WTA Tokyo Premier 2017: Raluca Olaru / Olga Savchuk au câştigat primul meci şi s-au calificat în sferturi.

Raluca Olaru şi Olga Savchuk au debutat cu o victorie la turneul WTA Premier “Toray Pan Pacific Open”.

Astăzi în primul tur (R28):

Raluca Olaru (33 WTA la dublu) / Olga Savchuk (Ucraina, 36) – Nadiia Kichenok (Ucraina, 48) / Anastasia Rodionova (Australia, 52) 6-4, 7-5

Partida a durat 1h24′.
În prima manşă, Olaru / Savchuk au reuşit singurul break al setului în ultimul joc, iar în a doua au început cum au terminat, cu joc câştigat pe sericiul adversarelor. Doar că acum fiind ajunse de acestea la 3 au trebuit să facă din nou break şi au reuşit acest lucru din nou în ultimul joc.

Calificarea în sferturile de finală le aduce Ralucăi şi Olgăi câte 100 de puncte WTA şi un premiu financiar comun în valoare de 6.858 USD.

Adversarele lor din ultimele 8 vor fi învingătoarele din partida Dabrowski / Xu [4] – Duan / Hsieh, care a început deja.