Săptămâna aceasta se dispută, pe zgură, a 114-a ediţie a turneului de la Hamburg, care anul acesta poartă denumirea “Hamburg European Open”, este clasificat la categoria 500 Series şi este dotat cu premii în valoare de 1.062.520 € şi o contribuţie financiară totală de 1.203.960 €.

Din 1978 până în 2008 turneul a fost de categoria Masters, cu diferitele denumiri pe care le-a purtat categoria cea mai înaltă din circuitul ATP de-a lungul timpului. După reorganizarea categoriilor din 2009, a fost coborât la categoria 500 Series.

Finalele ediţiilor din Era Open, la sfârşitul ştirii, cu Ilie Năstase, vicecampion la simplu în 1972, cu echipele Ilie Năstase / Jan Kodes şi Florin Mergea / Marin Draganja, campioane în 1972, respectiv 2014 şi Ion Ţiriac / Bob Hewitt, vicecampioni tot în 1972.
Pe lista campionilor la dublu îl regăsim în 1988 şi pe Darren Cahill, alături de Laurie Warder.

*

Pe tabloul de dublu – format din 16 perechi – este prezentă şi echipa Jean-Julien Rojer (22 ATP la dublu) / Horia Tecău (21), care a fost repartizată pe prima optime a tabloului şi-i va întâlni în primul tur pe capii de serie 1, Juan Sebastian Cabal (2) / Robert Farah (1) (ambii Columbia) [1], la fel ca în optimile de finală ale US Open, acum două săptămâni. Atunci, echipa româno-olandeză câştiga şi ducea scorul din palmaresul direct la 7-4 în favoarea lor.

*

Medvedev, Tsitsipas, Rublev, Fognini, Nishikori, Cuevas
Credit Foto: @hamburgopen

Pe tabloul de simplu – 32 de jucători –  este prezent campionul ultimelor două ediţii, Nikoloz Basilashvili (33), necotat printre capii de serie, care a fost deja eliminat, campionul din 2013 – Fabio Fognini – cap de serie 6 – şi cel din 2011, Gilles Simon (53) – care a intrat pe tablou în calitate de lucky loser.

Lista de start este extrem de puternică, cei 8 capi de serie erau iniţial membri ai top 16 ATP (la data publicării listei de înscriere). Între timp, finalistul ATP Masters 1000 Roma, Diego Schwartzman (13) [7] s-a retras.

Andrey Rublev – ieri – şi Roberto Bautista Agut 6-4, 6-3 cu Nikoloz Basilashvili, astăzi – s-au şi calificat în optimi – rezumatul primei zile, mai jos, iar Tommy Paul (SUA, 59) [Q] l-a eliminat pe Kevin Anderson (Africa de Sud, 118) [PR – clasament protejat].
[Videoclip cu rezumatul primei zile, mai jos].

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

sfertul 1: Medvedev (5) [1], Fognini (15) [6]

sfertul 2: Bautista Agut (11) [4], Rublev (14) [5]

Jumătatea inferioară

sfertul 3: Bublik (56) [LL], Monfils (9) [3]

sfertul 4: Khachanov (16) [8,WC], Tsitsipas (6) [2]

