WTA Wuhan 2017: Trei capi de serie pătrund în ultimele 8. Sakkari, Garcia şi Barty performerele optimilor.

Două Slideshow-uri a câte 4 imagini – ultimele 8 de la WTA Premier 5 “Wuhan Open”

Performera optimilor de finală a continuat să fie grecoaica venită din calificări, Maria Sakkari, care s-a calificat în primul sfert de finală la un asemenea nivel la 22 de ani, după ce a trecut de Elena Vesnina [16].
Mama lui SakkariAngeliki Kanellopoulou a fost de asemenea jucătoare profesionistă, 43 WTA / aprilie 1987, de două ori în turul 3 la Roland Garros.

Într-o partidă ce tocmai s-a încheiat, Caroline Garcia îi interzice Dominikăi Cibulkova – finalista de anul trecut – accesul în ultimele 8 şi obţine prima victorie la o jucătoare din top 10 WTA din acest sezon.

Ashleigh Barty revine la forma excelentă din 2017 – titlu la WTA International Kuala Lumpur şi finală la WTA Premier Birmingham – după un uşor recul în a doua jumătate a sezonului şi se califică în ultimele 8, după ce o învinge pe Agnieszka Radwanska [9].

Un sfert de finală foarte interesant se anunţă cel în care câştigătoarea de la Roland Garros şi cea de la Wimbledon se vor întâlni pe hard.

Aşadar, doar 3 capi de serie au reuşit să pătrundă în ultimele 8: Muguruza [1], Ka. Pliskova [3] şi Ostapenko [8].
Lor li se adaugă 4 jucătoare necotate printre capii de serie: Barty, Cornet, Garcia şi Makarova şi una venită din calificări: Sakkari.
Franţa este singura ţara care are două reprezentante în ultimele 8.

Sferturile de finală se vor disputa mâine şi vor fi:

Garbiñe Muguruza (Spania, 1) [1]Jelena Ostapenko (Letonia, 10) [8]

Palmares direct: 2-0

În optimi:

Garbiñe Muguruza – Magda Linette (Polonia, 83) [Q] 6-2, 1-6, 6-4

Partida a durat 2h3′.
După primul set, partida nu se anunţa complicată pentru liderul mondial, dar poloneza a făcut un set 2 fabulos, în care Muguruza a apărut pe tabelă doar la 0-5.
În decisiv de la 3-2 s-a câştigat numai pe retur, break-ul decisiv al jucătoarei din Spania din ultimul joc fiind obţinut la avantaje.

Jelena Ostapenko – Monica Puig (Puerto Rico, 77) [Q] 6-2, 3-6, 6-3

Partida a durat 1h54′.
Letona înregistrează cea de-a 7-a victorie consecutivă – 5 la WTA International Seul şi două aici.

*

Karolina Pliskova (Cehia, 4) [3]Ashleigh Barty (Australia, 37)

Palmares direct: 1-1

În optimi:

Karolina Pliskova – Qiang Wang (China, 55) 6-2, 6-1

Partida a durat 48′

Ashleigh Barty (Australia, 37) – Agnieszka Radwanska (Polonia, 13) [9] 4-6, 6-0, 6-4

Partida a durat 1h57′.
Radwanska părea să confirme o revenire de formă la Wuhan, după primul set, dar Barty a dat drumul artileriei grele în setul 2, iar în decisiv a revenit de la 1-3 şi a tranşat partida în ultimul joc.

Partida a durat 2h2′.
Sakkari a salvat o minge de set în manşa a doua la 4-5 şi apoi şi-a asigurat victoria în finalul echilibrat.