WTA Strasbourg 2019: Jurak / Olaru s-au calificat în al 5-lea sfert de finală al sezonului.

Raluca Olaru şi Darija Jurak s-au calificat pentru a 5-a oară în acest sezon în sferturile de finală, după Premier 5 Dubai, Premier Mandatory Indian Wells şi Miami (câte două victorii) şi  Premier Stuttgart.

Pauza de victorii cauzată de cele două înfrângeri consecutive din primul tur, la Premier Mandatory Madrid şi Roma, a fost întreruptă astăzi în partida din primul tur (R16) – amânată de ieri – al turneului WTA, de categoria International, “Internationaux de Strasbourg”:

Darija Jurak (Croaţia, 35 WTA la dublu) / Raluca Olaru (38) [4] – Oksana Kalashnikova (Georgia, 73) / Lyudmyla Kichenok (Ucraina, 53) 6-4, 6-3 în 1h18′

Raluca şi Darija acumulează câte 60 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 1.468 € şi vor întâlni în sferturile de finală echipa invitată, formată din jucătoare ale gazdelor, Amandine Hesse (542) / Harmony Tan (509) [WC].