Opt dintre cei şaisprezece capi de serie care au jucat vineri primul meci – direct în turul 2 (R64) – pe jumătatea inferioară a tabloului ATP Masters 1000 “BNP Paribas Open”, care se dispută la Indian Wells, au ieşit din turneu.

Cea mai importantă eliminare este a capului de serie 2, Stefanos Tsitsipas (3), pe care îl bănuiam pe nedrept, fie că este un bun strateg, fie prea modest, atunci când spunea la conferinţa de presă că nu este în cea mai bună formă sportivă şi nu este refăcut suficient după accidentarea la umăr.

El a fost eliminat de Jordan Thompson (87), care a obţinut astfel a doua victorie în faţa unui adversar clasat în top 5 / top 10 ATP, cea dintâi la Andy Murray (1) în primul tur al ATP 500 Queen’s 2017.
Stefanos Tsitsipas a pierdut în faţa celui mai slab clasat adversar, după Daniel Galan (94) în turul 1 al US Open 2022 şi nu mai are nicio şansă pentru locul 1 după “Sunshine Double”.

Australianul a câştigat cu 7-6(0), 4-6, 7-6(5) în 2h36′, după ce primul set şi al treilea au fost lipsite de break-uri, iar al doilea a început cu trei game-uri câştigate la retur şi jucătorul grec a rămas în avantaj.
În tie-break-ul setului decisiv, Tsitsipas a jucat mai bine decât în primul, dar ultima dată a condus cu 4-3, iar Thompson s-a desprins de la 5-5 [rezumatul video al zilei de vineri şi separat al acestei partide].
Jordan Thompson (clasament maxim: 43 ATP / iulie 2019, 28 de ani) leagă pentru a treia oară două victorii pe un tablou principal Masters 1000, după Miami 2019 – acolo, cu 3 partide câştigate ajungea în optimi – şi Paris 2020, unde cu două se califica tot în acea fază (tabloul de 64).
Aici, următorul lui adversar va fi Alejandro Tabilo (187, clasament maxim: 64 ATP / iulie 2022, 25 de ani) [Q], care l-a eliminat pe Maxime Cressy (37) [32] – 7-6(3), 7-6(13) – după ce învingătorul a ratat mai întâi două mingi de meci la 6-5 aflat la retur, pentru ca în tie-break să mai rateze alte 3 înainte de a câştiga, dar doar după ce a salvat 5 de set ale adversarului [videoclip cu rezumatul tie-break-ului, mai jos].
Jucătorul din Chile câştigă astfel pentru prima dată două partide pe un tablou principal ATP Masters 1000.

Alţi 6 capi de serie eliminaţi au fost [rezultatele în tabloul PDF de mai jos]:

• Matteo Berrettini (23) [20] de Taro Daniel (103) [Q]
  • Grigor Dimitrov (25) [21], care a abandonat în setul decisiv al partidei cu Jason Kubler (75)
  • Roberto Bautista Agut (27) [22] de Emil Ruusuvuori (59)
  • Denis Shapovalov (30) [25] de Ugo Humbert (77)
  • Botic van de Zandschulp (33) [28], care a abandonat în setul al doilea cu Ilya Ivashka (85)
  • Yoshihito Nishioka (34) [29] de Cristian Garín (97) [Q]

Ceilalţi 3 capi de serie dintre primii 4 – Casper Ruud (4) [3], Daniil Medvedev (6) [5], Andrey Rublev (7) [6] – au câştigat în câte două seturi.
Medvedev a bifat astfel a 15-a victorie la rând, în săptămâni consecutive, precedentele 14 aducându-i titlurile de la ATP 500 Dubai, ATP 250 Doha şi ATP 500 Rotterdam.