Sonego îl elimină pe Auger-Aliassime. Rublev salvează 5 mingi de meci consecutive, înainte de a se califica în sferturi. Djokovic îşi continuă seria victorioasă

Doar încă un cap de serie a fost eliminat miercuri la ATP 500 “Dubai Duty Free Tennis Championships”, după ce marţi ieşise Karen Khachanov [6].

Aceasta s-a întâmplat în partida:

Lorenzo Sonego (67 ATP) – Félix Auger-Aliassime (9) [4] 7-6(4), 6-4 [rezumatul video al zilei de miercuri, mai jos]

Jucătorul italian (clasament maxim: 21 ATP / octombrie 2021, 27 de ani) a obţinut astfel a 5-a victorie a carierei în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP [Credit info wikipedia.org]:

şi mai uită astfel de evenimentul neplăcut de săptămâna trecută, atunci când pierdea în primul tur al ATP 250 Doha la Andy Murray, după ce rata 3 mingi de meci.

În sferturi îl va avea ca adversar pe Alexander Zverev (16) [7], care câştiga prima lor întâlnire: 6-3, 6-3 în turul 2 al ATP Masters 1000 Monte Carlo 2021.

Un caz asemănător s-a petrecut ieri – tot pe jumătatea inferioară a tabloului – când deţinătorul titlului, Andrey Rublev (6) [2] a salvat 5 mingi de meci consecutive, de la 1-6 în tie-break-ul setului al doilea, cu 7 puncte câştigate la rând, înainte de a încheia victorios partida cu Alejandro Davidovich Fokina (19): 1-6, 7-6(6), 7-6(3).
Este pentru a treia oară în acest sezon când Andrey salvează mingi de meci înainte de a câştiga, după victoria la Tallon Griekspoor din optimile ATP 250 Doha, de săptămâna trecută şi cea în faţa lui Holger Rune, în optimile Australian Open.
În al 4-lea sfert de finală consecutiv pe care îl va juca la Dubai, el îl va întâlni pe Botic van de Zandschulp (33), palmares direct 2-0 pentru jucătorul olandez [Credit atp tour.com]:

Pe jumătatea superioară, Novak Djokovic (1) [1] a ridicat mult nivelul faţă de meciul de marţi, în faţa unui adversar care venea cu pretenţii mult mai mari decât cel din primul tur.
Dar jucătorul sârb l-a dominat categoric pe Tallon Griekspoor (39) – campion la ATP 250 Pune şi semifinalist la ATP 500 Rotterdam anul acesta – urmare a unui joc eficient, dar şi spectaculos, de multe ori încântător.
Şi dacă nu au fost dubii în ce priveşte rezultatul, întreaga dramă s-a concentrat în al 4-lea game din setul al doilea, la 3-0, în care Nole a convertit a 7-a minge de break, după 14 egalităţi (!). Pe final el a mai redus turaţia, astfel că scorul final a fost 6-2, 6-3, pentru a 19-a victorie consecutivă a jucătorului sârb în circuit şi a 13-a calificare în sferturile turneului de la Dubai, adică la toate ediţiile la care a participat, palmares: 9-3.
Astăzi, în această fază îl va întâlni pe Hubert Hurkacz (11) [5] cu care are un palmares direct: 4-0, dar aceasta va fi prima întâlnire pe hard outdoor:

Semifinalistul de pe al doilea sfert al tabloului va fi decis în partida Daniil Medvedev (7) [3]Borna Coric (20) [8], palmares direct 2-4: