Săptămâna aceasta se dispută – pe zgură, în aer liber – turneul ATP 500 Series “Barcelona Open Banc Sabadell”, dotat cu premii în valoare de 2.609.135 € şi o contribuţie financiară totală de  2.746.455 €.

Turneul este la cea de-a 66-a ediţie. Finalele celor de până acum, cu Ilie Năstase, campion în 1973, 1974 şi finalist în 1978 – la simplu, perechile Ilie Năstase / Tom Okker, Juan Gisbert / Ilie Năstase, Andrei Pavel / Alexander Waske, Florin Mergea / Aisam-ul-Haq Qureshi, campioane în 1973, 1974, 2007, 2017 şi Frew McMillan / Ilie Năstase, finalistă în 1972. 

Deţinătorul titlului, Rafael Nadal, care este de 11 ori campion aici, conduce plutonul capilor de serie şi în acest an, în timp ce campionii din proba de dublu, Feliciano Lopez şi Marc Lopez sunt prezenţi, dar în echipe diferite.

*

Tabloul de simplu este compus din 48 de jucători, primii 16 capi de serie au BYE în primul tur (R48).

Marius Copil fusese repartizat în urma tragerii la sorţi pe 16-mea de tablou a lui Rafael Nadal [1], dar a ratat o întâlnire cu aceasta, după ce a pierdut partida din primul tur (R48):

Leonardo Mayer (Argentina, 63 ATP) – Marius Copil (80) 6-3, 6-7(3) 7-5 în 2h36′, argentinianul asigurându-şi victoria datorită break-urilor din jocul 2 al primului set şi 12 al celui de-al treilea. Marius nu a fructificat niciuna din cele 5 oportunităţi de break pe care şi le-a creat.

*

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

Sfertul 1

  • optimea 1: Nadal [1], Pouille [15]
  • optimea 2: Goffin [10], Tsitsipas [5]

Sfertul 2

  • optimea 1: Thiem [3], Tiafoe [14]
  • optimea 2: Carreño Busta [12], Khachanov [6]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3

  • optimea 1: Fognini [8], Shapovalov [9]
  • optimea 2: Auger-Aliassime [16], Nishikori [4]

Sfertul 4

  • optimea 1: Medvedev [11], Simon [7]
  • optimea 2: Dimitrov [13], A. Zverev [2]

*

Pe tabloul de dublu sunt prezenţi Jean-Julien Rojer (Olanda, 23 ATP la dublu) / Horia Tecău (36), care în primul tur (R16) îi vor întâlni pe David Marrero (111) / Fernando Verdasco (143) (ambii Spania) [WC]. Ei sunt poziţionaţi pe ultimul sfert al tabloului, cel al capilor de serie 2, Jamie Murray (Marea Britanie, 8) / Bruno Soares (Brazilia, 9).

*

Tablourile turneelor ATP

*

1953 United States Vic Seixas Argentina Enrique Morea 6–3, 6–4, 22–20
1954 United States Tony Trabert United States Vic Seixas 6–0, 6–1, 6–3
1955 United States Art Larsen United States Budge Patty 7–5, 3–6, 7–5, 2–6, 6–4
1956 United States Herbert Flam Australia Bob Howe 6–2, 6–3, 6–0
1957 United States Herbert Flam (2) Australia Mervyn Rose 6–4, 4–6, 6–3, 6–4
1958 Sweden Sven Davidson Australia Mervyn Rose 4–6, 6–2, 7–5, 6–1
1959 Australia Neale Fraser Australia Roy Emerson 6–2, 6–4, 3–6, 6–2
1960 Spain Andrés Gimeno Italy Giuseppe Merlo 6–1, 6–2, 6–1
1961 Australia Roy Emerson Spain Manuel Santana 6–4, 6–4, 6–1
1962 Spain Manuel Santana India Ramanathan Krishnan 3–6, 6–3, 6–4, 8–6
1963 Australia Roy Emerson (2) Spain Juan Manuel Couder 0–6, 6–4, 6–3, 4–6, 6–3
1964 Australia Roy Emerson (3) Spain Manuel Santana 2–6, 7–5, 6–3, 6–3
1965 Spain Juan Gisbert Australia Martin Mulligan 6–4, 4–6, 6–1, 2–6, 6–2
1966 Brazil Thomaz Koch Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić 6–3, 6–2, 3–6, 7–5
1967 Australia Martin Mulligan Mexico Rafael Osuna 5–7, 7–5, 6–4, 6–3
1968 Italy Martin Mulligan (2) West Germany Ingo Buding 6–0, 6–1, 6–0
1969 Spain Manuel Orantes Spain Manuel Santana 6–4, 7–5, 6–4
1970 Spain Manuel Santana (2) Australia Rod Laver 6–4, 6–3, 6–4
1971 Spain Manuel Orantes (2) United States Bob Lutz 6–4, 6–3, 6–4
1972 Czechoslovakia Jan Kodeš Spain Manuel Orantes 6–3, 6–2, 6–3
1973 Romania Ilie Năstase Spain Manuel Orantes 2–6, 6–1, 8–6, 6–4
1974 Romania Ilie Năstase (2) Spain Manuel Orantes 8–6, 9–7, 6–3
1975 Sweden Björn Borg Italy Adriano Panatta 1–6, 7–6(7–5), 6–3, 6–2
1976 Spain Manuel Orantes (3) United States Eddie Dibbs 6–1, 2–6, 2–6, 7–5, 6–4
1977 Sweden Björn Borg (2) Spain Manuel Orantes 6–2, 7–5, 6–2
1978 Hungary Balázs Taróczy Romania Ilie Năstase 1–6, 7–5, 4–6, 6–3, 6–4
1979 Chile Hans Gildemeister United States Eddie Dibbs 6–4, 6–3, 6–1
1980 Czechoslovakia Ivan Lendl Argentina Guillermo Vilas 6–4, 5–7, 6–4, 4–6, 6–1
1981 Czechoslovakia Ivan Lendl (2) Argentina Guillermo Vilas 6–0, 6–3, 6–0
1982 Sweden Mats Wilander Argentina Guillermo Vilas 6–3, 6–4, 6–3
1983 Sweden Mats Wilander (2) Argentina Guillermo Vilas 6–0, 6–3, 6–1
1984 Sweden Mats Wilander (3) Sweden Joakim Nyström 7–6(7–5), 6–4, 0–6, 6–2
1985 France Thierry Tulasne Sweden Mats Wilander 0–6, 6–2, 3–6, 6–4, 6–0
1986 Sweden Kent Carlsson West Germany Andreas Maurer 6–2, 6–2, 6–0
1987 Argentina Martín Jaite Sweden Mats Wilander 7–6(7–5), 6–4, 4–6, 0–6, 6–4
1988 Sweden Kent Carlsson (2) Austria Thomas Muster 6–3, 6–3, 3–6, 6–1
1989 Ecuador Andrés Gómez Austria Horst Skoff 6–4, 6–4, 6–2
1990 Ecuador Andrés Gómez (2) Argentina Guillermo Pérez Roldán 6–0, 7–6(7–3), 3–6, 0–6, 6–2
1991 Spain Emilio Sánchez Spain Sergi Bruguera 6–4, 7–6(9–7), 6–2
1992 Spain Carlos Costa Sweden Magnus Gustafsson 6–4, 7–6(7–3), 6–4
1993 Ukraine Andrei Medvedev Spain Sergi Bruguera 6–7(7–9), 6–3, 7–5, 6–4
1994 Netherlands Richard Krajicek Spain Carlos Costa 6–4, 7–6(8–6), 6–2
1995 Austria Thomas Muster Sweden Magnus Larsson 6–2, 6–1, 6–4
1996 Austria Thomas Muster (2) Chile Marcelo Ríos 6–3, 4–6, 6–4, 6–1
1997 Spain Albert Costa Spain Albert Portas 7–5, 6–4, 6–4
1998 United States Todd Martin Spain Alberto Berasategui 6–2, 1–6, 6–3, 6–2
1999 Spain Félix Mantilla Morocco Karim Alami 7–6(7–2), 6–3, 6–3
2000 Russia Marat Safin Spain Juan Carlos Ferrero 6–3, 6–3, 6–4
2001 Spain Juan Carlos Ferrero Spain Carlos Moyà 4–6, 7–5, 6–3, 3–6, 7–5
2002 Argentina Gastón Gaudio Spain Albert Costa 6–4, 6–0, 6–2
2003 Spain Carlos Moyà Russia Marat Safin 5–7, 6–2, 6–2, 3–0 RET.
2004 Spain Tommy Robredo Argentina Gastón Gaudio 6–3, 4–6, 6–2, 3–6, 6–3
2005 Spain Rafael Nadal Spain Juan Carlos Ferrero 6–1, 7–6(7–4), 6–3
2006 Spain Rafael Nadal (2) Spain Tommy Robredo 6–4, 6–4, 6–0
2007 Spain Rafael Nadal (3) Argentina Guillermo Cañas 6–3, 6–4
2008 Spain Rafael Nadal (4) Spain David Ferrer 6–1, 4–6, 6–1
2009 Spain Rafael Nadal (5) Spain David Ferrer 6–2, 7–5
2010 Spain Fernando Verdasco Sweden Robin Söderling 6–3, 4–6, 6–3
2011 Spain Rafael Nadal (6) Spain David Ferrer 6–2, 6–4
2012 Spain Rafael Nadal (7) Spain David Ferrer 7–6(7–1), 7–5
2013 Spain Rafael Nadal (8) Spain Nicolás Almagro 6–4, 6–3
2014 Japan Kei Nishikori Colombia Santiago Giraldo 6–2, 6–2
2015 Japan Kei Nishikori (2) Spain Pablo Andújar 6–4, 6–4
2016 Spain Rafael Nadal (9) Japan Kei Nishikori 6–4, 7–5
2017 Spain Rafael Nadal (10) Austria Dominic Thiem 6–4, 6–1
2018 Spain Rafael Nadal (11) Greece Stefanos Tsitsipas 6–2, 6–1

