Despre Alexia Tatu (n. 20 august 2008), Andreea Soare (n. 11 martie 2008) şi Matei Todoran (n. 3 ianuarie 2008) s-a vorbit mult în ultimele zile şi pe bună dreptate.

Andreea, Alexia şi Matei, la Wimbledon

Primele două au jucat la Wimbledon 2022 finala turneului U14 (jucători mai tineri de 14 ani) al Fetelor – tabloul -, al treilea a fost semifinalist la cel al Băieţilor (a pierdut cu [11-9] tie-break-ul de meci în penultimul tur) – tabloul – , care a organizat pentru prima dată evenimentul neoficial, fără ca aceasta să scadă cu nimic din meritele jucătorilor noştri.
Conform preşedintelui Tennis Europe, Thomas Hammerl, organsimul european care guvernează activitatea tenisului juvenil european, pentru categoriile de vârstă U16 şi U14, are în plan organizarea unui circuit pe iarbă pentru tinerii jucători, astfel ca ei să poata lua contact cu această suprafaţă – inaccesibilă multora – mai devreme în carieră, decât până acum.

De altfel, Tennis Europe s-a implicat şi în organizarea turneului, acordând expertiză tehnică.

Unii jucători şi-au câştigat locurile la Wimbledon 2022 – printre care Matei Todoran şi Andreea Soare – la turneul Tennis Europe de la Roehampton, de categoria 1, disputat în luna iunie, unde ambii au câştigat titlurile, alţii s-au calificat după turnee regionale.

Matei Todoran ocupă locul 5 în clasamentul Tennis Europe la categoria de vârstă U14 şi locul 7 în Race to Monte Carlo 2022 (clasamentul sezonului pentru calificarea la Turneul Final), Alexia Tatu, locurile 6, respectiv 19 şi Andreea Soare, 16, respectiv 19 – alţii joacă turnee de precalificare.

Alexia, campioană la ITF J5 Târgu Jiu

Ce nu s-a scris – sau n-om fi văzut noi, în acest caz, scuze celor care au făcut-o – este că Alexia Tatu a câştigat cu 3 săptămâni (14-9 iunie) înainte de a juca pe iarba londoneză un turneu ITF J5 (Grad 5) la Târgu Jiu, adică un turneu oficial ITF, în circuitul principal al juniorilor, unde se acordă puncte în clasamentul combinat şi care este deschis tuturor juniorilor, aşadar U18, pentru cei care nu sunt familiarizaţi cu sistemul organizatoric al tenisului juvenil.

Un rezultat uimitor, pentru cei 13 ani ai ei, confirmat imediat pe iarbă, suprafaţă pe care nici măcar nu se mai antrenase.

Acesta a fost de-abia al doilea turneu ITF la care a participat junioara noastră în vârstă de 13 de ani, eleva antrenorului Gabriel Caloian, de la Tenis Club Buzău, primul la ITF J5 Bucureşti, anul trecut.

La Târgu Jiu, Alexia a câştigat nu mai puţin de 7 partide – primele două în calificări – şi a învins jucătoare cu 3-4 ani mai mari decât ea, diferenţă care la această vârstă este mult mai semnificativă decât la seniori.
Graţie celor 30 de puncte acumulate pentru acest rezultat, Alexia a intrat în clasamentul ITF direct pe locul 1283, iar acum ocupă locul 1341.