WTA Shenzhen 2020: Irina Begu s-a calificat pe tabloul principal

Irina Begu a obţinut a doua victorie în calificările turneului WTA International “Shenzhen Open” şi a promovat astfel pe tabloul principal.

Astăzi, în runda finală a calificărilor:

Irina Begu (102 WTA) [5] – Barbora Krejcikova (Cehia, 131) 7-5, 6-2

Partida a durat 1h58′.
Primul set a fost foarte disputat, Irina reuşind să câştige de 4 ori cu returul, iar Krejcikova de 3 ori. Şi jocurile au fost lungi, în special al 10-lea – când la 5-4, Irina a ratat două mingi de set, aflată la serviciu – şi al 11-lea.
Dramatismul a dispărut în setul 2 încă de la început, căci românca a câştigat primele două jocuri în care a primit, avantaj pe care şi l-a apărat până la sfârşit, chiar dacă adversara a prelungit partida cu un joc, după ce a salvat patru mingi meci la 5-1.

Irina acumulează 18 puncte WTA – cu şanse bune de a reveni de mâine într-o săptămână în top 100 – şi un premiu financiar în valoare de 4.205 USD, urmând să-şi afle adversara din primul tur (R32), după ce se vor fi încheiat partidele din calificări.

Ea juca ultima dată pe un tablou principal WTA, la International Tashkent (22-28 septembrie 2019), atunci fiind admisă direct.

La Shenzhen, Irina va juca pentru a 5-a oară, după ediţiile: 2019 – tur 1, 2018 – semifinale, 2016 – tur 2, 2015 – tur 1.