Credit foto: @itvchallenger

Chiar dacă a câştigat primul set şi a avut o şansă de a prelua iniţiativa în decisiv, Marius Copil a pierdut partida din sferturile de finală ale ATP Challenger “Internationaux de Tennis de Vendée”, în faţa unui jucător aflat într-un progres accelerat:

Jannik Sinner (Italia, 127 ATP) [14]Marius Copil (90) [6] 3-6, 6-1, 6-4

Partida a durat 1h51′.
Marius a pornit tare: 5-1, scor la care a ratat două mingi de set la serviciu, dar a reuşit să fructifice următoarea oportunitate pe care şi-a creat-o.
Italianul s-a desprins de la 1-1 în setul 2, cu 7 jocuri câştigate la rând, care l-au dus până 2-0 în decisiv. Dar jucătorul nostru a egalat la 2 şi la 3-3 a ratat o minge de break. Odată această şansă irosită, şi-a pierdut imediat serviciul, handicap pe care n-a mai putut să-l recupereze.
Jucătorul român a servit 15 aşi, a comis 1 dublă greşeală şi a câştigat 86 din punctele jucate, cifrele statistice ale lui Sinner fiind 6 / 3 / 93.

Marius rămâne cu acumulările cuvenite calificării în sferturile de finală.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!