WTA Toronto 2017: Simona Halep câştigă clar şi va juca în semifinale!

Într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale turneului WTA Premier 5 “Rogers Cup”, care se dispută la Toronto:

Simona Halep (2 WTA) [2] – Caroline Garcia (Franţa, 21) 6-4, 6-2

Partida a durat 1h11′.

Meci echilibrat doar în primul set, în care Garcia a opus o rezistenţă dârză până la 4-4.
Simona a ratat 3 şanse de break în jocul 5, dar apoi a salvat două în ghemul 8.
Odată trecut acest hop jucătoarea noastră a preluat definitiv controlul partidei, jocul ei a înflorit, în timp ce al franţuzoaicei s-a năruit.

Pe fondul acestui decalaj, Simona ne-a oferit şi câteva momente de spectacol, nu multe, căci astăzi o mai aşteaptă şi meciul din semifinale, astfel că spre final – după al doilea break al manşei – şi-a permis să joace economic la adăpostul unor jocuri de serviciu câştigate clar.

Deocamdată Simona a acumulat 350 de puncte WTA la Toronto şi un premiu financiar în valoare de 122.190 USD.

Adversara ei din semifinale va fi Elina Svitolina (Ucraina, 5) [5], care a învins-o cu 4-6, 6-4, 6-3 în 2h8′ pe Garbiñe Muguruza (Spania, 4) [4].