ATP Cup 2020: Australia este prima semifinalistă, după un final dramatic de întâlnire cu Marea Britanie

Imagini din timpul întâlnirii
Credit Foto: atpcup.com

Primul sfert de finală disputat la “ATP Cup 2020” s-a încheiat cu victoria gazdelor, dar numai după o partidă de dublu dramatică, în care echipa australiană a salvat 4 mingi de întâlnire:

Alex de Minaur (139 ATP la dublu) / Nick Kyrgios (234) – Jamie Murray (23 ATP la dublu) / Joe Salisbury (22) 6-3, 3-6, [18-16] în 1h35′

Căpitanul Australiei, Lleyton Hewitt, a riscat şi a folosit o echipă de dublu nouă – Alex şi Nick au jucat pentru prima dată împreună (!) – faţă de cea care câştigase toate cele trei partide în grupă: Chris Guccione / John Peers.

După ce primele două seturi au fost decise în urma a câte 3 break-uri, în super tie-break dramatismul a atins cote maxime, australienii convertind a 5-a minge de semifinale – precedentele 4, ratate la 10-9, 12-11, 13-12, 14-13 – după ce salvaseră 4 mingi de întâlnire, la 8-9, 10-11, 14-15 şi 15-16.

Mai devreme, întâlnirea începuse în grafic pentru australieni, căci prima partidă de simplu s-a încheiat cu rezultatul:

Nick Kyrgios (29) – Cameron Norrie (52) 6-2, 6-2 în 1h12′

Aceasta a fost a doua partidă între cei doi, prima dată câştigase Norrie, în sferturile ATP 250 Series Atlanta 2018, după ce Kygios abandonase în setul 2.

Dar britanicii au revenit în a doua partidă:

Daniel Evans (42) – Alex de Minaur (18) 7-6(4), 4-6, 7-6(2) în 3h23′, după ce britanicul revenise de la 0-3 în primul set (un break în urmă), iar în decisiv s-a impus doar după ce a ratat în prealabil 4 mingi de meci la 6-5, când primea.

Aceasta a fost a doua victorie a lui Evans în faţa lui de Minaur, prima în turul 1 al Masters 1000 Montréal.