Ordinea de joc – 22.09 – ATP Hamburg 2020

Tablourile turneelor ATP

*

2019 Georgia (country) Nikoloz Basilashvili (2) Russia Andrey Rublev 7–5, 4–6, 6–3
2018 Georgia (country) Nikoloz Basilashvili Argentina Leonardo Mayer 6–4, 0–6, 7–5
2017 Argentina Leonardo Mayer (2) Germany Florian Mayer 6–4, 4–6, 6–3
2016 Slovakia Martin Kližan Uruguay Pablo Cuevas 6–1, 6–4
2015 Spain Rafael Nadal (2) Italy Fabio Fognini 7–5, 7–5
2014 Argentina Leonardo Mayer Spain David Ferrer 6–7(3–7), 6–1, 7–6(7–4)
2013 Italy Fabio Fognini Argentina Federico Delbonis 4–6, 7–6(10–8), 6–2
2012 Argentina Juan Mónaco Germany Tommy Haas 7–5, 6–4
2011 France Gilles Simon Spain Nicolás Almagro 6–4, 4–6, 6–4
2010 Kazakhstan Andrey Golubev Austria Jürgen Melzer 6–3, 7–5
2009 Russia Nikolay Davydenko France Paul-Henri Mathieu 6–4, 6–2
↑  ATP World Tour 500  ↑
2008 Spain Rafael Nadal Switzerland Roger Federer 7–5, 6–7(3–7), 6–3
2007 Switzerland Roger Federer (4) Spain Rafael Nadal 2–6, 6–2, 6–0
2006 Spain Tommy Robredo Czech Republic Radek Štěpánek 6–1, 6–3, 6–3
2005 Switzerland Roger Federer (3) France Richard Gasquet 6–3, 7–5, 7–6(7–4)
2004 Switzerland Roger Federer (2) Argentina Guillermo Coria 4–6, 6–4, 6–2, 6–3
2003 Argentina Guillermo Coria Argentina Agustín Calleri 6–3, 6–4, 6–4
2002 Switzerland Roger Federer Russia Marat Safin 6–1, 6–3, 6–4
2001 Spain Albert Portas Spain Juan Carlos Ferrero 4–6, 6–2, 0–6, 7–6(7–5), 7–5
2000 Brazil Gustavo Kuerten Russia Marat Safin 6–4, 5–7, 6–4, 5–7, 7–6(7–3)
↑  ATP Masters Series  ↑
1999 Chile Marcelo Ríos Argentina Mariano Zabaleta 6–7(5–7), 7–5, 5–7, 7–6(7–5), 6–2
1998 Spain Albert Costa Spain Àlex Corretja 6–2, 6–0, 1–0 retired
1997 Ukraine Andrei Medvedev (3) Spain Félix Mantilla 6–0, 6–4, 6–2
1996 Spain Roberto Carretero Spain Àlex Corretja 2–6, 6–4, 6–4, 6–4
1995 Ukraine Andrei Medvedev (2) Croatia Goran Ivanišević 6–3, 6–2, 6–1
1994 Ukraine Andrei Medvedev Russia Yevgeny Kafelnikov 6–4, 6–4, 3–6, 6–3
1993 Germany Michael Stich Russia Andrei Chesnokov 6–3, 6–7(1–7), 7–6(9–7), 6–4
1992 Sweden Stefan Edberg Germany Michael Stich 5–7, 6–4, 6–1
1991 Czechoslovakia Karel Nováček Sweden Magnus Gustafsson 6–3, 6–3, 5–7, 0–6, 6–1
1990 Spain Juan Aguilera (2) Germany Boris Becker 6–1, 6–0, 7–6
↑  ATP Super 9  ↑
1989 Czechoslovakia Ivan Lendl (2) Austria Horst Skoff 6–4, 6–1, 6–3
1988 Sweden Kent Carlsson France Henri Leconte 6–2, 6–1, 6–4
1987 Czechoslovakia Ivan Lendl Czechoslovakia Miloslav Mečíř 6–1, 6–3, 6–3
1986 France Henri Leconte Czechoslovakia Miloslav Mečíř 6–2, 5–7, 6–4, 6–2
1985 Czechoslovakia Miloslav Mečíř Sweden Henrik Sundström 6–4, 6–1, 6–4
1984 Spain Juan Aguilera Sweden Henrik Sundström 6–4, 2–6, 2–6, 6–4, 6–4
1983 France Yannick Noah Spain José Higueras 3–6, 7–5, 6–2, 6–0
1982 Spain José Higueras (2) Australia Peter McNamara 4–6, 6–7, 7–6, 6–3, 7–6
1981 Australia Peter McNamara United States Jimmy Connors 7–6, 6–1, 4–6, 6–4
1980 United States Harold Solomon Argentina Guillermo Vilas 6–7, 6–2, 6–4, 2–6, 6–3
1979 Spain José Higueras United States Harold Solomon 3–6, 6–1, 6–4, 6–1
1978 Argentina Guillermo Vilas Poland Wojtek Fibak 6–2, 6–4, 6–2
↑  GP Championship Series  ↑
1977 Italy Paolo Bertolucci Spain Manuel Orantes 6–3, 4–6, 6–2, 6–3
1976 United States Eddie Dibbs (3) Spain Manuel Orantes 6–4, 4–6, 6–1, 2–6, 6–1
1975 Spain Manuel Orantes (2) Czechoslovakia Jan Kodeš 3–6, 6–2, 6–2, 4–6, 6–1
1974 United States Eddie Dibbs (2) West Germany Hans-Joachim Plötz 6–2, 6–2, 6–3
1973 United States Eddie Dibbs West Germany Karl Meiler 6–1, 3–6, 7–6, 6–3
1972 Spain Manuel Orantes Italy Adriano Panatta 6–3, 9–8, 6–0
1971 Spain Andrés Gimeno Hungary Péter Szőke 6–3, 6–2, 6–2
1970 Netherlands Tom Okker Romania Ilie Năstase 4–6, 6–3, 6–3, 6–4
1969 Australia Tony Roche Netherlands Tom Okker 6–1, 5–7, 7–5, 8–6

