WTA Zhengzhou 2019: Mladenovic a eliminat-o pe Svitolina. Tomljanovic pe Bertens. Tabloul semifinalelor

Imgini din partidele Mladenovic – Svitolina,
Tomljanovic – Saisai Zheng şi Ks. Pliskova – Kenin
Credit Foto: sina.cn

Astăzi, la WTA Premier “Zhengzhou Open”, s-au disputat atât 5 partide din optimile de finalăPliskova – Hercog fusese întreruptă la 6-3, 2-5, Karolina revenind cu 5 jocuri câştigate la rând şi salvând pe parcurs 5 mingi de set – cât şi sferturile de finală.

Semifinalele vor fi:

Karolina Pliskova (Cehia, 2 WTA) [1]Ajla Tomljanovic (Australia, 46)

Palmares direct: 3-1

Credit Info: itftennis.com

Ajla Tomljanovic a eliminat-o astăzi în optimi pe Kiki Bertens (Olanda, 8) [3]: 6-4, 7-6(3) în 1h53′ şi a obţinut astfel prima victorie în faţa jucătoarei din Olanda – la a 3-a partidă pe care au jucat-o – şi a 3-a a carierei în faţa uneia din top 10.

*

Petra Martic (Croaţia, 23) [7]Kristina Mladenovic (Franţa, 49)

În sferturile de finală, Petra Martic a eliminat-o: 7-5, 5-7, 6-4 în 2h38′ pe Aryna Sabalenka (Belarus, 13) [4], obţinând astfel prima victorie în faţa jucătoarei din Belarus, după ce era învinsă de aceasta în turul 1 al Premier 5 Cincinnati 2019.

Kristina Mladenovic a învins-o în sferturi pe Elina Svitolina (Ucraina, 3) [2]: 6-4, 4-6, 6-3 în 2h44′ şi a obţinut astfel a 15-a victorie în faţa unei jucătoare din top 10 WTA şi a 8-a în faţa uneia din top 5 WTA, a doua a sezonului, după cea din turul 2 al Premier 5 Dubai, la Naomi Osaka (1). Jocul 4 al setului 1 a avut 18 (!) egalităţi.
Elina Svitolina obţinuse o victorie dramatică ceva mai devreme – în optimile de finală – 3-6, 6-1, 7-6(5) în 2h33′ cu Yulia Putintseva (Kazahstan, 36), după ce în tie-break revenise cu 6 puncte consecutive de la 1-5.