*

1953 Argentina Enrique Morea
United States Vic Seixas
Spain Jaime Bartrolí
Sweden Lennart Bergelin
6–3, 3–6, 6–3, 6–1
1954 United States Vic Seixas
United States Tony Trabert
Australia Jack Arkinstall
United States Malcolm Fox
6–3, 6–4, 6–2
1955 Australia Mervyn Rose
Australia George Worthington
United States Art Larsen
United States Budge Patty
6–2, 2–6, 6–2, 6–1
1956 Australia Don Candy
Australia Lew Hoad
Australia Bob Howe
United States Art Larsen
6–1, 6–1, 6–2
1957 Australia Bob Howe
Australia Mervyn Rose
United States Herbert Flam
United States Sidney Schwartz
6–3, 6–3, 5–7, 6–1
1958 United Kingdom Jaroslav Drobný
United States Budge Patty
Australia Mervyn Rose
Australia Warren Woodcock
7–5, 6–3, 6–2
1959 Australia Roy Emerson
Australia Neale Fraser
Chile Luis Ayala
Australia Rod Laver
6–2, 4–6, 6–4, 13–11
1960 Australia Roy Emerson
Australia Neale Fraser
Spain José Luis Arilla
Spain Andrés Gimeno
6–4, 6–0, 6–4
1961 Australia Bob Hewitt
Australia Fred Stolle
Australia Bob Mark
Spain Manuel Santana
2–6, 6–3, 6–4, 6–4
1962 Australia Roy Emerson
Australia Neale Fraser
Australia Bob Hewitt
Australia Fred Stolle
8–6, 8–6, 6–4
1963 Australia Roy Emerson
Spain Manuel Santana
Spain José Luis Arilla
Argentina Eduardo Soriano
5–7, 6–2, 3–6, 7–5, 6–3
1964 Australia Roy Emerson
Australia Ken Fletcher
Brazil José Mandarino
Argentina Eduardo Soriano
6–3, 8–6, 1–6, 5–7, 6–3
1965 Australia Roy Emerson
India Ramanathan Krishnan
Spain José Luis Arilla
Spain Manuel Santana
6–2, 6–1, 6–1
1966 Australia Roy Emerson
Australia Fred Stolle
Brazil Thomaz Koch
Brazil José Mandarino
9–7, 6–4
1967 Brazil Thomaz Koch
Brazil José Mandarino
India Ramanathan Krishnan
Mexico Rafael Osuna
6–2, 6–4, 8–6
1968 Brazil Carlos Fernandes
Chile Patricio Rodríguez
Brazil Thomaz Koch
Brazil José Mandarino
6–2, 3–6, 6–3, 6–1, 6–4
1969 Spain Manuel Orantes
Chile Patricio Rodríguez
Australia Terry Addison
Australia Ray Keldie
8–10, 6–3, 6–1, 5–7, 6–2
1970 Australia Lew Hoad
Spain Manuel Santana
Spain Andrés Gimeno
Australia Rod Laver
6–4, 9–7, 7–5
1971 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović
Spain Juan Gisbert
South Africa Cliff Drysdale
Spain Andrés Gimeno
7–6, 6–2, 7–6
1972 Spain Juan Gisbert
Spain Manuel Orantes
South Africa Frew McMillan
Romania Ilie Năstase
6–3, 3–6, 6–4
1973 Romania Ilie Năstase
Netherlands Tom Okker
Spain Antonio Muñoz
Spain Manuel Orantes
4–6, 6–3, 6–2
1974 Spain Juan Gisbert
Romania Ilie Năstase
Spain Manuel Orantes
Argentina Guillermo Vilas
3–6, 6–0, 6–2
1975 Sweden Björn Borg
Argentina Guillermo Vilas
Poland Wojciech Fibak
West Germany Karl Meiler
3–6, 6–4, 6–3
1976 United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
7–6, 6–4
1977 Poland Wojciech Fibak
Czechoslovakia Jan Kodeš
South Africa Bob Hewitt
South Africa Frew McMillan
6–0, 6–4
1978 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović
Chile Hans Gildemeister
France Jean-Louis Haillet
France Gilles Moretton
6–1, 6–4
1979 Italy Paolo Bertolucci
Italy Adriano Panatta
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cassio Motta
6–4, 6–3
1980 United States Steve Denton
Czechoslovakia Ivan Lendl
Czechoslovakia Pavel Složil
Hungary Balázs Taróczy
6–2, 6–7, 6–3
1981 Sweden Anders Järryd
Sweden Hans Simonsson
Ecuador Andrés Gómez
Chile Hans Gildemeister
6–1, 6–4
1982 Sweden Anders Järryd
Sweden Hans Simonsson
Brazil Carlos Kirmayr
Brazil Cassio Motta
6–3, 6–2
1983 Sweden Anders Järryd
Sweden Hans Simonsson
United States Jim Gurfein
United States Erick Iskersky
7–5, 6–3
1984 Czechoslovakia Pavel Složil
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
Argentina Martín Jaite
Paraguay Víctor Pecci
6–2, 6–0
1985 Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
Sweden Jan Gunnarsson
Denmark Michael Mortensen
6–3, 6–3
1986 Sweden Jan Gunnarsson
Sweden Joakim Nyström
Peru Carlos di Laura
Italy Claudio Panatta
6–3, 6–4