 

*

2019 Austria Oliver Marach (2)
Austria Jürgen Melzer
Netherlands Robin Haase
Netherlands Wesley Koolhof
6–2, 7–6(7–3)
2018 Chile Julio Peralta
Argentina Horacio Zeballos
Austria Oliver Marach
Croatia Mate Pavić
6–1, 4–6, [10–6]
2017 Croatia Ivan Dodig
Croatia Mate Pavić
Uruguay Pablo Cuevas
Spain Marc López
6–3, 6–4
2016 Finland Henri Kontinen
Australia John Peers (2)
Canada Daniel Nestor
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
7–5, 6–3
2015 United Kingdom Jamie Murray
Australia John Peers
Colombia Juan Sebastián Cabal
Colombia Robert Farah
2–6, 6–3, [10–8]
2014 Croatia Marin Draganja
Romania Florin Mergea
Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
6–4, 7–5
2013 Poland Mariusz Fyrstenberg
Poland Marcin Matkowski
Austria Alexander Peya
Brazil Bruno Soares
3–6, 6–1, [10–8]
2012 Spain David Marrero (2)
Spain Fernando Verdasco
Brazil Rogério Dutra da Silva
Spain Daniel Muñoz de la Nava
6–4, 6–3
2011 Austria Oliver Marach
Austria Alexander Peya
Czech Republic František Čermák
Slovakia Filip Polášek
6–4, 6–1
2010 Spain Marc López
Spain David Marrero
France Jérémy Chardy
France Paul-Henri Mathieu
6–3, 2–6, [10–8]
2009 Sweden Simon Aspelin
Australia Paul Hanley (2)
Brazil Marcelo Melo
Slovakia Filip Polášek
6–3, 6–3
2008 Canada Daniel Nestor (3)
Serbia Nenad Zimonjić
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
6–4, 5–7, [10–8]
2007 United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett
6–3, 6–4
2006 Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett (2)
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–2, 7–6(10–8)
2005 Sweden Jonas Björkman (2)
Belarus Max Mirnyi
France Michaël Llodra
France Fabrice Santoro
4–6, 7–6(7–2), 7–6(7–3)
2004 Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
United States Bob Bryan
United States Mike Bryan
6–4, 6–2
2003 The Bahamas Mark Knowles (2)
Canada Daniel Nestor (2)
India Mahesh Bhupathi
Belarus Max Mirnyi
6–4, 7–6(12–10)
2002 India Mahesh Bhupathi
United States Jan-Michael Gambill
Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
6–2, 6–4
2001 Sweden Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge (2)
Canada Daniel Nestor
Australia Sandon Stolle
7–6(7–2), 3–6, 6–3
2000 Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
Australia Wayne Arthurs
Australia Sandon Stolle
6–7(4–7), 6–4, 6–3
1999 Australia Wayne Arthurs
Australia Andrew Kratzmann
Netherlands Paul Haarhuis
United States Jared Palmer
2–6, 7–6(7–5), 6–2
1998 United States Donald Johnson
United States Francisco Montana
South Africa David Adams
New Zealand Brett Steven
6–2, 7–5
1997 Argentina Luis Lobo
Spain Javier Sánchez (2)
United Kingdom Neil Broad
South Africa Piet Norval
6–3, 7–6
1996 The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
France Guy Forget
Switzerland Jakob Hlasek
6–2, 6–4
1995 South Africa Wayne Ferreira
Russia Yevgeny Kafelnikov
Zimbabwe Byron Black
Russia Andrei Olhovskiy
6–1, 7–6
1994 United States Scott Melville
South Africa Piet Norval
Sweden Henrik Holm
Sweden Anders Järryd
6–3, 6–4
1993 Netherlands Paul Haarhuis
Netherlands Mark Koevermans
