“Salzburg Open”: Dominic Thiem, prima partidă câştigată după 419 zile. Marius Copil, Victor Cornea şi Filip Jianu, învinşi în calificări. Regrupare pentru “Concord Iaşi Open”?

Dominic Thiem se accidenta la încheietura mâinii drepte, pe 22 iunie 2021, în turul al doilea la ATP 250 Mallorca.
Lucrurile nu mergeau bine pentru el nici înaintea accidentării, aşa că ultima lui victorie era cea din turul 2 al ATP Masters 1000 Roma, pe 12 mai 2021, la Marton Fucsovics (14).

După câteva reveniri anunţate, dar nematerializate, fostul număr 3 ATP / martie 2020 de ani – va împlini 29 de ani pe 3 septembrie – a reintrat anul acesta la ATP Challenger Marbella, în luna martie. Acolo a pierdut în primul meci, dar şi la următoarele 5 turnee la care a participat: ATP 250 Belgrad, Estoril, ATP Masters 1000 Madrid, Roma şi Roland Garros.

Dominic, după victoria de ieri
Credit Foto: @salzburgopen

Ieri a câştigat, în sfârşit – după 419 zile, adică un an o lună şi 24 de zile – încă o partidă, în primul tur al turneului de acasă, ATP Challenger “Salzburg Open”. Adversarul nu e unul pe măsura vremurilor trecute, dar victoria are un rol tonic pentru psihicul greu încercat – inclusiv de covid – al campionului de la US Open 2020, clasat acum pe locul 346 ATP [invitat aici]: 6-4, 7-5 în faţa compatriotului său, Filip Misolic (210 ATP, 20 de ani) [Q].

Tot la acest turneu, în runda a doua a calificărilor, Marius Copil (324) [8] a fost învins de Vitaliy Sachko (246) [3]: 6-4, 6-4 pentru jucătorul ucrainean. Marius câştigase în prima rundă: 6-3, 6-1 cu Niklas Rohrer (fără clasament).

Revenind la învinsul lui Thiem, Filip Misolic, acesta trecuse în runda a doua a calificărilor de Victor Cornea (1317) [Alt – rezervă]: 6-3 abandon. Iar în prima rundă Victor îl învinsese pe Filip Jianu (315) [7]: 7-5, 7-6 (6).

Aşadar, un turneu nefast pentru jucătorii noştri, care poate vor reuşi mai mult săptămâna viitoare la ATP Challenger “Concord Iaşi Open”, unde între timp a apărut şi lista de acceptare în proba de dublu.

Pe ea regăsim, deocamdată o singură echipă cu români în componenţă, Marius Copil / Victor Cornea.
Ei sunt prezenţi şi la Salzburg, dar în echipe diferite [toate cele 3 tablouri, mai jos].

Tabloul de Simplu – ATP Challenger Salzburg 2022

Tabloul Calificărilor – ATP Challenger Salzburg 2022

Tabloul de Dublu – ATP Challenger Salzburg 2022

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.