Filip, la capătul partidei de ieri
Credit Foto: “Sibiu Open”

Filip Jianu împlineşte astăzi 18 ani!

De ziua lui s-a calificat pentru prima dată în optimile de finală ale unui turneu din circuitul intermediar – ATP Challenger – după ce a câştigat a 3-a partidă în săptămâni consecutive la acest nivel.

Săptămâna trecută o câştiga pe prima la ATP Challenger Istanbul (cel dintâi turneu de această categorie la care a participat), iar ieri pe cea din turul 1 (R48) al turneului ATP Challenger “Sibiu Open”, dotat cu premii în valoare de 46.600 €.

Astăzi, în turul 2 (R32), el a învins un jucător mult mai bine clasat şi mai experimentat:

Filip Jianu (494 ATP) –  Filip Horansky (177, clasament maxim: 161 ATP /  mai 2019, 26 de ani) 7-6(3), 6-3

Partida a durat 1h4′.
În primul set, Filip s-a desprins la 5-2, datorită break-ului din jocul 6. La acel scor a ratat o minge de set la retur, apoi şi-a pierdut serviciul şi a mai ratat alte două mingi de set în jocul următor.
Dar şi-a păstrat cumpătul şi a dominat clar tie-break-ul, ca apoi să-şi adjudece într-o manieră categorică setul doi, cu două jocuri câştigate la retur şi cu doar 5 puncte pierdute la serviciu.

Cele 7 puncte ATP dobândite pentru această performanţă îl vor ajuta să progreseze până în jurul poziţie 460 în ierarhia ATP (neoficial), iar premiul financiar cuvenit deocamdată este de 730 €.

Adversar în optimile de finală îi va fi – joi, în primul meci de pe terenul central, de la ora 11.00Alex Molcan (Slovacia, 396, clasament maxim: 282 ATP / 5 august 2018, 21 de ani), care astăzi l-a eliminat pe Nikola Milojevic (Serbia, 150) [5]: 5-7, 6-1 6-3.

Alex Molcan a jucat în acest sezon doar evenimente ATP Challenger – 18, la număr – cel mai bun rezultat fiind semifinalele de la Ludwigshafen şi sferturile de la Budapesta şi Liberec (toate cu premii în valoare de 46.600 €).