1987 Czechoslovakia Miloslav Mečíř
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
Argentina Javier Frana
Argentina Christian Miniussi
6–1, 6–2
1988 Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
Switzerland Claudio Mezzadri
Uruguay Diego Pérez
6–4, 6–3
1989 Argentina Gustavo Luza
Argentina Christian Miniussi
Spain Sergio Casal
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
6–3, 6–3
1990 Ecuador Andrés Gómez
Spain Javier Sánchez
Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
7–6(7–1), 7–5
1991 Argentina Horacio de la Peña
Italy Diego Nargiso
Germany Boris Becker
Germany Eric Jelen
3–6, 7–6(7–2), 6–4
1992 Ecuador Andrés Gómez
Spain Javier Sánchez
United States Ivan Lendl
Czechoslovakia Karel Nováček
6–4, 6–4
1993 United States Shelby Cannon
United States Scott Melville
Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
7–6(7–4), 6–1
1994 Russia Yevgeny Kafelnikov
Czech Republic David Rikl
United States Jim Courier
Spain Javier Sánchez
5–7, 6–1, 6–4
1995 United States Trevor Kronemann
United States David Macpherson
Italy Andrea Gaudenzi
Croatia Goran Ivanišević
6–2, 6–4
1996 Argentina Luis Lobo
Spain Javier Sánchez
United Kingdom Neil Broad
South Africa Piet Norval
6–1, 6–3
1997 Spain Alberto Berasategui
Spain Jordi Burillo
Argentina Pablo Albano
Spain Àlex Corretja
6–3, 7–5
1998 Netherlands Jacco Eltingh
Netherlands Paul Haarhuis
South Africa Ellis Ferreira
United States Rick Leach
7–5, 6–0
1999 Netherlands Paul Haarhuis
Russia Yevgeny Kafelnikov
Italy Massimo Bertolini
Italy Cristian Brandi
7–5, 6–3
2000 Sweden Nicklas Kulti
Sweden Mikael Tillström
Netherlands Paul Haarhuis
Australia Sandon Stolle
6–2, 6–7(2–7), 7–6(7–5)
2001 United States Donald Johnson
United States Jared Palmer
Spain Tommy Robredo
Spain Fernando Vicente
7–6(7–2), 6–4
2002 Australia Michael Hill
Czech Republic Daniel Vacek
Argentina Lucas Arnold Ker
Argentina Gastón Etlis
6–4, 6–4
2003 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
South Africa Chris Haggard
South Africa Robbie Koenig
6–4, 6–3
2004 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Argentina Mariano Hood
Argentina Sebastián Prieto
4–6, 6–3, 6–4
2005 India Leander Paes
Serbia and Montenegro Nenad Zimonjić
Spain Feliciano López
Spain Rafael Nadal
6–3, 6–3
2006 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
6–2, 6–7(4–7), [10–5]
2007 Romania Andrei Pavel
West Germany Alexander Waske
Spain Rafael Nadal
Spain Tomeu Salvà
6–3, 7–6(7–1)
2008 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
6–3, 6–2
2009 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
India Mahesh Bhupathi
The Bahamas Mark Knowles
6–3, 7–6(11–9)
2010 Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
Australia Lleyton Hewitt
The Bahamas Mark Knowles
4–6, 6–3, [10–6]
2011 Mexico Santiago González
United States Scott Lipsky
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
5–7, 6–2, [12–10]
2012 Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
Spain Marcel Granollers
Spain Marc López
2–6, 7–6(9–7), [10–8]
2013 Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
Sweden Robert Lindstedt
Canada Daniel Nestor
5–7, 7–6(9–7), [10–4]
2014 Netherlands Jesse Huta Galung
France Stéphane Robert
Canada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
6–3, 6–3
2015 Croatia Marin Draganja
Finland Henri Kontinen
United Kingdom Jamie Murray
Australia John Peers
6–3, 6–7(6–8), [11–9]
2016 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Uruguay Pablo Cuevas
Spain Marcel Granollers
7–5, 7–5
2017 Romania Florin Mergea
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Germany Philipp Petzschner
Austria Alexander Peya
6–4, 6–3
2018 Spain Feliciano López
Spain Marc López
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Netherlands Jean-Julien Rojer
7–6(7–5), 6–4

Credit Info: wikipedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.