Marius, în timpul partidei de astăzi
Credit foto: @itvchallenger

Marius Copil a obţinut a doua victorie la turneul ATP Challenger “Internationaux de Tennis de Vendée”, dotat cu premii în valoare de 92.040 €.

Astăzi, în optimile de finală:

Marius Copil (90 ATP) [6] – Paolo Lorenzi (Italia, 119, clasament maxim: 33 ATP / mai 2017, 37 de ani) [10] 2-6, 7-6(2), 6-2

Partida a durat 2h12′.
După ce a pierdut primul set din cauza jocurilor 5 şi 7 câştigate de Lorenzi cu returul, jucătorul nostru a reuşit primul break în setul 2, pentru 4-2, recuperat însă imediat de către adversar.
În ghemul 8 Marius a ratat o minge de break, în continuare nemaiavând loc evenimente deosebite până în tie-break când Lorenzi a avut minge de meci la 6-5.
Jucătorul român a rezistat, a câştigat următoarele 3 puncte, pentru ca în setul decisiv să domine, datorită a două break-uri, în jocurile 1 şi 7.
Marius a servit 8 aşi, a comis 1 dublă greşeală şi a câştigat 91 de puncte, iar cifrele statistice ale lui Lorenzi au fost: 6 / 6 / 92.

Aceasta a fost prima întâlnire între cei doi.

Marius leagă pentru a doua oară în acest sezon două victorii – prima dată, la ATP Challenger Surbiton, 3-9 iunie, (unde ajungea până în semifinale) – acumulează 2 puncte nete – 18 acum, minus 16 pentru victoria din primul tur al calificărilor la Masters 1000 Shanghai 2018 – şi va fi recompensat deocamdată cu un premiu financiar în valoare de 2.480 €.

Adversarul lui din sferturile de finală va fi decis în partida Lukas Rosol (Cehia, 152) – Jannik Sinner (Italia, 127) [14], care se joacă deja.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!