Canada Grant Connell
United States Patrick Galbraith
6–4, 6–7, 7–6
1992 Spain Sergio Casal (3)
Spain Emilio Sánchez (4)
Germany Carl-Uwe Steeb
Germany Michael Stich
5–7, 6–4, 6–3
1991 Spain Sergio Casal (2)
Spain Emilio Sánchez (3)
Brazil Cássio Motta
South Africa Danie Visser
4–6, 6–3, 6–2
1990 Spain Sergi Bruguera
United States Jim Courier
Germany Udo Riglewski
Germany Michael Stich
7–6, 6–2
1989 Spain Emilio Sánchez (2)
Spain Javier Sánchez
West Germany Boris Becker
West Germany Eric Jelen
6–4, 6–1
1988 Australia Darren Cahill
Australia Laurie Warder
United States Rick Leach
United States Jim Pugh
6–4, 6–4
1987 Czechoslovakia Miloslav Mečíř
Czechoslovakia Tomáš Šmíd (3)
Switzerland Claudio Mezzadri
United States Jim Pugh
4–6, 7–6, 6–2
1986 Spain Sergio Casal
Spain Emilio Sánchez
West Germany Boris Becker
West Germany Eric Jelen
6–4, 6–1
1985 Chile Hans Gildemeister (2)
Ecuador Andrés Gómez (4)
Switzerland Heinz Günthardt
Hungary Balázs Taróczy
1–6, 7–6, 6–4
1984 Sweden Stefan Edberg
Sweden Anders Järryd
Switzerland Heinz Günthardt
Hungary Balázs Taróczy
6–3, 6–1
1983 Switzerland Heinz Günthardt
Hungary Balázs Taróczy
Australia Mark Edmondson
United States Brian Gottfried
7–6, 4–6, 6–4
1982 Czechoslovakia Pavel Složil
Czechoslovakia Tomáš Šmíd (2)
Sweden Anders Järryd
Sweden Hans Simonsson
6–4, 6–3
1981 Chile Hans Gildemeister
Ecuador Andrés Gómez (2)
Australia Paul McNamee
Australia Peter McNamara
6–4, 3–6, 6–4
1980 Ecuador Andrés Gómez
Chile Heinz Gildemeister
West Germany Reinhart Probst
West Germany Max Wünschig
6–3, 6–4
1979 Czechoslovakia Jan Kodeš (2)
Czechoslovakia Tomáš Šmíd
Australia Mark Edmondson
Australia John Marks
6–3, 6–1, 7–6
1978 Poland Wojtek Fibak
Netherlands Tom Okker (3)
Spain Antonio Muñoz
Paraguay Víctor Pecci
6–2, 6–4
1977 South Africa Bob Hewitt (6)
West Germany Karl Meiler
Australia Phil Dent
Australia Kim Warwick
3–6, 6–3, 6–4, 6–4
1976 United States Fred McNair
United States Sherwood Stewart
Australia Dick Crealy
Australia Kim Warwick
7–6, 7–6, 7–6
1975 Spain Juan Gisbert
Spain Manuel Orantes
Poland Wojtek Fibak
Czechoslovakia Jan Kodeš
6–3, 7–6
1974 West Germany Jürgen Fassbender (2)
West Germany Hans-Jürgen Pohmann (2)
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
6–3, 6–4, 6–4
1973 West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
Spain Manuel Orantes
Romania Ion Ţiriac
7–6, 7–6, 7–6
1972 Czechoslovakia Jan Kodeš
Romania Ilie Năstase
South Africa Bob Hewitt
Romania Ion Ţiriac
4–6, 6–0, 3–6, 6–2, 6–2
1971 Australia John Alexander
Spain Andrés Gimeno
Australia Dick Crealy
Australia Allan Stone
6–4, 7–5, 7–9, 6–4
1970 South Africa Bob Hewitt (5)
South Africa Frew McMillan (2)
Netherlands Tom Okker
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
6–3, 7–5, 6–2
1969 Netherlands Tom Okker (2)
United States Marty Riessen (2)
France Jean-Claude Barclay
Germany Jürgen Fassbender
6–1, 6–2, 6–4
1968 Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
Australia John Newcombe
Australia Tony Roche
6–4, 6–4, 7–5

 

Credit tabele: wikipedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.