Ultimele două partide ale primei runde din grupele “Adria Tour“, etapa de la Zadar s-au încheiat cu rezultate fireşti.

În Grupa A:

Novak Djokovic (1 ATP) – Pedja Krstin (Serbia, 246) 4-3(3), 4-1

Partida a durat 46′.
Krstin a început curajos şi datorită break-ului din jocul 3, a servit pentru manşă la 3-2 şi chiar şi-a creat 3 oportunităţi de a-l câştiga, la 40-15 (când se joacă fără avantaje la acest scor sunt 3 mingi de joc / set / meci, nu două, cum mai auzim).
Dar liderul ATP le-a salvat şi până la sfârşitul partidei nu a mai pierdut decât un singur joc, primul din setul 2.

În Grupa B:

Andrey Rublev (14) – Marin Cilic (37) 4-3(5), 2-4, 4-1

Partida a durat 1h24′.
După un prim set fără break-uri şi un tie-break în care Rublev s-a desprins la 5-5, Cilic şi l-a adjudecat pe al doilea datorită break-ului din jocul 5.
El a câştigat şi primul game al decisivului, cu returul, dar de acolo Rublev s-a dezlănţuit şi a câştigat 16 din ultimele 21 de puncte ale partidei.

Palmaresul direct oficial dintre cei doi este 2-1 în favoarea jucătorului rus.

Urmează tot astăzi partidele rundei a doua, dar fără Grigor Dimitrov, accidentat

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!