WTA Wuhan 2017: Incredibila Sakkari este în semifinale!

Slideshow – 5 imagini

Prima semifinală decisă la WTA Premier 5 “Wuhan Open” este:

Maria Sakkari (Grecia, 80) [Q]Caroline Garcia (Franţa, 20)

Palmares direct: 0-0

Maria Sakkari (22 de ani) a început anul pe locul 89 WTA şi până la Wuhan nu avansase decât 9 locuri. Acum, după cele 6 victorii de aici – 2 în calificări şi 4 pe tabloul principal – este sigură de locul 51, ea purtând un duel la distanţă cu Aleksandra Krunic pentru top 50. Asta, evident dacă nu-şi va îmbunătăţi performanţa aici.

Astăzi în sferturile de finală ea a adăugat-o listei victimelor sale de la Wuhan – Viklyantseva (64), Putintseva (48), Wozniacki (6) [4] şi Vesnina (21) [16] – pe Alizé Cornet cu un scor aproape identic celui înregistrat în optimi cu Vesnina:

Maria Sakkari (Grecia, 80) [Q] – Alizé Cornet (Franţa, 42) 7-6(2), 7-5

Partida a durat 2h25′.
Sakkari a revenit în setul 1 de la 0-2 şi a avut primele două mingi de set pe serviciul lui Cornet la 5-3, apoi următoarele 3 pe propriul serviciu la 5-4, dar n-a reuşit să-şi adjudece manşa decât într-un tie-break dominat categoric
– şi în setul 2 grecoaica a revenit de la 1-3 şi a primit la 4-5, dar trei jocuri consecutive, ultimul câştigat la zero i-au asigurat fabuloasa performanţă.