WTA Tianjin 2018: Revenirea lui Bacsinszky continuă. Astăzi a eliminat-o pe Sabalenka în sferturile de finală.

Lungul drum al reintrării în formă pentru Timea Bacsinszky pare să fi intrat în sfârşit pe făgăşul cel bun la WTA International “Tianjin Open“, căci după ce în primul tur o eliminase pe Danielle Collins (SUA, 38) [7] (e adevărat, americanca abandonase) – revânşându-se astfel pentru înfrângerea de săptămâna trecută din primul tur al Premier Mandatory Beijing – astăzi, în sferturile de finală, ea a trecut de una din cele mai în formă jucătoare din a doua jumătate a sezonului:

Timea Bacsinszky (Elveţia, 329) – Aryna Sabalenka (Belarus, 11) [4] 7-6(2), 7-6(5)

Partida a durat 2h16′.
În prima manşă, Timea a salvat câte o minge de set la 3-5 (la primire), 4-5 şi 5-6.

Intrată pe tabloul principal datorită clasamentului protejat, Timea – fostă 9 WTA / mai 2016 – nu câştigase până aici niciun meci pe vreun tabloul principal GS / WTA de la Wimbledon 2017. Atunci ea întrerupea sezonul, reluat anul acesta cu rezultate semnificative doar în circuitul ITF şi la dublu.

Calificarea în semifinale şi cele 110 puncte aferente îi vor asigura elveţiencei un progres de aproape 100 de locuri. Adversară în penultima fază a turneului îi va fi Karolina Pliskova (Cehia, 6) [1, WC], care astăzi a trecut de Katie Boulter (Marea Britanie, 101, 22 de ani): 5-7, 6-0, 6-3. Britanica va intra luni – datorită parcursului bun de aici – în top 100.

După înfrângerea de astăzi, Aryna Sabalenka nu mai are şanse de calificare la Turneul Final WTA.

Semifinala:

Timea Bacsinszky (Elveţia, 329) – Karolina Pliskova (Cehia, 6) [1, WC]

Palmares direct: 2-3

va începe mâine, la ora 6.30 AM şi va fi urmată de cea de pe jumătatea inferioară, nu mai devreme de ora 8.00:

Su-Wei Hsieh (Taipei, 30) [5] Caroline Garcia (Franţa, 16) [2]

Palmares direct: 0-3

Ambele jucătoare s-au calificat după ce adversarele lor au abandonat în timpul partidelor din sferturile de finală:

Su-Wei Hsieh – Elise Mertens (Belgia, 15) [3] 6-2, 4-0 după 1h5′

Caroline Garcia – Petra Martic (Croaţia, 36) [6] 6-2, 1-0 după 40′