WTA Tokyo Premier 2017: Raluca Olaru / Olga Savchuk nu-şi duc revenirea până la capăt şi pierd în sferturi.

Într-o partidă contând  sferturile de finală ale turneului WTA Premier “Toray Pan Pacific Open”:

Gabriela Dabrowski (Canada, 18) / Yifan Xu (China, 20) [2] Raluca Olaru (33 WTA la dublu) / Olga Savchuk (Ucraina, 36) 6-0, 3-6, [10-7] în 1h6′

După începutul catastrofal, Raluca şi Olga au egalat situaţia la seturi – datorită singurului break din manşa a doua – şi apoi au condus în super tie-break cu 4-1.

Cinci puncte consecutive ale adversarelor lor le-au adus acestora iniţiativa pe tabela de scor, pe care nu au mai cedat-o până la sfârşitul partidei, înclinând astfel balanţa întâlnirilor directe din 2017 în favoarea lor.