Credit Foto: sina.cn & “Mutua Madrid Open”

Finala turneului ATP Masters 1000 “Mutua Madrid Open” va fi:

Partida din optimile Masters 1000 Toronto 2018

În partidele din semifinale:

Novak Djokovic – Dominic Thiem (Austria, 5) [5] 7-6(2), 7-6(4)

Partida a durat 2h22′.
Thiem a condus în ambele seturi.
În primul cu 3-1, fiind egalat de Djokovic la 3, sârbul dominând apoi tie-breakul.
În al doilea, cu 4-2, Nole reuşind să-l prindă din urmă la 4. Liderul ATP a mai câştigat o dată la primire în jocul 11, dar austriacul a obţinut al doilea tie-break, în care nu a câştigat decât două puncte în plus.

Aceasta a fost a 6-a victorie a lui Djokovic în faţa lui Thiem, după 8 partide disputate.

Novak Djokovic (31 de ani) s-a calificat astfel în a 3-a finală la Madrid – după 2011 şi 2016, ambele câştigate -, a doua a sezonului – după Australian Open, câştigată -, a 24-a pe zgură, palmares 13-10 şi a 107-a carierei, palmares 73-33:

Partida a durat 2h34′.
Trei break-uri la două pentru Tsitsipas în primul set, la 5-4, Nadal ratând o oportunitate de a egala.
Două break-uri la niciunul pentru Nadal în setul doi, iar în decisiv, grecul s-a distanţat la 5-2 – două break-uri înainte – spaniolul nereuşind decât să recupereze unul dintre ele şi apoi să salveze primele 3 mingi de meci.

Aceasta a fost prima victorie a lui Tsitsipas în faţa lui Nadal, după ce pierduse primele 3 meciuri şi toate cele 7 seturi pe care le jucaseră.

Pentru Stefanos Tsitsipas (20 de ani) aceasta va fi a doua finală Masters 1000, după Toronto 2018, a 4-a a sezonului, după 500 Series Dubai – pierdută – 250 Series Marsilia – câştigată –  250 Series Estoril, câştigată pe zgură, a 3-a pe această suprafaţă, pe prima o pierduse la 500 Series Barcelona 2018 (prima a carierei) şi a 7-a în total, palmares 3-3: