Nu rata:

WTA Tashkent 2018: Irina Begu şi Irina Begu / Raluca Olaru, capi de serie 1 pe tablourile de simplu, respectiv dublu.

 

Credit foto: “Korea Open”

Săptămâna aceasta se dispută turneul WTA International “Tashkent Open”, dotat cu o contribuţie financiară totală în valoare de 250.000 USD, pe hard, în aer liber, în capitala Uzbekistanului.

Turneul este la a 20-a ediţie. La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu Sorana Cîrstea şi Irina Begu, campioane la simplu în 2008, respectiv 2012 şi echipele Raluca Olaru / Olga Savchuk, Raluca Olaru / Ipek Soylu, campioane în 2008 şi 2016 şi Alexandra Dulgheru / Magdalena Rybarikova, finaliste în 2010.

Deţinătoarele titlurilor, Kateryna Bondarenko şi Timea Babos / Andrea Hlavackova Sestini – nu sunt prezente la ediţia actuală.

Cele două jucătoare românce prezente sunt capi de serie 1 la simplu – Irina Begu – pe tabloul cu 32 de jucătoare şi la dublu – Irina Begu / Raluca Olaru – pe tabloul cu 16 echipe.

Ele vor juca următoarele partide în primul tur:

Irina Begu (53 WTA) [1]Kateryna Kozlova (Ucraina, 119, clasament maxim: 62 WTA / februarie 2018, 24 de ani)

Irina Begu (24 WTA la dublu) / Raluca Olaru (54) [1]Anna Blinkova (Rusia, 116) / Fanny Stollar (Ungaria, 74)

*

Tablourile turneelor WTA

*

1999 Israel Anna Smashnova Belgium Laurence Courtois 6–3, 6–3
2000 Uzbekistan Iroda Tulyaganova Italy Francesca Schiavone 6–3, 2–6, 6–3
2001 Germany Bianka Lamade Netherlands Seda Noorlander 6–3, 2–6, 6–2
2002 Switzerland Marie-Gayanay Mikaelian Belarus Tatiana Poutchek 6–4, 6–4
2003 Spain Virginia Ruano Pascual Japan Saori Obata 6–2, 7–6(7–2)
2004 Czech Republic Nicole Vaidišová France Virginie Razzano 5–7, 6–3, 6–2
2005 Netherlands Michaëlla Krajicek Uzbekistan Akgul Amanmuradova 6–0, 4–6, 6–3
2006 China Sun Tiantian Uzbekistan Iroda Tulyaganova 6–2, 6–4
2007 France Pauline Parmentier Belarus Victoria Azarenka 7–5, 6–2
2008 Romania Sorana Cîrstea Germany Sabine Lisicki 2–6, 6–4, 7–6(7–4)
2009 Israel Shahar Pe’er Uzbekistan Akgul Amanmuradova 6–3, 6–4
2010 Russia Alla Kudryavtseva Russia Elena Vesnina 6–4, 6–4
2011 Russia Ksenia Pervak Czech Republic Eva Birnerová 6–3, 6–1
2012 Romania Irina-Camelia Begu Croatia Donna Vekić 6–4, 6–4
2013 Serbia Bojana Jovanovski Belarus Olga Govortsova 4–6, 7–5, 7–6(7–3)
2014 Italy Karin Knapp Serbia Bojana Jovanovski 6–2, 7–6(7–4)
2015 Japan Nao Hibino Croatia Donna Vekić 6–2, 6–2
2016 Czech Republic Kristýna Plíšková Japan Nao Hibino 6–3, 2–6, 6–3
2017 Ukraine Kateryna Bondarenko Hungary Tímea Babos 6–4, 6–4

*

1999 Russia Evgenia Kulikovskaya
Austria Patricia Wartusch
Spain Eva Bes-Ostariz
Spain Gisela Riera
7–6(7–3), 6–0
2000 China Li Na
China Li Ting
Uzbekistan Iroda Tulyaganova
Ukraine Anna Zaporozhanova
3–6, 6–2, 6–4
2001 Hungary Petra Mandula
Austria Patricia Wartusch
Ukraine Tatiana Perebiynis
Belarus Tatiana Poutchek
6–1, 6–4
2002 Ukraine Tatiana Perebiynis
Belarus Tatiana Poutchek
Germany Mia Buric
Russia Galina Fokina
7–5, 6–2
2003 Ukraine Yulia Beygelzimer
Belarus Tatiana Poutchek (2)
China Li Ting
China Sun Tiantian
6–3, 7–6(7–0)
2004 Italy Adriana Serra Zanetti
Italy Antonella Serra Zanetti
France Marion Bartoli
Italy Mara Santangelo
1–6, 6–3, 6–4
2005 Italy Maria Elena Camerin
France Émilie Loit
Russia Anastasia Rodionova
Russia Galina Voskoboeva
6–3, 6–0
2006 Belarus Victoria Azarenka
Belarus Tatiana Poutchek (3)
Italy Maria Elena Camerin
Switzerland Emmanuelle Gagliardi
Walkover
2007 Belarus Ekaterina Dzehalevich
Belarus Anastasiya Yakimova
Belarus Tatiana Poutchek
Russia Anastasia Rodionova
2–6, 6–4, [10–7]
2008 Romania Ioana Raluca Olaru
Ukraine Olga Savchuk
Russia Nina Bratchikova
Germany Kathrin Wörle
5–7, 7–5, [10–7]
2009 Belarus Olga Govortsova
Belarus Tatiana Poutchek (4)
Russia Vitalia Diatchenko
Belarus Ekaterina Dzehalevich
6–2, 6–7(1–7), [10–8]
2010 Russia Alexandra Panova
Belarus Tatiana Poutchek (5)
Romania Alexandra Dulgheru
Slovakia Magdaléna Rybáriková
6–3, 6–4
2011 Greece Eleni Daniilidou
Russia Vitalia Diatchenko
Ukraine Lyudmyla Kichenok
Ukraine Nadiya Kichenok
6–4, 6–3
2012 Poland Paula Kania
Belarus Polina Pekhova
Russia Anna Chakvetadze
Serbia Vesna Dolonc
6–2, ret.
2013 Hungary Tímea Babos
Kazakhstan Yaroslava Shvedova
Belarus Olga Govortsova
Luxembourg Mandy Minella
6–3, 6–3
2014 Serbia Aleksandra Krunić
Czech Republic Kateřina Siniaková
Russia Margarita Gasparyan
Russia Alexandra Panova
6–2, 6–1
2015 Russia Margarita Gasparyan
Russia Alexandra Panova (2)
Russia Vera Dushevina
Czech Republic Kateřina Siniaková
6–1, 3–6, [10–3]
2016 Romania Raluca Olaru
Turkey İpek Soylu
Netherlands Demi Schuurs
Czech Republic Renata Voráčová
7–5, 6–3
2017 Hungary Tímea Babos (2)
Czech Republic Andrea Hlaváčková
Japan Nao Hibino
Georgia (country) Oksana Kalashnikova
7–5, 6–4

Credit Info: wikipedia.org

ComenteazĂ

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com