghe (2) France Kristina Mladenovic 7–5, 7–5
2017 Estonia Anett Kontaveit Russia Natalia Vikhlyantseva 6–2, 6–3
2018 Serbia Aleksandra Krunić Belgium Kirsten Flipkens 6–7(0–7), 7–5, 6–1

*

1996 Latvia Larisa Savchenko Neiland
Netherlands Brenda Schultz-McCarthy
Netherlands Kristie Boogert
Czech Republic Helena Suková
6–4, 7–6(9–7)
1997 Czech Republic Eva Melicharová
Czech Republic Helena Vildová
Slovakia Karina Habšudová
Argentina Florencia Labat
6–3, 7–6(8–6)
1998 Belgium Sabine Appelmans
Netherlands Miriam Oremans
Romania Cătălina Cristea
Czech Republic Eva Melicharová
6–7(4–7), 7–6(8–6), 7–6(7–5)
1999 Italy Silvia Farina
Italy Rita Grande
Zimbabwe Cara Black
Netherlands Kristie Boogert
7–5, 7–6(7–2)
2000 United States Erika deLone
Australia Nicole Pratt
Australia Catherine Barclay
Slovakia Karina Habšudová
7–6(8–6), 4–3 retired
2001 Romania Ruxandra Dragomir Ilie
Russia Nadia Petrova
Belgium Kim Clijsters
Netherlands Miriam Oremans
7–6(7–5), 6–7(5–7), 6–4
2002 Australia Catherine Barclay
Germany Martina Müller
Germany Bianka Lamade
Bulgaria Magdalena Maleeva
6–4, 7–5
2003 Russia Elena Dementieva
Russia Lina Krasnoroutskaya
France Mary Pierce
Russia Nadia Petrova
2–6, 6–3, 6–4
2004 Australia Lisa McShea
Venezuela Milagros Sequera
Croatia Jelena Kostanić
Luxembourg Claudine Schaul
7–6(7–3), 6–3
2005 Spain Anabel Medina Garrigues
Russia Dinara Safina
Czech Republic Iveta Benešová
Spain Nuria Llagostera Vives
6–4, 2–6, 7–6(13–11)
2006 China Yan Zi
China Zheng Jie
Serbia Ana Ivanovic
Russia Maria Kirilenko
3–6, 6–2, 6–2
2007 Chinese Taipei Chan Yung-jan
Chinese Taipei Chuang Chia-jung
Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Virginia Ruano Pascual
7–5, 6–2
2008 New Zealand Marina Erakovic
Netherlands Michaëlla Krajicek
Latvia Līga Dekmeijere
Germany Angelique Kerber
6–3, 6–2
2009 Italy Sara Errani
Italy Flavia Pennetta
Netherlands Michaëlla Krajicek
Belgium Yanina Wickmayer
6–4, 5–7, [13–11]
2010 Russia Alla Kudryavtseva
Australia Anastasia Rodionova
United States Vania King
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
3–6, 6–3, [10–6]
2011 Czech Republic Barbora Záhlavová-Strýcová
Czech Republic Klára Zakopalová
Slovakia Dominika Cibulková
Italy Flavia Pennetta
1–6, 6–4, [10–7]
2012 Italy Sara Errani (2)
Italy Roberta Vinci
Russia Maria Kirilenko
Russia Nadia Petrova
6–4, 3–6, [11–9]
2013 Romania Irina-Camelia Begu
Spain Anabel Medina Garrigues (2)
Slovakia Dominika Cibulková
Spain Arantxa Parra Santonja
4–6, 7–6(7–3), [11–9]
2014 New Zealand Marina Erakovic (2)
Spain Arantxa Parra Santonja
Netherlands Michaëlla Krajicek
France Kristina Mladenovic
0–6, 7–6(7–5), [10–8]
2015 United States Asia Muhammad
Germany Laura Siegemund
Serbia Jelena Janković
Russia Anastasia Pavlyuchenkova
6–3, 7–5
2016 Georgia (country) Oksana Kalashnikova
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
Switzerland Xenia Knoll
Serbia Aleksandra Krunić
6–1, 6–1
2017 Slovakia Dominika Cibulková
Belgium Kirsten Flipkens
Netherlands Kiki Bertens
Netherlands Demi Schuurs
4–6, 6–4, [10–6]
2018 Belgium Elise Mertens
Netherlands Demi Schuurs
Netherlands Kiki Bertens
Belgium Kirsten Flipkens
3–3, retired

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com