WTA Stuttgart 2018: Alexandra Cadanţu avansează pe tabloul calificărilor.

Alexandra Cadanţu a obţinut aseară o preţioasă victorie în faţa unei jucătoare care la începutul lunii ajungea în sferturi de finală la WTA Premier Charleston.

În turul 1 al calificărilor turneului WTA Premier “Porsche Tennis Grand Prix”, care se dispută pe zgură, la Stuttgart:

Alexandra Cadanţu (170 WTA) – Bernarda Pera (SUA, 92) [8] 6-4, 7-5

Partida a durat 1h48′.
În primul set, Alexandra a revenit de la 1-4 cu 5 jocuri consecutive, iar în al doilea, a reuşit break-ul decisiv în ultimul joc, după ce mai ratase o minge de meci la 5-4 pe serviciul adversarei.

Calificarea în turul 2 îi aduce Alexandrei 13 puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 1.408 USD.

Următoarea ei adversară va fi Marta Kostyuk (Ucraina, 156, clasament maxim: 152 / martie 2018, 15 ani), care a câştigat în prima lor întâlnire: 6-3, 6-3 la ITF 25k Dunakeszi (SF / zgură), turneu pe care ucraineanca îl câştiga ulterior, la doar 14 ani.

Marta Kostyuk este un fenomen de precocitate în circuit: ocupă locul 64 în clasamentul sezonului 2018, pe care îl începea şocând la Australian Open, când atingea turul 3, după ce în runda inaugurală o eliminase pe Shuai Peng (27).
Acestor rezultate le-a adăugat şi o victorie la Daria Gavrilova (26) în Fed Cup.

Ulterior a câştigat turneul ITF 60k Burnie şi a jucat finala la ITF 60k Zhuhai.

Partida este programată a 3-a pe terenul 2 şi va începe în jurul orei 15.30.

WTA Stuttgart 2018: Simona Halep, cap de serie 1 pe tabloul care a fost tras la sorţi