Nu rata:

WTA Seul 2019: Patricia Ţig, Ana Bogdan, Jaqueline Cristian şi Alexandra Cadanţu debutează mâine în calificări

Unul dintre cele 3 turnee de săptămâna viitoare în circuitul WTA este International “KEB Hana Bank Korea Open”, care se va disputa pe hard, la Seul şi va fi dotat cu o contribuţie financiară în valoare de 250.000 USD.

Turneul este la cea de-a 16-a ediţie.
Finalele celor de până acum, la sfârşitul ştirii, cu Irina Begu campioană în 2015 şi Monica Niculescu, vicecampioană în 2016 – la simplu şi Lara Arruabarrena / Irina Begu, campioane la dublu, în 2014.

Deocamdată a fost tras la sorţi tabloul calificărilor – 24 de jucătoare, după două runde 6 dintre ele urmând să promoveze pe tabloul principal – pe care sunt prezente 4 jucătoare românce: Patricia Ţig, Ana Bogdan, Jaqueline Cristian şi Alexandra Cadanţu.

Ele vor evolua mâine în prima rundă, după următoarea ordine de joc (sesiunile încep pe toate terenurile la ora 5.00 AM):

  •  în primul meci de pe terenul 13:

Alexandra Cadanţu (286 WTA) – Danka Kovinic (Muntenegru, 116, clasament maxim: 46 WTA / februarie 2016, 24 de ani) [2]

Palmares direct: 0-1

Credit Foto: itftennis.com

  • în meciul 2 de pe terenul 2, de la ora estimată 6.30 AM:

Ana Bogdan (142 WTA) [6]Dabin Kim (Coreea de Sud, 386, clasament maxim: 318 / august 2019, 22 de ani) 

Palmares direct: 0-0

  • în meciul 2 de pe terenul 4, de la ora estimată 6.30 AM:

Jaqueline Cristian (213) [10]Yeong Won Jeong (Coreea de Sud, 956, clasament maxim: 814 WTA / iunie 2013, 23 de ani) [WC]

Palmares direct: 0-0

  • în continuare pe acelaşi teren, de la ora estimată 8.00 AM:

Patricia Ţig (140) [5] – Samantha Murray (Marea Britanie, 296, clasament maxim: 165 WTA / septembrie 2013, 31 de ani)

Palmares direct: 0-0

Jucătoarele noastre sunt poziţionate pe segmente diferite ale tabloului, astfel că nu se pot înâlni teoretic în runda a doua.

  *

Tablourile turneelor WTA

*

2004  Russia Maria Sharapova Poland Marta Domachowska 6–1, 6–1
2005 Czech Republic Nicole Vaidišová Serbia and Montenegro Jelena Janković 7–5, 6–3 
2006  Greece Eleni Daniilidou Japan Ai Sugiyama 6–3, 2–6, 7–6(7–3)
2007 United States Venus Williams   Russia Maria Kirilenko   6–3, 1–6, 6–4
2008 Russia Maria Kirilenko Australia Samantha Stosur 2–6, 6–1, 6–4
2009 Japan Kimiko Date-Krumm Spain Anabel Medina Garrigues 6–3, 6–3
2010 Russia Alisa Kleybanova Czech Republic Klára Zakopalová 6–1, 6–3
2011 Spain María José Martínez Sánchez Kazakhstan Galina Voskoboeva 7–6(7–0), 7–6(7–2)
2012 Denmark Caroline Wozniacki Estonia Kaia Kanepi 6–1, 6–0
2013 Poland Agnieszka Radwańska Russia Anastasia Pavlyuchenkova 6–7(6–8), 6–3, 6–4
2014 Czech Republic Karolína Plíšková United States Varvara Lepchenko 6–3, 6–7(5–7), 6–2
2015 Romania Irina-Camelia Begu Belarus Aliaksandra Sasnovich 6–3, 6–1
2016 Spain Lara Arruabarrena Romania Monica Niculescu 6–0, 2–6, 6–0
2017 Latvia Jeļena Ostapenko Brazil Beatriz Haddad Maia 6–7(5–7), 6–1, 6–4
2018 Netherlands Kiki Bertens Australia Ajla Tomljanović 7–6(7–2), 4–6, 6–2

*

2004 South Korea Jeon Mi-ra
South Korea Cho Yoon-jeong
Taiwan Chuang Chia-jung
Taiwan Hsieh Su-wei
6–3, 1–6, 7–5
2005 Taiwan Chan Yung-jan
Taiwan Chuang Chia-jung
United States Jill Craybas
South Africa Natalie Grandin
6–2, 6–4
2006 Spain Virginia Ruano Pascual
Argentina Paola Suárez
Taiwan Chuang Chia-jung
Argentina Mariana Díaz Oliva
6–2, 6–3
2007 Taiwan Chuang Chia-jung (2)
Taiwan Hsieh Su-wei
Greece Eleni Daniilidou
Germany Jasmin Wöhr
6–2, 6–2
2008 Taiwan Chuang Chia-jung (3)
Taiwan Hsieh Su-wei (2)
Russia Vera Dushevina
Russia Maria Kirilenko
6–3, 6–0
2009 Taiwan Chan Yung-jan (2)
United States Abigail Spears
United States Carly Gullickson
Australia Nicole Kriz
6–3, 6–4
2010 Germany Julia Görges
Slovenia Polona Hercog
South Africa Natalie Grandin
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
6–3, 6–4
2011 South Africa Natalie Grandin
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
Russia Vera Dushevina
Kazakhstan Galina Voskoboeva
7–6(7–5), 6–4
2012 United States Raquel Kops-Jones
United States Abigail Spears (2)
Uzbekistan Akgul Amanmuradova
United States Vania King
2–6, 6–2, [10–8]
2013 Chinese Taipei Chan Chin-wei
China Xu Yifan
United States Raquel Kops-Jones
United States Abigail Spears
7–5, 6–3
2014 Spain Lara Arruabarrena
Romania Irina-Camelia Begu
Germany Mona Barthel
Luxembourg Mandy Minella
6–3, 6–3
2015 Spain Lara Arruabarrena (2)
Slovenia Andreja Klepač
Netherlands Kiki Bertens
Sweden Johanna Larsson
2–6, 6–3, [10-6]
2016 Sweden Johanna Larsson
Belgium Kirsten Flipkens
Japan Akiko Omae
Thailand Peangtarn Plipuech
6–2, 6–3
2017 Netherlands Kiki Bertens
Sweden Johanna Larsson (2)
Thailand Luksika Kumkhum
Thailand Peangtarn Plipuech
6–4, 6–1
2018 South Korea Choi Ji-hee
South Korea Han Na-lae
Chinese Taipei Hsieh Shu-ying
Chinese Taipei Hsieh Su-wei
6–3, 6–2

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com