Ambii jucători mai slab clasaţi au câştigat în semifinalele ATP 500 “Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC”, cea de-a doua programată încheindu-se la ora locală 2.45 AM [rezumatul video al zilei, la sfârşitul articolului].

Credit foto: @abiertpmexcianodetenis

În cea de pe jumătatea superioară, Tommy Paul (23 ATP) [7] şi Taylor Fritz (5 ATP) [3], au oferit o dispută formidabilă, încheiată după 3h26′: 6-3, 6-7(2), 7-6(2).
Tommy a ratat cea dintâi minge de meci, în setul al doilea, la 5-4 şi serviciul, alte două în decisiv la 6-5, aflat la retur – în ambele manşe revenise de la 1-3, în a treia salvase şi o minge de dublu break la acel scor – înainte de a o converti pe a 4-a în tie-break.
Statisticile au fost oarecum asemănătoare: ambii au convertit câte 4 mingi de break – din 14 câte a avut Paul şi 13, Fritz – iar învinsul a câştigat cu un punct mai mult decât învingătorul: 131 – 130.

Palmaresul direct a devenit acum 4-3 pentru Tommy.

Tommy Paul (clasament maxim: 18 ATP / 13 februarie 2023, 25 de ani) a obţinut a 5-a victorie în faţa unui adversar clasat în top 5 ATP, a 7-a în faţa unuia din top 10 [Credit Info: wikipedia.org]:

Fostul campion al juniorilor la Roland Garros 2015 şi vicecampion în acelaşi an la US Open – în ambele finale l-a avut adversar pe Taylor Fritz – confirmă apăsat de-abia în acest sezon acele rezultate: semifinala de la Australian Open a fost urmată aici de prima semifinală la nivel ATP 500 şi acum de prima finală.
Aceasta va fi a doua a carierei pentru el, pe prima o câştiga la ATP 250 Stockholm 2021 (hard indoor).
El şi-a egalat prin această calificare cel mai bun loc în clasamentul live, pe care nu şi-l poate îmbunătăţi nici dacă va deveni campion, dar va fi depăşit de adversarul lui din finală, dacă o va pierde.

Şi dacă cei doi jucători din SUA au ajuns cu greu la fileu, pentru îmbrăţişarea de la sfârşitul partidei, în cea de pe jumătatea inferioară a tabloului, Holger Rune (10) [4] a suferit cumplit în setul decisiv al partidei cu Alex De Minaur (22) [8], jucătorul australian având câştig de cauză: 3-6, 7-5, 6-2 în 2h48′.

Rune a câştigat primul set datorită break-ului din al 4-lea game – în următorul a salvat 4 şanse de re-break ale lui De Minaur, iar în al doilea i-a anulat o minge de set, la 4-5, pe propriul serviciu. De acolo, Alex a preluat iniţiativa cu un break în al 11-lea game şi a închis setul, după ce ratase primele 3 şanse de la 40-0.
În decisiv, până la 0-3 danezul de-abia putea merge pe teren, din cauza crampelor şi servea mai mult de jos. Apoi şi-a mai revenit, a câştigat şi două game-uri, şi-a mai surprins adversarul cu nişte scurte, dar mai mult nu putea face.
Să ne exprimăm şi noi admiraţia pentru admirabila lui rezistenţă.

Alex De Minaur (clasament maxim: 15 ATP / iunie 2021, 24 de ani) a obţinut astfel a 10-a victorie în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP:

şi s-a calificat:

• în a 11-a finală a carierei, palmares: 6-4, pe prima o pierdea la ATP 250 Sydney 2018, pe precedenta o câştiga la ATP 250 Atlanta (iulie) 2022
  • a 10-a pe hard, palmares 5-4 (5-2 outdoor) [1-0 pe iarbă]
  • a 3-a la categoria ATP 500, palmares: 0-2, le-a pierdut pe cele de la Washington 2019 şi Basel 2019 [6-2 la ATP 250]

Este sigur acum de locul 19, pe care şi-l poate îmbunătăţi cu o poziţie, dacă va deveni campion, urmând să-l depăşească în clasament pe adversarul din finală.

Finala

Tommy Paul (23 ATP) [7] Alex De Minaur (22) [8], palmares direct: 0-3 [0-1 pe hard outdoor] – Credit Info atptour.com:

va începe cel mai devreme la ora locală 21.00, la noi: 5.00 AM.